Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Herci Divadla Bolka Polívky odehrají nadcházející sezonu na nových prknech. Zrekonstruované je i hlediště

 
úterý, 10. září 2019, 20:30

Po prázdninách se inscenace Divadla Bolka Polívky vracejí z letních scén v Mikulově, Brně a Slavkově zpět do svojí domácí budovy na Jakubském náměstí. Tam divadlo v pronájmu sídlí už od roku 1993. V nadcházející 27. sezoně na diváky po dvouměsíční rekonstrukci čeká nové prostředí. Stavební úpravy financovalo město Brno částkou 3 miliony korun.

Rekonstrukce se týkala jak hlediště, tak i jeviště. Dříve nepříliš vzhledná sedadla v hledišti mají nyní nové čalounění i polstrování a jsou nalakovaná, počet míst k sezení se po rekonstrukci nijak nezměnil. Nová je také borovicová podlaha, která je položena na jevišti. Ta nahradila dřívější smrkovou. „Včera jsme hráli první představení inscenace Klíště s Milanem Lasicou. Hrálo se nám dobře, jeviště už nevrže. Divákům se taky sedělo dobře, ty sedačky jsou pohodlnější než v letadle,“ řekl s nadsázkou principál divadla Bolek Polívka.

Plánované opravy se podařilo dokončit ještě před začátkem sezony 2019/2020. „Těší nás, že se rekonstrukce stihla. Diváci i účinkující se tak kromě kulturního zážitku mohou nyní těšit i na to, že chvíle strávené v našem divadle budou ještě příjemnější,“ uvedl ředitel Divadla Bolka Polívky Ondřej Chalupský. Ten zároveň poděkoval vedení města a dalším zúčastněným stranám, které se na rekonstrukci podílely. „Moc si vážíme rychlosti, kterou postupovali všichni od zaměstnanců magistrátu po pracovníky vybrané dodavatelské firmy, která opravy realizovala,“ dodal Chalupský.

Na opravě divadla se postupně pracuje již třetím rokem, v další fázi bude instalována klimatizace do předsálí a vystaveny budou toalety pro handicapované

Budovu divadla má v majetku město. Postupná rekonstrukce odstartovala před třemi lety opravou střechy, která byla tehdy v havarijním stavu. Na první část postupně navázaly další práce – v roce 2017 byly vyměněny elektrorozvody a v divadle bylo nainstalováno mimo jiné 240 svítidel a přibližně 300 zásuvek a spínačů. „Loni o prázdninách byla opravena kamenná podlaha ve foyer, byly osazeny repase dveří do sálu a dokončena první fáze modernizace klimatizace a vzduchotechniky,“ přiblížil Michal Adamík. Cena za aktuální fázi rekonstrukce je necelé 3 miliony korun, které investovalo město.

Od sponzorů divadlo dostalo také novou zvukovou aparaturu a část světelné výbavy. V budoucnu divadlo čeká dokončení druhé fáze oprav klimatizace v prostorách foyer, výstavba toalet pro handicapované a další dílčí úpravy.

První představení se v prostorách Divadla Bolka Polívky hrálo v září roku 1993, během sedmadvaceti let se zde vystřídala řada projektů

Divadlo odstartovalo svoji 27. sezonu v pondělí 9. září hrou Klíště, která měla premiéru v květnu letošního roku. Hra, kterou napsal Bolek Polívka, a ve které sám účinkuje spolu s Milanem Lasicou, vypráví o setkání dvou dávných přátel – postarších herců v klubu jednoho divadla. V současném repertoáru lze vybírat jak z autorských her principála Šašek a Syn nebo DNA, vlastní produkce – Srnky, Letem sokolím, Horská dráha, Pozemšťan, tak i z představení Mínus dva nebo The Nakded Truth, vytvořených ve spolupráci s jinými divadly.

Divadlo také spolupořádá legendární Manéž Bolka Polívky a diváci sem mohou přijít na představení z široké nabídky her hostujících českých i zahraničních souborů, mezi kterými můžeme najít například Dejvické divadlo, Činoherní klub, Štúdio L+S, Divadlo studio DVA, Divadlo Járy Cimrmana, Divadlo Kalich a další. Kromě divadelních představení mohou diváci na prknech spatřit také doplňkové skladby, takzvané Re-kabarety, což jsou večery komponované z humorných a koncertních vystoupení. Celosezónní aktivitou je také 10 až 12 výstav během sezony, zájemci se do foyer divadla mohou přijít podívat díla významných malířů, grafiků, nebo  fotografů.

 


 

Kam dál?

TIPY NA TÝDEN: Septemberfest, narozeniny Metro Music Baru, Sweet...

pondělí, 9. září 2019, 14:16

Koho taky zaskočilo sychravé počasí? Já na ně rozhodně nejsem připravena. Takže buď s ním můžeme bojovat a zahřát se...

TIPY NA VÍKEND: Humor ve Staré Pekárně, charitativní dražba umění,...

pátek, 6. září 2019, 14:40

První školní víkend bude narvaný zábavou k prasknutí. Čekají nás litry dobrého piva, hromady voňavého jídla, trocha...

Open air koncert na piazzettě před Janáčkovým divadlem zahájí novou...

čtvrtek, 5. září 2019, 18:00

Slavnostní zahájení nové sezony Národního divadla Brno se uskuteční v pátek 6. září na piazzettě před Janáčkovým...

Kino Lucerna nabídne speciální projekce pro nevidomé a neslyšící

čtvrtek, 5. září 2019, 17:00

Brněnské kino Lucerna zahájí svou sezónu neobvyklým projektem, jehož cílem je nabídnout filmové projekce pro nevidomé a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbalu

Je jedním z iniciátorů nedělního protestu v nižší fotbalové soutěži, kdy hráči Opočna a Přepych v I.B třídě na Královehradecku reagovali na neuspokojivou situaci v českém fotbale. Protest vzbudil velké pozdvižení napříč celou republikou. Jenže pochvalná slova a poplácávaní po zádech nestačí. Český fotbal se potápí ke dnu rychleji než Titanic a podle slov trenéra Opočna Tomáše Rejzka je na čase přestat tlachat a začít konat. Cíl? Sesunout z trůnu místo předsedu fotbalového svazu Romana Berbra

Do některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než deset

Velikosti škol v Česku jsou velmi rozdílné. Zatímco do těch největších může chodit i víc než tisíc dětí, nejmenší navštěvuje jen několik jednotlivců. Nejvíce žáků, a to 1918, bylo loni ve střední škole v Charbulově ulici v Brně. Naopak jen jediné dítě chodilo do církevní mateřské školy pro mentálně postižené v Praze 4. Větší školy někdy vznikly sloučením původních menších škol a nabízí výuku v několika budovách. Vyplývá to z údajů ministerstva školství.

Skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK Fischer

Německá skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje od skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka Cestovní kancelář Fischer, napsal dnes server iDNES.cz. Výši transakce neuvedl. Zástupci firem se k obchodu odmítli podle serveru vyjádřit. Spojení špiček českého trhu se zájezdy musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).