Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedinečná brněnská vila Tugendhat má svoji vlastní platinovou minci

 
pondělí, 12. srpna 2019, 17:21

Unikátní vila Tugendhat patřící mezi čtrnáct českých památek zapsaných na seznamu dědictví UNESCO má svou vlastní minci. Zájemci si ji mohou zakoupit v České mincovně za zhruba 47 000 korun.

Funkcionalistická vila Tugendhat od architekta Ludwiga Mies Van der Rohe postavená v letech 1929 až 1930 se stala jedinou památkou moderní architektury v České republice, která byla zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Letos se dočkala i své mince.

Mince vily je již osmá v sérii

Mince je platinová a patří do sběratelské série věnované českým památkám UNESCO. Mince vily Tugendhat je již osmou v řadě. „Každý rok děláme tři mince ze série UNESCO. Začali jsme v roce 2017 Českým Krumlovem. Letos je to Telč, vila Tugendhat a do konce roku představíme ještě Třebíč,“ uvádí mluvčí České mincovny Jaroslav Černý.

Minci je možné zakoupit na e-shopu České mincovny. Vyrobeno je sto kusů a cena jedné mince se pohybuje zhruba okolo 47 000 korun. „Cena mince se vždy odvíjí od aktuální ceny platiny na světových trzích,“ dodal Černý.

Na jedné straně platan, na druhé královna

Autorkou všech mincí ze série je výtvarnice Lenka Nebeská. Samotnou vilu Tugendhat vyobrazila na reverzní straně, kde je i nápis VILA TUGENDHAT V BRNĚ a list platanu, který roste na její zahradě. Ten je pro českou historii významný. Právě pod ním probíhala v srpnu 1992 jednání o rozdělení Československa.

Averzní straně zase vévodí koláž složená z architektonických prvků českých staveb patřících na seznam UNESCO. Dále jsou zde vyobrazeny atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci pro vydávání pamětních mincí. Jsou jimi jméno a portrét panovnice Alžběty II., letopočet emise 2019 a nominální hodnota 50 dollars. „Práci jsem si vyloženě užívala, protože se jedná o moderní architekturu. Je to úplně jiný styl. Práce byly jednodušší, nejsou zde totiž žádné dekorativní prvky,“ sdělila Nebeská.  

Zájem je obrovský

Dům je výjimečný především kvůli vedení světla a prostoru, použitím exotických materiálů. Unikátní je také právě díky technologickým parametrům „Jsme rádi, že v pořadí již osmi realizovaných mincí došla řada i na architekturu 20. století. Je všeobecně známo, jaké atributy předurčily zápis samotného domu na seznam UNESCO,“ řekla ředitelka vily Tugendhat Iveta Černá.

Unikátní vila se těší velké obliby i u veřejnosti. Zájemci o prohlídku vily si musí lístky rezervovat s velkým předstihem. „Zájem o návštěvu vily je obrovský. Do konce roku máme vyprodáno,“ dodala Černá.  

 


 

Kam dál?

TIPY NA TÝDEN: Den Brna, Letní ovínění, Slovácký rok, Překročme řeku...

neděle, 11. srpna 2019, 17:52

Tancujte, zpívejte, ochutnávejte, degustujte . . . Prostě si tento týden užívejte léta plnými doušky a s radostí, jak...

TIPY NA VÍKEND: Hudební Maraton v podání Jany Kirschner,...

pátek, 9. srpna 2019, 17:26

Pokud se vám stýskalo po hudbě, tento víkend si jí užijete dosytosti. Celým centrem města vás provede Maraton hudby,...

Nočnímu králi jsem držel palce, velkým fanouškem Hry o trůny ale...

čtvrtek, 8. srpna 2019, 20:20

Zima přichází! To je heslo nejpopulárnějšího seriálu posledních osmi let, který zná téměř každý. Málokdo však ví, že...

Velkolepé oslavy 150 let hromadné dopravy v Brně zakončí poslední den...

středa, 7. srpna 2019, 20:30

Dopravní podnik slaví 150 let od prvního výjezdu šaliny a vy můžete být u toho! Na počest těchto kulatých narozenin se...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.

ODBORNICE: Vzdělávání nadaných v ČR je potřeba zlepšit

V ČR stále moc nefunguje podpora rozvoje nadaných dětí. Legislativa s podporou jejich vzdělávání sice počítá, ale školy s těmito žáky často neumí pracovat. Pro zlepšení situace by byla potřeba větší informovanost společnosti o této problematice a lepší vzdělávání pedagogů. Na dnešní mezinárodní konferenci Potřeba změny ve vzdělávání nadaných to řekla předsedkyně Společnosti pro talent a nadání Eva Vondráková.