Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Města chystají k výročí sametové revoluce mince i Lennonovu zeď, Špilberk ozáří trikolora

 
sobota, 17. srpna 2019, 12:01

Města v Jihomoravském kraji chystají k letošnímu 30. výročí sametové revoluce vzpomínkové akty, výstavy, koncerty, speciální mince i Lennonovu zeď svobody, kam budou moct lidé napsat vzkazy. ČTK to zjistila od mluvčích radnic. Sametová revoluce v listopadu a prosinci roku 1989 vedla k pádu komunistického režimu.

Lennonova zeď bude 19. listopadu na Masarykově náměstí v Hodoníně. "Lidé tam budou moct napsat své vzkazy," uvedla mluvčí Hodonína Petra Kotásková. Lennonova zeď je v Praze, s odkazem na zpěváka legendární skupiny Beatles se tam objevují nápisy a malby. Kromě toho bude v Hodoníně výstava velkoplošných fotografií z listopadu 1989 z města a chystá se také mítink s účastí tehdejších pamětníků.

Znojmo chystá speciální mince

Znojmo bude mít k výročí multimediální zážitkovou instalaci nazvanou Totáč, která bude na podzim na několika místech v republice včetně Prahy. Kromě toho město připravuje na 15. listopadu koncert písničkářů v jinak nepřístupných prostorách Louckého kláštera, o den později Noc divadel a na 17. listopadu Den otevřených dveří radnice. "Výročí sametové revoluce si připomeneme i v září na Znojemském historickém vinobraní. Připomenou ho mince, které bude rozhazovat královská družina při průvodu. Do oběhu se dostane 10.000 stříbrných a 100 zlatých mincí s vyraženými letopočty 1989-2019," uvedla mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

V Břeclavi odehrají koncert

Výstavu fotografií a dobových předmětů chystá Břeclav. "Přímo 17. listopadu se uskuteční vzpomínkový akt u Masarykova pomníku u žluté školy, na který naváže slavnostní koncert Břeclavského komorního orchestru a sólistů," uvedl mluvčí radnice Jiří Holobrádek. Břeclavské muzeum a galerie navíc jedná s nadací Post bellum o natočení dokumentu postaveného na rozhovorech s pamětníky břeclavských událostí.

Výstavy, koncert, průvod se svíčkami i promítání pásma filmů chystá k výročí sametové revoluce Vyškov, uvedl jeho mluvčí Michal Kočí. Podle něj se s ohledem na výročí dočká opravy asi za půl milionu korun památník Obětem komunismu. "Chystáme jeho mechanické očištění, přezlacení písmen a opravu okolní žulové dlažby. Stávající chodníky zmizí a nahradí je zámková dlažba, počítáme také s výrazným zásahem do zeleně," řekl ČTK Kočí.

Špilberk ozáří trikolora

Brno každoročně pořádá pietní akt u pomníku tří odbojářů v Rooseveltově ulici. Kromě toho 17. listopadu nasvítí hrad Špilberk trikolorou, uvedla Katka Gardoňová z tiskového oddělení magistrátu. Město podporuje i další akce, u nichž není pořadatelem. Uskuteční se výstavy, diskuse, projekce nebo multimediální instalace.

V Kyjově na Hodonínsku budou mít podle mluvčího Filipa Zdražila akce k výročí sametové revoluce už v září, říjnu i v listopadu. Lidé se mohou těšit na výstavu, vzpomínkové shromáždění, koncert i pásmo filmů.

 

Napsal(a) ČTK | Foto spilberk.cz
 


 

Kam dál?

Ranného cenu pro vlivné výtvarníky letos dostane Kokolia

sobota, 17. srpna 2019, 11:54

Letošním laureátem Ceny Michala Ranného je dvaašedesátiletý brněnský rodák Vladimír Kokolia. Ocenění vyhlašuje Moravská...

Překročte řeku Svitavu i letos. Můžete použít kolo, vlak, vlastní...

čtvrtek, 15. srpna 2019, 16:30

Již popáté ožije nábřeží Svitavy čilým festivalovým děním. „Překračovat“ řeku za kulturními i sportovními zážitky bude...

Švédům se nevzdáme ani letos. Obléhání města Švédy roku 1645...

úterý, 13. srpna 2019, 17:01

Ozbrojenci všude po městě a náboženská válka o svobodu vyznání a vládu nad celou Moravou. Festival Den Brna oslaví...

Jedinečná brněnská vila Tugendhat má svoji vlastní platinovou minci

pondělí, 12. srpna 2019, 17:21

Unikátní vila Tugendhat patřící mezi čtrnáct českých památek zapsaných na seznamu dědictví UNESCO má svou vlastní...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.