Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Švédům se nevzdáme ani letos. Obléhání města Švédy roku 1645 připomene festival Den Brna

 
úterý, 13. srpna 2019, 17:01

Ozbrojenci všude po městě a náboženská válka o svobodu vyznání a vládu nad celou Moravou. Festival Den Brna oslaví neúspěšné obléhání města Švédy. Účastníci festivalu mohou ochutnat dobové pokrmy, podívat se na ukázku bitvy nebo vyzkoušet šerm.

Festival Den Brna začne paradoxně „posledním výstřelem“ ve čtvrtek 15. srpna na Petrově. Právě v tento den před 374 lety utichla válečná vřava. Akci pořádá turistické informační centrum ve spolupráci s Biskupstvím brněnským a Společností 1645. Ta připravila slavnostní zahájení v podobě fanfár a zvonů z věží.

Dalším bodem programu jsou komentované prohlídky. Prohlédnete si petrovské zvony, které dle legendy ukončily vyčerpávající obléhání, navštívíte pátera Martina Středu v jeho skleněné hrobce a dozvíte se, jak francouzský plukovník město Brno před Švédy uhájil,“ sdělila Lenka Němcová z Turistického informačního centra. Den pak zakončí bohoslužba u obrazu Panny Marie Svatotomské.

Na Dominikánském náměstí vznikne poprvé vojenský tábor

Páteční atmosféra nabere úplně jiných obrátek. Na Dominikánském náměstí vznikne vojenský tábor, kde budou šermíři pilovat své umění. K podpoření bojové morálky nebude chybět ani hudba. O tu se postarají hudební a taneční soubory. Pokud budete mít hudby dost, můžete opět využít komentované prohlídky. „Dostane se i na nejmenší. V Labyrintu pod Zelným trhem si budou moci odlít pověstnou černou kouli pro Torstensona, protože žádná jiná na něj prý neplatila,“ popisuje Němcová.

Celý festival vyvrcholí v sobotu 17. srpna. Městem totiž projde historický průvod, který položí věnce u hrobky Raduita de Souches v kostele sv. Jakuba. Pod jeho velením totiž vojsko čítající 1500 mužů odrazilo 28 000 Švédů. „Na svazích Špilberku se následně v 15:30 strhne ona bitva,“ doplnila Němcová.

Žongléři, kati a jiné barokní kratochvíle

Oslava vítězství se poté zpátky přenese do tábora na Dominikánském náměstí. Kromě barokních kratocvhílí a pokrmů zde najdete i další šermíře, žongléry a kata. Na závěr oslav nebude chybět ani barokní ohňostroj.

Obléhání Brna bylo součástí třicetileté války, která začala v roce 1618. Švédský generál Torstenson si původně myslel, že dobytí města nepotrvá déle jak tři dny. To se ale zmýlil. Obléhání trvalo 112 dní. Dodnes se pak v Brně drží tradice poledne odbíjeného už v 11 hodin, díky němuž údajně Torstenson 15. srpna 1645 obléhání ukončil a odtáhl pryč.

Více informací naleznete na webových stránkách akce.

 


 

Kam dál?

Jedinečná brněnská vila Tugendhat má svoji vlastní platinovou minci

pondělí, 12. srpna 2019, 17:21

Unikátní vila Tugendhat patřící mezi čtrnáct českých památek zapsaných na seznamu dědictví UNESCO má svou vlastní...

TIPY NA TÝDEN: Den Brna, Letní ovínění, Slovácký rok, Překročme řeku...

neděle, 11. srpna 2019, 17:52

Tancujte, zpívejte, ochutnávejte, degustujte . . . Prostě si tento týden užívejte léta plnými doušky a s radostí, jak...

TIPY NA VÍKEND: Hudební Maraton v podání Jany Kirschner,...

pátek, 9. srpna 2019, 17:26

Pokud se vám stýskalo po hudbě, tento víkend si jí užijete dosytosti. Celým centrem města vás provede Maraton hudby,...

Nočnímu králi jsem držel palce, velkým fanouškem Hry o trůny ale...

čtvrtek, 8. srpna 2019, 20:20

Zima přichází! To je heslo nejpopulárnějšího seriálu posledních osmi let, který zná téměř každý. Málokdo však ví, že...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.