Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ranného cenu pro vlivné výtvarníky letos dostane Kokolia

 
sobota, 17. srpna 2019, 11:54

Letošním laureátem Ceny Michala Ranného je dvaašedesátiletý brněnský rodák Vladimír Kokolia. Ocenění vyhlašuje Moravská galerie, aby poukázala na výraznou tvůrčí osobnost, jejíž dílo a myšlení ovlivňuje nastupující generaci umělců. O laureátovi rozhoduje odborná porota.

Slavnostní vyhlášení a předání ceny se uskuteční 4. září v Místodržitelském paláci v Brně, oznámila Moravská galerie na svém webu. Do stálé expozice Art is here v Pražákově paláci už galerie mimořádně zařadila některá Kokoliova díla.

Kokolia žije a pracuje střídavě ve Veverských Knínicích u Brna a v Praze, kde působí na Akademii výtvarných umění. Uspořádal přes 100 samostatných výstav, podílel se na více než čtyř stech skupinových výstavách v Česku i zahraničí.

Prvním lauréatem už byl před téměř 30 lety

V roce 1990 se stal Kokolia, známý tehdy také v alternativních hudebních kruzích, prvním laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého. Zatím poslední brněnskou výstavu měl loni ve Fait Gallery. Rozsáhlá expozice dostala název To nezbytné z Kokolii, návštěvníci získali celistvý přehled o díle osobitého výtvarníka. Jeho tvorba zahrnuje pestrou škálu námětů a přístupů v malbě, kresbě i grafice.

Cena Michala Ranného nese jméno předčasně zemřelého malíře, představitele české lyrické abstrakce. Prvním laureátem byl Dalibor Chatrný, následovali Miroslav Šnajdr starší, Stanislav Kolíbal, Vladimír Skrepl, Milena Dopitová, Daniel Balabán, Václav Stratil a Marian Palla.

 

Napsal(a) ČTK | Foto mzv.cz
 


 

Kam dál?

Překročte řeku Svitavu i letos. Můžete použít kolo, vlak, vlastní...

čtvrtek, 15. srpna 2019, 16:30

Již popáté ožije nábřeží Svitavy čilým festivalovým děním. „Překračovat“ řeku za kulturními i sportovními zážitky bude...

Švédům se nevzdáme ani letos. Obléhání města Švédy roku 1645...

úterý, 13. srpna 2019, 17:01

Ozbrojenci všude po městě a náboženská válka o svobodu vyznání a vládu nad celou Moravou. Festival Den Brna oslaví...

Jedinečná brněnská vila Tugendhat má svoji vlastní platinovou minci

pondělí, 12. srpna 2019, 17:21

Unikátní vila Tugendhat patřící mezi čtrnáct českých památek zapsaných na seznamu dědictví UNESCO má svou vlastní...

TIPY NA TÝDEN: Den Brna, Letní ovínění, Slovácký rok, Překročme řeku...

neděle, 11. srpna 2019, 17:52

Tancujte, zpívejte, ochutnávejte, degustujte . . . Prostě si tento týden užívejte léta plnými doušky a s radostí, jak...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.