Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Festival Mendel je... letos představí zakladatele genetiky jako včelaře

 
středa, 17. července 2019, 10:00

Čtvrtý ročník zábavně-vědecko-popularizačního festivalu o Gregoru Johannu Mendelovi je tu. Letos se zaměří na méně známý obor vědcovy činnosti, včelařství. Pořadatelé připravili program plný zábavy i vzdělání. Vrcholem akce pak bude videomapping v augustiánském klášteře.

Zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel by 30. července oslavil 197 let. Proto se festival z produkce Turistického informačního centra města Brna a partnerů odehrává vždy o víkendu nejblíže datu jeho narození. Letos připadá akce na 19. až 21. července a bude se konat kde jinde než na Mendlově náměstí. Návštěvníci se tak mohou těšit na komentované prohlídky, přednášky o včelařství, koncerty nebo tvůrčí dílny.

Organizátoři lákají hlavně na sobotní odpolední program, kdy se návštěvníci mohou těšit například na rockovou kapelu The Newmour Experience. „Sobotní večer v podobě audiovizuální show, kterou připravili Bastl Instruments bude vrcholem celé akce. Show bude propojovat živou elektronickou hudbu a videomapping, který budeme promítat na fasádu opatství,“ uvedla ředitelka TIC Jana Janulíková.

Ochutnávka medu z Mendlova včelína

Prostory augustiánského kláštera, které se na tři dny opět přemění v sídlo Mendela s tématem včel skvěle kooperuje. Nachází se zde totiž původní včelín, kde Mendel pracoval. „Lidé na festivalu budou mít přímo možnost med z Mendelova včelína ochutnat," řekl otec augustiánského opatství Jan Emil Biernat. Kromě ochutnávky medu se návštěvníci na workshopech dozvědí více o životě včel a o včelaření.

Kromě přednášek a workshopů si můžete vyzkoušet i první mobilní digitální dílnu nebo se podívat, jak vypadá včelí produkt pod mikroskopem, a protože byl Mendel také teolog, nebude chybět ani program duchovní. V bazilice Nanebevzetí Panny Marie se můžete zaposlouchat do koncertů a zúčastnit se bohoslužby.

Po stopách Mendela

Mendelovy stopy v Brně připomíná i nová mapa MENDEL@BRNO#VY. „Při tvorbě mapy jsme mysleli hlavně na Brňany, kteří každý den chodí kolem domů a objektů spojených s Mendelovým jménem a často si to ani neuvědomují,“ uvedl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. Mapa bude k dispozici na festivalu Mendel je... a také při Noci vědců.

Festival přibližující Mendelův život v Brně se letos koná počtvrté. V minulých letech se pořadatelé zabývali například jeho vědeckou činností v oboru genetiky. Mendel byl ale také meteorolog, opat nebo zemědělec.

Celý projekt vznikl hlavně kvůli prohloubení znalostí o osobnosti a díle Mendela a za hranicemi města i České republiky propagovat Brno jako Mendelovo město. „Celá akce je nejen pro turisty ale také samotné obyvatele Brna, protože si klademe za cíl ukázat kdo to Mendel byl,“ sdělila ředitelka Turistického informačního centra Brno Jana Janulíková.

Více informací o festivalu a jeho podrobném programu naleznete na webových stránkách.

Napsal Hana Podhorná | Foto mendelje.cz
 


 

Kam dál?

Brno nepotřebuje dvě kreativní centra, říká předseda brněnské TOP 09...

pondělí, 15. července 2019, 13:00

Vedení města Brna chce vytvořit dvě kreativní centra. Jedno v nevyužívaných prostorech Fakulty výtvarných umění na...

Hudební ráj v topolovém hájku. Beseda u Bigbítu nabídne světové...

pondělí, 15. července 2019, 10:18

Topolový hájek v malé vesničce Tasov na Hodonínsku opět po roce ožije. Už po sedmadvacáté bude totiž hostit výjimečný...

TIPY NA TÝDEN: Zatmění Měsíce, Meduňkobraní, Slow Food, Balkan...

neděle, 14. července 2019, 20:59

Na měsíc a zase zpátky – tam vás vezmu tento týden. Před 50 lety totiž nastal jeden malý krok pro člověka, ale významný...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš. Hamáček na twitteru reagoval, že ČSSD si ve vládě přeje být, ale za předpokladu, že bude dodržována ústava a rozpočet umožní fungování jejích ministerstev.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.