Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ve středu odstartoval dvacátý ročník Letních shakespearovských slavností v Brně. V jednom měsíci se postupně představí osm her

 
sobota, 20. července 2019, 12:00

Veselé paničky windsorské ve středu otevřely dvacátý ročník letních shakespearovských slavností Brno. Od 17. července do 11. srpna se v Brně představí osm her Williama Shakespeara ve dvaceti představeních, z nichž tři tituly budou pro město premiérové. Novinkou jubilejního ročníku je také představení v angličtině.

Letní shakespearovské slavnosti jsou letní divadelní akcí pořádanou v České republice a na Slovensku. Ve čtyřech městech jsou v průběhu letních měsíců uváděna díla Williama Shakespeara. Festival představení pod širým nebem trvá od konce června do začátku září na otevřených scénách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. Brněnská představení se již tradičně konají na nádvoří hradu Špilberk.

Dvacátý ročník je oproti loňskému obsáhlejší. Dvacet her jako oslava dvaceti let na scéně

Letošní ročník přináší celkem osm shakespearovských her, na které se mohou návštěvníci přijít podívat ve dvaceti představeních. Kromě Veselých paniček windsorských slavnosti nabízejí i Zimní pohádku, Zkrocení zlé ženy, Dobrý konec všechno spraví, Mnoho povyku pro nic, Hamleta, Komedii omylů (ve slovenštině) a novinku hranou v anglickém znění – titul Othello. „Velkou změnou pro letošní ročník je bezesporu i nasazení představení kompletně v anglickém jazyce, k němuž se vracíme na Špilberku poprvé od roku 2000,“ vysvětlil ředitel Letních shakespearovských slavností Brno Roman Valla.

Autor fotografie: Michal Růžička

Pro Othella, nastudovaného souborem Prague Shakespeare Company, pořadatelé poprvé vyzkouší titulkovací zařízení. „Shakespearovská angličtina je tak specifická, že jí často mají problém porozumět i rodilí mluvčí. Proto jsme se rozhodli představení v angličtině doplnit tímto zařízením,“ uvedl za pořadatele Michal Rychlý. Postavu Othella si zahraje britský herec Nari Blair-Mangat, kterého mohou znát diváci například z filmu Vražda v Orient Expresu.

Pro letošní rok jsou připraveny hned tři premiéry

Každý ročník letních slavností přináší alespoň jednu novinku v každém ze zmíněných měst. „Jednotlivé hry na konkrétní ročníky jsou vybírány tak, abychom maximálně vyvážili sestavu titulů pro danou sezonu a pravidelně v každém ročníku prezentovali alespoň jedno premiérové představení,“ doplnil Valla.

Všechna města dohromady čítají celkem třináct her a 157 představení. Premiérové tituly jsou tři – Zimní pohádka na Pražském hradě, Zkrocení zlé ženy v Ostravě a Romeo a Julie v Bratislavě. Zimní pohádka je příběh o žárlivosti, naději a zázracích. Jedním z nich je například to, že William Shakespeare ve hře propůjčil Čechám moře. Režisérem inscenace je Pavel Khek, který ke spolupráci přizval Martina Hofmanna, Michala Isteníka, Veroniku Architevu, Sašu Rašilova nebo Matouše Rumla.

Autor fotografie: Viktor Kronbauer

Brněnské slavnosti se ponesou na vlně humoru

V Brně festival ponese na vlně humoru. Počínaje doposud nejúspěšnější inscenací Veselých paniček s Bolkem Polívkou, přes Zkrocení zlé ženy až po Komedii omylů. „V jednotlivých městech Letních shakespearovských slavností se jednotlivé tituly prolínají a reflektují i reálné časové a organizační možnosti jejich prezentace. Repertoár obvykle není úplně identický,“ uvedla Jana Vallová z tiskového oddělení brněnských slavností.

V případě nepříznivého počasí se představení nikdy neruší předem, je ale možné, že se posune až o půl hodiny, případně bude přerušeno a dokončeno až za lepších podmínek. Na představeních není dovoleno používat deštníky. Přímo na místě je možné si koupit pláštěnku.

Napsal Sára Davidová | Foto Letní shakespearovské slavnosti Brno
 


 

Kam dál?

TIPY NA VÍKEND: První člověk na Měsíci ve Hvězdárně, spousty dobrého...

pátek, 19. července 2019, 16:47

Víkend právě začíná a my vám přinášíme tipy, jak jej příjemně strávit. Pro Brňáky i mimobrněnské si pořadatelé...

Morava má znovu klášterní pivovar. Do Předklášteří se po 77 letech...

pátek, 19. července 2019, 16:15

Po 77 letech dnes uvařili první oficiální várku piva v klášterním pivovaru Porta Coeli v Předklášteří. Areál...

SOUTĚŽ: Festival Hrady CZ slaví 15 let. Na Veveří opět přiveze...

čtvrtek, 18. července 2019, 15:53

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ letos slaví patnácté narozeniny a v magickém prostředí osmi hradů po celé...

Tereza Voříšková a Kryštof Hádek začali natáčet třetí Bobule

čtvrtek, 18. července 2019, 15:05

Jedenáct let od prvního a deset let od druhého filmu Bobule se diváci dočkají pokračování komedie z prostředí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.