Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Někdy vstanu osmdesátiletý, jindy se probudím a je mi padesát, říká Bolek Polívka

 
středa, 24. července 2019, 20:50

„Když mi bylo sedm, to znamená, že jsem ještě neměl tu nulu na konci,“ začal Bolek odpovídat na otázku, co si přál, když byl dítě. „Tehdy jsem si přál být lesníkem nebo polesným. Teď je mi sedmdesát a polesným už nebudu. Ale neměnil bych.“ Bolek Polívka bude mít 31. července sedmdesát. U příležitosti jeho narozenin vznikla výpravná kniha s názvem Bolek, kterou dnes pokřtil ve Vaňkovce.

Herec Boleslav Polívka oslaví přesně za týden své sedmdesáté narozeniny. Výhoda tohoto věku podle něj prý spočívá v tom, že už přes sebou už má míň práce než za sebou. Společně se svými přáteli dnes v Brně pokřtil novou knihu s příhodným názvem Bolek.

Kniha je koncipována jako výpravná publikace, na které se autorskými příspěvky podíleli Polívkovi přátelé Arnošt Goldflam, Jan Hřebejk, Milan Lasica nebo Pavel liška. Přispěla také hercova dcera Anna Polívková a jeho bývalá manželka Chantal Poullain. „Je to krásné, když vychází knížka a člověk si evokuje věci, které se mu stávaly,“ komentoval křest Bolek Polívka. „Ta poslední část, poslední období po krásném mládí a skvělé dospělosti by se dala popsat jako ‚vypadáš dobře‘“.

Kniha obsahuje přes dvě stovky fotografií, některé jsou z osobního archivu, na ostatních se podílela celá řada současných fotografů

Kromě textů je v knize také přes dvě stě fotografií zachycujících momenty hercova profesního i osobního života. Část z nich pochází z rodinného archivu, zbytek pak v průběhu let pořídili fotografové František Poláček, Jef Kratochvíl či dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma. „Všechno je otázka náhody. Já měl možnost se s Bolkem potkat, ještě když studoval tady na JAMU. Moje fotky jsou tedy z té doby, kdy jsem fotil Bolka a jeho krásné spolužačky“ řekl dnes fotograf Rostislav Košťál, jehož fotografie jsou v knize také hojně zastoupeny.

Křtu se účastnili také hercovi přátelé. Herec, dabér a rozhlasový moderátor Zdeněk Junák, který celým křtem prováděl, uvedl, že Polívku rád oslovuje jako profesora. Učil ho totiž pantomimu a klauniádu. „Za těch sedmdesát let z Bolečka vyrostl šikovný mládenec, vynikající herec, mim, klaun, a taky dobrý člověk,“ vzpomínal Junák. Kromě něj byl přítomný také brněnský radní pro kulturu Marek Fišer, který herci jménem města Brna popřál vše nejlepší k narozeninám a zmínil, že jeviště Divadla Bolka Polívky projde menší rekonstrukcí, která by měla proběhnout během prázdnin.

Jsem obklopen samými skvělými lidmi, kteří mi dodávají energii. Zkrátka potřebuji být u té jiskry, říká Bolek Polívka

Knihu dnes ve Vaňkovce pokřtil také Juraj Groch, jehož nápadem byla realizace jubilejní knihy. „Děkuji, Bolku, že sis našel čas, o který jsem tě obral. A doufám, že se tady za dalších deset let potkáme,“ řekl dle Polívkových slov kapitán ‚projektu kniha‘. Jejím kmotrem je herec Michal Isteník.

Celému křtu příhlížely přibližně tři stovky lidí. Někteří z nich si potom nechali podepsat jak novou knihu, tak i fotografie, na kterých jsou s hercem zvěčněni. Většina z těch, co si poctivě vystála frontu na podpis, oslovovala Polívku familiárně a vzpomínala, jak se s hercem potkala i několik desítek let nazpět.

Zatím to jde, ještě nekulhám,“ smál se Bolek, zatímco už přibližně hodinu a půl seděl u stolku, kde rozdával autogramy. I přes nekonečnou frontu vyhověl všem. „Přece bych je nemohl poslat pryč, co by si pak měli myslet?“ uzavřel Bolek Polívka, který se s lidmi ochotně fotil a každému potřásl rukou.

 


 

Kam dál?

Vaňkovka Fest jde do finále. Poslední týden festivalu nabídne filmy s...

pondělí, 22. července 2019, 19:55

Vaňkovka Fest míří do finále. Poslední týden free festivalu na Zvonařce opět přináší letní kino, spoustu zábavy, hudbu,...

TIPY NA TÝDEN: Zrní na Špilberku, Ondřej Havelka na Biskupském dvoře,...

neděle, 21. července 2019, 18:44

Že by v Brně nastala okurková sezóna? Přistupujte k tomu raději optimisticky. Nemusíte večer přebíhat z jedné akce na...

Brno si užije další City Piknik. Na Šelepce zahrají David Stypka a...

neděle, 21. července 2019, 12:00

Druhý ze série hudebních pikniků Hitrádia City Brno proběhne tentokrát v parku na Šelepce, a to ve středu 24. července....

Ve středu odstartoval dvacátý ročník Letních shakespearovských...

sobota, 20. července 2019, 12:00

Veselé paničky windsorské ve středu otevřely dvacátý ročník letních shakespearovských slavností Brno. Od 17. července...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.