Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Už žádné plastové kelímky. Kulturní akce v Brně budou od příštího roku bez plastu

 
pondělí, 1. července 2019, 16:40

Plastové kelímky, brčka, talíře nebo příbory. To vše bude od příštího roku zakázáno. Radní pro oblast kultury Marek Fišer oznámil zákaz používání jednorázových plastů na kulturních akcích dotovaných městem Brno.

Zákaz používání jednorázových plastů bude platný od 1. ledna 2020 a bude se vztahovat na všechny kulturní akce, které dostanou od města finanční příspěvek. „Domluvili jsme se, že ke kulturním dotacím připíšeme větu: Příjemce dotace se zavazuje nepoužívat při realizaci akce plastové nádobí k jednorázovému použití. Tato povinnost se vztahuje na třetí subjekty, které působí na akci. Chceme pokračovat v tom, aby se z Brna stalo enviromentálně trendy město,“ komentuje zákaz radní pro kulturu Marek Fišer.

Každý pořadatel akce může využít jinou alternativu

Bez plastových kelímků už fungují například vánoční trhy, kde je plast nahrazen vratnými kelímky nebo porcelánovými hrníčky. To je jen jedna z možností, jak plastové nádobí vyměnit za ekologičtější variantu. „Je zcela na pořadateli akce, jak tento zákaz jednorázového plastového nádobí vyřeší,“ popisuje volnost při hledání náhrad Kateřina Gardoňová z magistrátu města Brno.

Zdroj: Budějcká Drbna

Zákaz jednorázového plastového nádobí hodnotí jako krok dopředu i odpadový expert z hnutí DUHA „Kulturní akce typu Brněnské Vánoce jsou důkazem toho, že se bez plastů dá obejít. Tento krok je jednoznačně krokem dopředu v ekologickém chování města a bude jistě příkladem pro další města v České republice i v Evropě,“ dodává k počinu města Kropáček.

Průměrný život jednoho plastu je jen 15 minut. Rozkládá se však 450 let

Plast vznikl před sto padesáti lety a lidé si ho oblíbili, protože je lehký, potraviny udrží dlouho čerstvé, a především je levný. Ročně v moři končí devět milionů tun plastu. Plast v moři se pak následně vlivem slunce, vln a bakterií mění na malé částice, které si živočich lehce splete s potravou. Každý čtvrtý živočich v oceáně pak obsahuje plast.

Za posledních deset let lidstvo vyprodukovalo více plastu jako za celé minulé století. Průměrný život jednoho plastu je však jen patnáct minut. Jeden takovýto plast se přitom rozkládá 450 let.

Plast neškodí jen přírodě ale i lidem. 95 procent lidí od věku šesti let je BPA pozitivní. To znamená, že při každém konzumování jídla či nápoje z plastového obalu se nám dostávají do těla chemikálie z plastu.

„Je to těžké. Plasty škodí životnímu prostředí, protože je dokážeme jen z části recyklovat. Papírová náhrada nám ale zvyšuje spotřebu dřeva, a to znamená úbytek stromů, díky kterým dýcháme,“ hodnotí změnu obyvatelka Brna Vendula Stehlíková.

Napsal Hana Podhorná | Foto Pixabay.com
 


 

Kam dál?

Václav Havel „dostane“ v Brně lavičku k výročí narozenin

pondělí, 1. července 2019, 12:40

Do projektu Lavička Václava Havla se letos zapojí i Brno a zesnulý dramatik, disident a prezident tak bude mít v Brně...

TIPY NA TÝDEN: Tata bojs, Fast Food Orchestra, Stand-up u Vaňkovky a...

neděle, 30. června 2019, 20:35

Čeká nás první prázdninový týden, který bude značně prosluněný. Tak si ho užijte pořádně, protože jaký první týden,...

Žáci prvních tříd dostanou na jižní Moravě lístky do muzeí

neděle, 30. června 2019, 13:01

Téměř 7000 žáků nastupujících do prvních tříd na jižní Moravě dostane po prázdninách vstupenky do muzeí, památkových...

Swing, letní kino a atmosféra třicátých let. Tak vypadal páteční...

sobota, 29. června 2019, 20:20

Zahrada vily Tugendhat se již po osmé otevřela veřejnosti. Na své si přišli milovníci swingu, hudby i filmové produkce.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.