Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Malíř a grafik Jan Rajlich bude mít v Brně pamětní desku, město na ni přispěje 70 tisíc

 
pátek, 23. srpna 2019, 17:00

Významný grafik a malíř Jan Rajlich, který po většinu svého života působil v Brně, bude mít na Jiráskově ulici pamětní desku. Město na ni poskytne dotaci ve výši sedmdesáti tisíc korun.

Odbor kultury Magistrátu města Brna obdržel žádost o poskytnutí dotace na výrobu a instalaci pamětní desky, která bude věnována malíři a grafikovi Janu Rajlichovi. Brněnští radní dotaci ve výši sedmdesát tisíc korun schválili ve středu 21. srpna letošního roku. „Udělená dotace bude využita na zaplacení nákladů na pořízení a umístění desky. Termín vyúčtování je do konce roku 2020,“ uvedl tiskový mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Kromě brněnského magistrátu vytvoření a instalaci desky podpořily i další instituce

Deska by měla být umístěna na Jiráskově ulici na fasádě budovy s číslem popisným 212. „Jan Rajlich byl významnou postavou, která ovlivnila kulturní život v Brně. Působil jako předseda brněnského bienále a za své umělecké a odborné zásluhy dostal mnoho mezinárodních ocenění. Stál také u zrodu Fakulty výtvarných umění v Brně a já vítám iniciativu jeho syna, který chce uctít památku svého otce pamětní deskou,“ řekl kulturní radní Marek Fišer.

Podporu kromě brněnského magistrátu vyjádřily také další instituce včetně Moravské galerie, Syndikátu novinářů jižní Moravy a Unie výtvarných umělců České republiky.

Jan Rajlich se výrazně zasadil o renomé města Brna na poli umění, zejména pak grafiky

Jan Rajlich vystudoval gymnázium v Jindřichově Hradci a Baťovu Školu umění ve Zlíně. Od roku 1950 se usadil v Brně a působil zde nejprve jako malíř a grafik, poté jako grafický designér. Ve světě proslul jako iniciátor a dlouholetý předseda Mezinárodního bienále grafického designu v Brně. Za své organizační, odborné, umělecké a publicisticko-teoretické zásluhy o rozvoj grafického designu a vizuálních komunikací obdržel více než čtyřicet mezinárodních ocenění. Několikrát byl také vyznamenán Mezinárodní organizací grafiků ICOGRADA.

V roce 1995 obdržel za svou uměleckou tvorbu a přínos ke kulturnímu rozvoji města Cenu města Brna. Působil jako první vedoucí ateliéru vizuálních komunikací na FVU VUT. Publikoval mnoho odborných textů v řadě domácích i zahraničních odborných periodik.

Díky Janu Rajlichovi, který zemřel 27. listopadu 2016, má Brno své pevné místo na mezinárodní mapě grafického designu. „Vytvářel neúnavně jeho kulturní a dějinné události. Zahraniční hosté Bienále Brno si budou provždy připomínat neopakovatelnou a přátelskou atmosféru, kterou svým působením a neohroženým rozvíjením svých kulturních a uměleckých aktivit vytvářel, podporoval a bránil do posledního dechu za všech ne vždy mu příznivě nakloněných podmínek. “ popsal Magistrát města Brna v oznámení o umělcově úmrtí.  

Napsal Sára Davidová | Foto Magistrát města Brna
 


 

Kam dál?

TIPY NA VÍKEND: Vůně jídla v centru, tancovačka pod Špilberkem, IAN...

pátek, 23. srpna 2019, 16:03

Prázdniny pomalu končí, ale to není důvod ke smutku. Brno nám stále nabízí spousty zábavy a možností, jak si udělat...

Brněnská divadla nasvícením připomenou třicet let od pádu...

čtvrtek, 22. srpna 2019, 15:30

Symbolická třicítka. Třicet let od pádu komunistického režimu v zemích Evropy a třicet zapojených měst, která rozsvítí...

Na Brněnsku se začala točit kriminálka Hlava Medúzy. Hlavní roli...

středa, 21. srpna 2019, 18:36

Osmidílný kriminální seriál Hlava Medúzy dnes natáčel režisér Filip Renč u rybníku Balaton u Sokolnic na Brněnsku....

Spousta pohádek a nová česká komedie. Lucerna nabídne na přelomu...

středa, 21. srpna 2019, 12:24

Závěr letních prázdnin se v brněnské Lucerně, tak jako každý rok, přizpůsobí hlavně dětem. Poslední srpnový týden se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.