Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Festival Mendel je... letos představí zakladatele genetiky jako včelaře

 
středa, 17. července 2019, 10:00

Čtvrtý ročník zábavně-vědecko-popularizačního festivalu o Gregoru Johannu Mendelovi je tu. Letos se zaměří na méně známý obor vědcovy činnosti, včelařství. Pořadatelé připravili program plný zábavy i vzdělání. Vrcholem akce pak bude videomapping v augustiánském klášteře.

Zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel by 30. července oslavil 197 let. Proto se festival z produkce Turistického informačního centra města Brna a partnerů odehrává vždy o víkendu nejblíže datu jeho narození. Letos připadá akce na 19. až 21. července a bude se konat kde jinde než na Mendlově náměstí. Návštěvníci se tak mohou těšit na komentované prohlídky, přednášky o včelařství, koncerty nebo tvůrčí dílny.

Organizátoři lákají hlavně na sobotní odpolední program, kdy se návštěvníci mohou těšit například na rockovou kapelu The Newmour Experience. „Sobotní večer v podobě audiovizuální show, kterou připravili Bastl Instruments bude vrcholem celé akce. Show bude propojovat živou elektronickou hudbu a videomapping, který budeme promítat na fasádu opatství,“ uvedla ředitelka TIC Jana Janulíková.

Ochutnávka medu z Mendlova včelína

Prostory augustiánského kláštera, které se na tři dny opět přemění v sídlo Mendela s tématem včel skvěle kooperuje. Nachází se zde totiž původní včelín, kde Mendel pracoval. „Lidé na festivalu budou mít přímo možnost med z Mendelova včelína ochutnat," řekl otec augustiánského opatství Jan Emil Biernat. Kromě ochutnávky medu se návštěvníci na workshopech dozvědí více o životě včel a o včelaření.

Kromě přednášek a workshopů si můžete vyzkoušet i první mobilní digitální dílnu nebo se podívat, jak vypadá včelí produkt pod mikroskopem, a protože byl Mendel také teolog, nebude chybět ani program duchovní. V bazilice Nanebevzetí Panny Marie se můžete zaposlouchat do koncertů a zúčastnit se bohoslužby.

Po stopách Mendela

Mendelovy stopy v Brně připomíná i nová mapa MENDEL@BRNO#VY. „Při tvorbě mapy jsme mysleli hlavně na Brňany, kteří každý den chodí kolem domů a objektů spojených s Mendelovým jménem a často si to ani neuvědomují,“ uvedl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. Mapa bude k dispozici na festivalu Mendel je... a také při Noci vědců.

Festival přibližující Mendelův život v Brně se letos koná počtvrté. V minulých letech se pořadatelé zabývali například jeho vědeckou činností v oboru genetiky. Mendel byl ale také meteorolog, opat nebo zemědělec.

Celý projekt vznikl hlavně kvůli prohloubení znalostí o osobnosti a díle Mendela a za hranicemi města i České republiky propagovat Brno jako Mendelovo město. „Celá akce je nejen pro turisty ale také samotné obyvatele Brna, protože si klademe za cíl ukázat kdo to Mendel byl,“ sdělila ředitelka Turistického informačního centra Brno Jana Janulíková.

Více informací o festivalu a jeho podrobném programu naleznete na webových stránkách.

Napsal Hana Podhorná | Foto mendelje.cz
 


 

Kam dál?

Brno nepotřebuje dvě kreativní centra, říká předseda brněnské TOP 09...

pondělí, 15. července 2019, 13:00

Vedení města Brna chce vytvořit dvě kreativní centra. Jedno v nevyužívaných prostorech Fakulty výtvarných umění na...

Hudební ráj v topolovém hájku. Beseda u Bigbítu nabídne světové...

pondělí, 15. července 2019, 10:18

Topolový hájek v malé vesničce Tasov na Hodonínsku opět po roce ožije. Už po sedmadvacáté bude totiž hostit výjimečný...

TIPY NA TÝDEN: Zatmění Měsíce, Meduňkobraní, Slow Food, Balkan...

neděle, 14. července 2019, 20:59

Na měsíc a zase zpátky – tam vás vezmu tento týden. Před 50 lety totiž nastal jeden malý krok pro člověka, ale významný...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.