Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihomoravské dožínky se po dvou letech opět vrátí do Brna. Nabídnou průvod, jarmark i vinaře

 
středa, 28. srpna 2019, 19:00

Letošní 16. ročník Jihomoravských dožínek se po dvou letech vrací do Brna, tentokrát na Mendlovo náměstí a do areálu Augustiniánského opatství. Součástí programu, který odstartuje v neděli 1. září v deset hodin dopoledne bude dožínkový průvod městem, jarmark lidových řemesel a dožínkový trh, ukázka hospodářských zvířat a zemědělských strojů, chovatelská výstava i prezentace regionálních minipivovarů a vinařů. Akce potrvá do osmé hodiny večerní.

Po dvou letech se krajská oslava úrody vrací do Brna, a to mimo jiné i v souvislosti s oslavou 100 let od založení Mendlovy univerzity. „Rád bych tímto poděkoval univerzitě za toto partnerství. Připraven je bohatý program včetně pokusu o vytvoření největšího dožínkového věnce v České republice, o který se postarají na prostranství před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie zástupci Mendelovy univerzity,“ vyslovil pozvání hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

I letos bude součástí dožínkových slavností udělení ocenění regionálním producentům potravin, kteří si převezmou ceny z letošního ročníku soutěží Zlatá Chuť jižní Moravy a Regionální potravina Jihomoravského kraje. „Některé regionální potraviny z těchto soutěží bude také možné na stáncích ochutnat a zakoupit,“ přiblížil Šimek.

Kromě hudebního programu a naučných workshopů je v plánu také dožínkový průvod městem

Cílem akce je zviditelnit jihomoravské regionální zemědělství a jeho kvalitní produkty, přiblížit je tak veřejnosti a zdůraznit tradiční význam zemědělství pro jižní Moravu. „Zajímavé informace o zemědělství pro malé i velké bude možné získat zábavnou formou na naučné stezce o zemědělství, kterou prezentuje Asociace soukromého zemědělství nebo u stánku Zemědělského svazu, který prezentuje projekt Zemědělství žije!“ uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková. Zajímavosti se mohou návštěvníci dozvědět také o včelařství a medu nebo u stánku s lesní pedagogikou, které i s dožínkovou výzdobou zajišťuje Mendelova univerzita.

V dopoledním programu v areálu opatské zahrady vystoupí hudební skupina Mr Swing Brno, představí se Divadlo Kamarádi, dechová hudba Bojané a folklorní soubory Javorník a Jánošíček. V jednu hodinu odpoledne vyrazí městem dožínkový průvod, který začne na Žerotínově náměstí, pokračovat bude přes náměstí Svobody a Šilingrovo k Mendlovu náměstí. Doprovázet jej bude dechová hudba Palavanka.  

V rámci dožínek proběhne také pokus o vytvoření rekordního dožínkového věnce, přípravy začnou už v sobotu

Program bude dále pokračovat dožínkovým pásmem folklórního kroužku Šohajíček Násedlovice, vyhlášením výsledků soutěží regionálních potravin a dalším kulturním programem, ve kterém vystoupí například Dětské taneční studio Ondrášek. V rámci happeningu Mendelovy univerzity se uskuteční v 17 hodin pokus o vytvoření největšího dožínkového věnce.

„Rozhodli jsme se tento výjimečný rok, kdy slavíme sto let od svého založení, okořenit o něco nevídaného. Jako partner Jihomoravských dožínek 2019 se pokusíme naši alma mater zapsat do knihy rekordů, a to tím, že vytvoříme rekordní dožínkový věnec,“ uvedla Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity. Vyvrcholením programu pak bude koncert VUS Ondráš s programem Ondrášovské putování.

Zdroj:  Agronomická fakulta MENDELU (MZLU, VŠZ)

Oslava úrody z jižní Moravy se koná pravidelně od roku 2004, během šestnácti let dožínky postupně zavítaly do šesti jihomoravských měst

Jihomoravské dožínky se konají od roku 2004, kdy měly svoji premiéru v Hustopečích. Od roku 2005 je organizuje Jihomoravský kraj a postupně se konaly ve městech Tišnov, Kyjov, Vyškov, Brno, Břeclav a Boskovice.

Jedná se nejen o tradiční oslavu úrody na krajské úrovni, ale zejména pomáhají propagaci regionálních produktů od jihomoravských výrobců, jsou jedinečnou příležitostí pro prezentaci zemědělců a v neposlední řadě ukázkou folklórních tradic. Spolupořadateli dožínek jsou Mendelova univerzita Brno, která letos slaví 100 let od založení, Regionální agrární komora Jihomoravského kraje, Asociace soukromého zemědělství a další partneři.

Napsal Sára Davidová | Foto Jihomoravský kraj
 


 

Kam dál?

Potvrzeno! Kultovní trutnovský festival se přesune do Brna

středa, 28. srpna 2019, 16:39

Je to oficiální. Město dalo zelenou přesunu kultovního festivalu TrutnOff do Brna. "Českého woodstocku" by se Brňané...

Špilberk se od úterý opět rozezní operou. Národní divadlo zahájí...

pondělí, 26. srpna 2019, 09:36

Opera brněnského Národního divadla se na přelomu srpna a září přestěhuje na hrad Špilberk, kde pod širým nebem uvede...

TIPY NA TÝDEN: Dopravní párty na Lidické, otevřená Jaselská, Otevřená...

neděle, 25. srpna 2019, 19:44

Ani jsme se nenadáli a prázdniny končí. Doufám, že vám letní chvíle zpříjemnily i tipy na kulturní akce, protože letos...

Malíř a grafik Jan Rajlich bude mít v Brně pamětní desku, město na ni...

pátek, 23. srpna 2019, 17:00

Významný grafik a malíř Jan Rajlich, který po většinu svého života působil v Brně, bude mít na Jiráskově ulici pamětní...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.