Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Švédům se nevzdáme ani letos. Obléhání města Švédy roku 1645 připomene festival Den Brna

 
úterý, 13. srpna 2019, 17:01

Ozbrojenci všude po městě a náboženská válka o svobodu vyznání a vládu nad celou Moravou. Festival Den Brna oslaví neúspěšné obléhání města Švédy. Účastníci festivalu mohou ochutnat dobové pokrmy, podívat se na ukázku bitvy nebo vyzkoušet šerm.

Festival Den Brna začne paradoxně „posledním výstřelem“ ve čtvrtek 15. srpna na Petrově. Právě v tento den před 374 lety utichla válečná vřava. Akci pořádá turistické informační centrum ve spolupráci s Biskupstvím brněnským a Společností 1645. Ta připravila slavnostní zahájení v podobě fanfár a zvonů z věží.

Dalším bodem programu jsou komentované prohlídky. Prohlédnete si petrovské zvony, které dle legendy ukončily vyčerpávající obléhání, navštívíte pátera Martina Středu v jeho skleněné hrobce a dozvíte se, jak francouzský plukovník město Brno před Švédy uhájil,“ sdělila Lenka Němcová z Turistického informačního centra. Den pak zakončí bohoslužba u obrazu Panny Marie Svatotomské.

Na Dominikánském náměstí vznikne poprvé vojenský tábor

Páteční atmosféra nabere úplně jiných obrátek. Na Dominikánském náměstí vznikne vojenský tábor, kde budou šermíři pilovat své umění. K podpoření bojové morálky nebude chybět ani hudba. O tu se postarají hudební a taneční soubory. Pokud budete mít hudby dost, můžete opět využít komentované prohlídky. „Dostane se i na nejmenší. V Labyrintu pod Zelným trhem si budou moci odlít pověstnou černou kouli pro Torstensona, protože žádná jiná na něj prý neplatila,“ popisuje Němcová.

Celý festival vyvrcholí v sobotu 17. srpna. Městem totiž projde historický průvod, který položí věnce u hrobky Raduita de Souches v kostele sv. Jakuba. Pod jeho velením totiž vojsko čítající 1500 mužů odrazilo 28 000 Švédů. „Na svazích Špilberku se následně v 15:30 strhne ona bitva,“ doplnila Němcová.

Žongléři, kati a jiné barokní kratochvíle

Oslava vítězství se poté zpátky přenese do tábora na Dominikánském náměstí. Kromě barokních kratocvhílí a pokrmů zde najdete i další šermíře, žongléry a kata. Na závěr oslav nebude chybět ani barokní ohňostroj.

Obléhání Brna bylo součástí třicetileté války, která začala v roce 1618. Švédský generál Torstenson si původně myslel, že dobytí města nepotrvá déle jak tři dny. To se ale zmýlil. Obléhání trvalo 112 dní. Dodnes se pak v Brně drží tradice poledne odbíjeného už v 11 hodin, díky němuž údajně Torstenson 15. srpna 1645 obléhání ukončil a odtáhl pryč.

Více informací naleznete na webových stránkách akce.

 


 

Kam dál?

Jedinečná brněnská vila Tugendhat má svoji vlastní platinovou minci

pondělí, 12. srpna 2019, 17:21

Unikátní vila Tugendhat patřící mezi čtrnáct českých památek zapsaných na seznamu dědictví UNESCO má svou vlastní...

TIPY NA TÝDEN: Den Brna, Letní ovínění, Slovácký rok, Překročme řeku...

neděle, 11. srpna 2019, 17:52

Tancujte, zpívejte, ochutnávejte, degustujte . . . Prostě si tento týden užívejte léta plnými doušky a s radostí, jak...

TIPY NA VÍKEND: Hudební Maraton v podání Jany Kirschner,...

pátek, 9. srpna 2019, 17:26

Pokud se vám stýskalo po hudbě, tento víkend si jí užijete dosytosti. Celým centrem města vás provede Maraton hudby,...

Nočnímu králi jsem držel palce, velkým fanouškem Hry o trůny ale...

čtvrtek, 8. srpna 2019, 20:20

Zima přichází! To je heslo nejpopulárnějšího seriálu posledních osmi let, který zná téměř každý. Málokdo však ví, že...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.

ODBORNICE: Vzdělávání nadaných v ČR je potřeba zlepšit

V ČR stále moc nefunguje podpora rozvoje nadaných dětí. Legislativa s podporou jejich vzdělávání sice počítá, ale školy s těmito žáky často neumí pracovat. Pro zlepšení situace by byla potřeba větší informovanost společnosti o této problematice a lepší vzdělávání pedagogů. Na dnešní mezinárodní konferenci Potřeba změny ve vzdělávání nadaných to řekla předsedkyně Společnosti pro talent a nadání Eva Vondráková.