Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Morava má znovu klášterní pivovar. Do Předklášteří se po 77 letech vrátila výroba piva

 
pátek, 19. července 2019, 16:15

Po 77 letech dnes uvařili první oficiální várku piva v klášterním pivovaru Porta Coeli v Předklášteří. Areál cisterciánského konventu se tak stal jediným klášterním pivovarem na Moravě. Pivovar se značkou Vorkloster se bude specializovat hlavně na ležáky. Akciová společnost, která pivovar provozuje, má za cíl vrátit život do zanedbané hospodářské části areálu. Rekonstrukce prostor a investice do technologií stály přibližně 17 milionů korun.

Myšlenka obnovit pivovarskou tradici vznikla v létě roku 2016. „Hlavní sládek a zároveň předseda akciové společnosti si tak chtěl splnit dětský sen. Vystudoval Podskalskou sládkovskou školu a chtěl s vařením piva pokračovat i ve svém,“ vysvětlil jeden z akcionářů Radek Holešinský. Následovalo vyjednávání zakládajících akcionářů společnosti Klášterní pivovar Porta Coeli s cisterciačkami. To trvalo zhruba rok.

Další dva roky pak probíhala rekonstrukce bývalé stáje, kde se pivovar momentálně nachází. „Pivovar se nenachází ve stejné budově, kde se původně pivo vařilo. Oprava pivovaru, který přestal fungovat v roce 1942 by byla velmi finančně náročná, proto jsme se dohodli s řádem, že zrekonstruujeme menší prostory. Ty prozatím postačí,“ řekl Holešinský.

Milovníci piva a lidé se vztahem k historii, řemeslům a církvi

Řád cisterciaček je jedním z akcionářů pivovaru, který má podle Holešinského právo veta v důležitých otázkách například vlastnické struktury. Podle správce majetku kláštera Jiřího Chrásta je tato spolupráce výhodná. Rozsáhlý areál s velkým množstvím hospodářských budov nelze opravit a udržovat pouze z příjmů kláštera. „Chceme, aby budovy našly nové využití jak pro návštěvníky, tak i pro vlastní aktivity řádu. Proto vítáme záměr, který je v souladu s cisterciánským řádem, což fungující pivovar bezpochyby je,“ řekl Chrást. Pivo se v klášteře vařilo už od roku 1628.

Obnovení pivovaru vítá také vedení obce. „Když jsem před třinácti lety přišla do Předklášteří, klášter Porta Coeli zel prázdnotou, byl opuštěný a zchátralý. Rekonstrukci části areálu velmi vítáme,“ uvedla starostka obce Petra Bendová, která věří, že zde nový pivovar obnoví společenský život a bude místem, kde se budou lidé setkávat a trávit volný čas.

Tradiční suroviny, nové technologie. Vorkloster nabídne kvašené ležáky plzeňského typu

Dvouletá rekonstrukce stála zhruba 7 milionů, dalších 10 pak šestnáctka akcionářů investovala do nákupu technologií na vaření piva. Nový pivovar bude zaměřen na tradiční spodně kvašená piva, zejména pak na desítku a dvanáctistupňový nefiltrovaný ležák. „Dále půjde o speciality jako je například zapomenutý Zwickl, nebo takzvaný zimní ležák, tedy styl Bock. Nechceme se jen ohánět tradicí, naopak chceme zákazníkům do budoucna nabídnout i sortiment zahraničních klášterních pivovarů,“ řekl sládek pivovaru Vorkloster Jan Maláska. Značka Vorkloster je německý název pro Předklášteří.

Roční produkce se momentálně pohybuje kolem jednoho tisíce hektolitrů. Z toho patnáct procent je plněno do lahví, které budou sloužit jednak jako prodejní sortiment v pivotékách, kavárnách či restauracích, ale také jako suvenýr z kláštera. „Velký počet návštěvníků kláštera se sháněl po něčem hmatatelném, co by si z návštěvy mohl odnést. Teď to budou právě lahve s pivem,“ vysvětlil Chrást.

Konkurence se nebojí. Pivo z Předklášteří je spojením kvality a genia loci

Pivo značky Vorkloster se již teď prodává v Brně a Praze v ochutnávkových pivnicích. Kromě toho akcionáři vlastní i restauraci v Tišnově, kde je dle jejich slov o pivo velký zájem. K odběratelům piva patří například i benediktini z Rajhradu, v jejichž areálu se také kdysi nacházel pivovar. Konkurence se podle Maláska není třeba bát.

Na celé jižní Moravě je v současnosti více než 50 minipivovarů a jejich počet stále roste. Jen v Tišnově je dalších asi 7 pivovarů, lidé z oboru regionu přezdívají tišnovský Bamberg. „Z pohledu historie nejde o nic neobvyklého. V samotném Tišnově mělo právo vařit asi 40 lidí. To, co se děje dnes, je vlastně návrat k historickým kořenům,“ dodal Maláska. Samy pivovary se v okolí Tišnova sdružují do projektů jako je například Tišnovská pivní stezka, jejíž součástí je nově i klášterní pivovar Porta Coeli.

Napsal Sára Davidová | Foto Archiv Klášterního pivovaru Porta Coeli
 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Festival Hrady CZ slaví 15 let. Na Veveří opět přiveze...

čtvrtek, 18. července 2019, 15:53

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ letos slaví patnácté narozeniny a v magickém prostředí osmi hradů po celé...

Tereza Voříšková a Kryštof Hádek začali natáčet třetí Bobule

čtvrtek, 18. července 2019, 15:05

Jedenáct let od prvního a deset let od druhého filmu Bobule se diváci dočkají pokračování komedie z prostředí...

Festival Mendel je... letos představí zakladatele genetiky jako...

středa, 17. července 2019, 10:00

Čtvrtý ročník zábavně-vědecko-popularizačního festivalu o Gregoru Johannu Mendelovi je tu. Letos se zaměří na méně...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.

ODBORNICE: Vzdělávání nadaných v ČR je potřeba zlepšit

V ČR stále moc nefunguje podpora rozvoje nadaných dětí. Legislativa s podporou jejich vzdělávání sice počítá, ale školy s těmito žáky často neumí pracovat. Pro zlepšení situace by byla potřeba větší informovanost společnosti o této problematice a lepší vzdělávání pedagogů. Na dnešní mezinárodní konferenci Potřeba změny ve vzdělávání nadaných to řekla předsedkyně Společnosti pro talent a nadání Eva Vondráková.