Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

TIPY NA TÝDEN: Zatmění Měsíce, Meduňkobraní, Slow Food, Balkan Bashavel, Mendel je včelař

 
neděle, 14. července 2019, 20:59

Na měsíc a zase zpátky – tam vás vezmu tento týden. Před 50 lety totiž nastal jeden malý krok pro člověka, ale významný skok pro lidstvo. A kolik významných kroků, třeba i tanečních, máte v plánu tento týden vy?

Jak pozorovat? Snadno. Žádný dalekohled nepotřebujete. Jen pěkné počasí. V takovém případě bude částečné zatmění Měsíce pozorovatelné z celé Evropy. Anebo můžete přijít na Hvězdárnu a planetárium Brno! V úterý 16. července začínáme ve 21.30 a pozoruje se až do jedné hodiny ranní.

A tento týden je ještě jeden důležitý den pro lidstvo spjatý s vesmírem. V sobotu 20. července to bude 50 let, co přistál na Měsíci první člověk. Na Hvězdárně si od pátku 19. až do neděle 21. připravili speciální měsíční program.

Jste milovníci bylinek? Tak to si nenechte ujít v úterý 16. července Meduňkobraní v Otevřené zahradě. Za dobrovolný příspěvek do veřejné sbírky si můžete přijít a za přítomnosti zahradnice si natrhat meduňku domů. Zahradní bistro navíc připraví meduňkové občerstvení. 

Ve středu 17. července si Nikola Mucha, brněnská písničkářka, připravila koncert v Ponavě. A s popisem akce nejde jinak než souhlasit – vstupné dobrovolné, zážitky k nezaplacení.

Přijďte již na druhý festival Jižní Moravy, Slow Food, který bude od čtvrtka 18. až do soboty 20. července na Zelném trhu. Objevte lokální produkty přímo v ulicích Brna. Čeká vás opět ochutnávková výstava sezónních a místních potravin, která bude probíhat ve spolupráci se Zahradnickou fakultou MENDELU v Lednici. Součástí programu bude opět bohatá ukázka gastronomického dědictví, výstava plodin, ochutnávky a praktické dílny, které představí techniky tradičního lokálního vaření, přípravy jídla a konzervace potravin. 

Balkan Bashavel, neboli rytmy balkan beats, gypsy music, reggae a world music nás jako každé léto čeká na nádvoří kavárny Trojka. Přijďte v pátek 19. července rozvlnit boky do časných ranních hodin. Tentokrát se k duu Malalata připojí jako host Lovesong Orchestra.

Mendel je včelař! Toto oznámení je zároveň i název festivalu, který bude od pátku 19. července až do neděle 21. Oslavme společně narozeniny Gregora Johanna Mendela – světově proslulého génia, který položil základy genetiky a bez nějž by dnes byl hrášek pouhou luštěninou. 

Festival pro celou rodinu rozšiřuje povědomí o jeho osobnosti a díle. Mendel byl vskutku renesanční člověk, a tak je každý ročník věnovaný jinému oboru, který v Brně rozvíjel. Letos se vystoupení, projekce, hry, workshopy, přednášky, experimenty, ochutnávky a vše ostatní bude točit kolem Mendelova celoživotního koníčku i odborného výzkumu – včelařství. 

 


 

Kam dál?

V Židlochovicích nabízeli knedlíky, pálenky i sekt z meruněk

neděle, 14. července 2019, 11:14

Široké možnosti využití meruněk v kuchyni prokázal pátý ročník Meruňkobraní v Židlochovicích na Brněnsku. Kromě...

Velké Brno slaví stoleté výročí. Jeho vznik připomíná výstava, která...

pátek, 12. července 2019, 18:20

Expozice 100 let Velkého Brna představí například to, čím vynikaly obce, které se k městu postupně připojily. Na...

TIPY NA VÍKEND: Aneta Langerová, kino pod širým nebem a sladkokyselá...

pátek, 12. července 2019, 17:20

Co nás čeká tento víkend? Brno je opět plné žhavých událostí, které si rozhodně nemůžete nechat ujít. Svůj bohatý...

Babiš, pivko, šalina i sandále s ponožkama. Studentka vymyslela...

čtvrtek, 11. července 2019, 10:51

Jedinečné emotikony, které jsou jako dělané na míru Čechům. Tak s tím přišla umělkyně, ilustrátorka a designérka Soňa...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.