Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Radní schválili vybudování náhrobků pro dva významné brněnské rodáky. Pamětní desky se dočkají architekt Ruller a vědec Paleček

 
pondělí, 1. července 2019, 19:15

Radní města Brna dnes schválili vybudování náhrobků pro dvě významné brněnské osobnosti - prof. Ing. arch. Ivanu Rullerovi a prof. RNDr. Emilu Palečkovi, DrSc. O umístění náhrobků se mluví již delší dobu, konečně ale došlo k prvnímu kroku k jejich realizaci. 

O uložení ostatků architekta Rullera na čestném pohřebišti Ústředího hřbitova rozhodli brněnští radní již letos v březnu, nacházet by se měly ve skupině 25e v čestném kruhu. Schválený náhrobek bude mít rozměr cca 190 x 300 cm.

„Na základě předběžného průzkumu počítáme s cenou okolo půl milionu korun,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer. Právě Odbor kultury Magistrátu města Brna má realizaci obou náhrobků na starosti.

Ivan Ruller vystudoval architekturu na  Vysoké škole technické Dr. Edvarda Beneše (dnešní VUT), krátce byl asistentem Bedřicha Rozehnala a Bohuslava Fuchse a poté pracoval v různých architektonických kancelářích. Silně jej ovlivnil funkcionalismus a moderna. 

Za svou tvorbu získal řadu ocenění - v roce 1994 se stal laureátem Zlaté medaile VUT v Brně, o rok později obdržel Cenu města Brna za celoživotní architektonické dílo a od roku 1997 byl členem saské Akademie věd. V roce 2003 mu byla prezidentem republiky Václavem Klausem udělena medaile za zásluhy 2. stupně v oblasti umění, následovala Grand prix Obce architektů za celoživotní dílo v roce 2004 a cena Vladimíra Karfíka 2013/15 za zásadní přínos v urbanismu a architektuře z roku 2016. Zemřel koncem března 2018 ve věku 91 let

Čestného místa odpočinku se dočká také profesor Emil Paleček

Rada rozhodla také o druhém náhrobku, ten bude umístěn na čestném urnovém pohřebišti a bude stát na půdorysu 100 x 150 cm. Tento náhrobek vyjde pravděpodobně na částku okolo 135 tisíc korun. S umístěním jeho ostatků ve skupině čestných hrobů souhlasili radní loni v listopadu. Profesor Emil Paleček patří mezi přední české vědce v oblasti přírodních věd. Svými pracemi položil základ pro obor elektrochemie nukleových kyselin.

V rozpočtu odboru kultury pro rok 2019 nebyly schváleny finanční prostředky na pořízení výše uvedených náhrobků. Radní tak dnes schválili rozpočtové opatření. To pro letošní rok snížilo rozpočet investiční akce Sochy pro Brno. Původní záměr realizovat sochy věnované Martinu Středovi a Adolfu Loosovi byl rozdělen do let 2019 a 2020.

Vizitka autora

 

Šárka Motyčková

Redaktorka Brněnské Drbny (kontakt: motyckova@brnenskadrbna.cz)

Upsaná ilustrátorka

 
Foto irozhlas.cz
 


 

Kam dál?

Už žádné plastové kelímky. Kulturní akce v Brně budou od příštího...

pondělí, 1. července 2019, 16:40

Plastové kelímky, brčka, talíře nebo příbory. To vše bude od příštího roku zakázáno. Radní pro oblast kultury Marek...

Václav Havel „dostane“ v Brně lavičku k výročí narozenin

pondělí, 1. července 2019, 12:40

Do projektu Lavička Václava Havla se letos zapojí i Brno a zesnulý dramatik, disident a prezident tak bude mít v Brně...

TIPY NA TÝDEN: Tata bojs, Fast Food Orchestra, Stand-up u Vaňkovky a...

neděle, 30. června 2019, 20:35

Čeká nás první prázdninový týden, který bude značně prosluněný. Tak si ho užijte pořádně, protože jaký první týden,...

Žáci prvních tříd dostanou na jižní Moravě lístky do muzeí

neděle, 30. června 2019, 13:01

Téměř 7000 žáků nastupujících do prvních tříd na jižní Moravě dostane po prázdninách vstupenky do muzeí, památkových...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.