Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Špilberk o víkendu ožije největší hradní akcí. Kromě Barona Trencka se na hrad vrátí i Marie Terezie

 
středa, 4. září 2019, 18:15

Špilberk žije baronem Trenckem! Tak se jmenuje letošní ročník tradičně největší události, kterou pořádá Muzeum města Brna na Špilberku. Sedmý ročník s programem pro celou rodinu se koná o víkendu 7. a 8. září, kdy se lidem otevře celý Špilberk. Organizátoři mimo jiné chystají hru, která zájemce provede po hradě, tematický program ve stylu 18. století a dobový jarmark.

Akce Špilberk žije se letos koná už po sedmé. Opět nabídne zábavu pro celou rodinu a otevřený hrad za zvýhodněné vstupné. Návštěvníci se podívají i do běžně nepřístupných míst a bude pro ně přichystán program. „Letošní téma odkazuje na kulatých 270 let od smrti slavného špilberského vězně – velitele pandurů barona Trencka, jemuž navíc bude patřit i výstava, kterou muzeum otevře v říjnu,“ přiblížil mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek. Akce odstartuje v sobotu 7. září v 10 hodin a potrvá do nedělních 18 hodin.

Návštěvníci Špilberku se o víkendu ocitnou v 18. století, tedy v době, kdy vládla císařovna Marie Terezie a kdy byl na Špilberku vězněn nejslavnější trestanec, baron Trenck. Oba se na hradě objeví, stejně tak i jejich vojáci a střážci. „Chystáme velkou hradní hru, při níž menší i větší odvážlivci zakusí náročný výcvik, po němž by se pomyslně mohli stát elitními císařskými vojáky. Čeká je spousta úkolů a překážek, které je zavedou do různých koutů Špilberku,“ vysvětlila koordinátorka akce Gabriela Kyzlinková.

Šermířská klání, divadlo pro děti i dospělé a otevření všech stálých expozic. Špilberk o víkendu nabídne opravdu bohatý program

Kromě toho proběhne také ukázka šermu – Skupina Exulis předvede šermířské duely na velkém nádvoří oba dny ve 14 hodin, umělecká agentura REX zase chystá několik divadelních ukázek pro malé i velké. „Lidé uvidí příjezd Marie Terezie na hrad, Trenckovu audienci u císařovny nebo bitvu mezi pandury a Prusy. Pro nejmenší děti odehrajeme i pohádku Kocour v botách,“ prozradil organizátor Radim Dufek.

Součástí akce bude také otevření všech stálých expozic, sportovní výstavy Branky Body Brno a malá ochutnávka z připravované výstavy o Trenckovi. V Jihozápadním bastionu a v expozici moderního umění budou připraveny komentované prohlídky. Nebude chybět ani dobový jarmark nebo fotokoutek.

Napsal Sára Davidová | Foto Muzeum města Brna (M. Budiková)
 


 

Kam dál?

Paracentrum Fenix zítra roztočí Zelňák. Na Mezinárodní den poranění...

středa, 4. září 2019, 17:51

Osvěta, prezentace a hlavně zábava. ParaCENTRUM Fenix, které již patnáctým rokem pomáhá lidem po poškození míchy v Brně...

TIPY NA TÝDEN: Burger Street Festival, Chillibraní, Den Starobrna,...

neděle, 1. září 2019, 19:20

Tak ten začátek září vezmeme pěkně zostra, a to doslova. Po chilli festivalu přijde vhod něco na zakousnutí, či na...

Stadion za Lužánkami opět prožívá dny slávy. Běhá po něm filmový Emil...

pátek, 30. srpna 2019, 17:14

Připravit, pozor, teď. Stadion Za Lužánkami se proměnil ze zarůstajícího zbořeniště na olympiádu v roce 1948. V těchto...

TIPY NA VÍKEND: Dvě velké street party na Jaselské a Lidické,...

pátek, 30. srpna 2019, 15:54

Poslední prázdninový víkend je třeba řádně zakončit. Místo teskného smutnění za dlouhými teplými večery si přijďte hned...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.