Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Žáci prvních tříd dostanou na jižní Moravě lístky do muzeí

 
neděle, 30. června 2019, 13:01

Téměř 7000 žáků nastupujících do prvních tříd na jižní Moravě dostane po prázdninách vstupenky do muzeí, památkových budov a vědeckých popularizačních center. Díky projektu Prvňáčci v říši vědy, techniky a historie se aktuálně tiskne přes 80.000 volných vstupenek v celkové hodnotě přes osm milionů korun.

"Jsem rád, že se nám letos podařilo do projektu zapojit téměř dvojnásobný počet institucí než loni. Díky tomu novopečení školáci získají také dvakrát tolik volných vstupenek," uvedl koordinátor pro popularizaci vědy a techniky v Jihomoravském kraji Jiří Dušek.

Nápad spojit jihomoravská centra přibližující vědu, techniku a historii a nabídnout školám dárek pro nejmenší žáky se v září uskuteční už potřetí. Děti tak po celý následující školní rok mohou objevovat například tajemství lovců mamutů v Archeoparku Pavlov, zkoumat vesmír ve Hvězdárně a planetáriu Brno, zažít vědecké pokusy ve Vida! centru nebo obdivovat historické automobily v Technickém muzeu Brno.

Děti studují zábavnou formou

Díky zapojení Muzea Brněnska se prvňáčkům otevřou zdarma brány také do vily Löw-Beer, na Mohylu míru, do Podhoráckého muzea, Památníku písemnictví na Moravě nebo muzea ve Šlapanicích. Stranou nezůstalo ani Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity a Mahenův památník, který provozuje Knihovna Jiřího Mahena v Brně.

"Věřím, že taková návštěva významně přispívá k formování obrazu našeho světa. Projekt Prvňáčci v říši vědy, techniky a historie lze považovat za vstupní bránu do světa vědy, pokouší se vzbudit zájem nejmenších o přírodovědné i technické obory," doplnil Dušek.

Vstupenky budou společnými silami během letních prázdnin na jednotlivé školy rozesílat pracovníci Hvězdárny a planetária Brno a Vida! centra. Do projektu se ještě stále můžou zapojit všechny školy Jihomoravského kraje, které byly v uplynulých měsících vyzvány k přihlášení a nahlášení počtu budoucích prvňáčků.

Napsal(a) ČTK | Foto mzm
 


 

Kam dál?

Swing, letní kino a atmosféra třicátých let. Tak vypadal páteční...

sobota, 29. června 2019, 20:20

Zahrada vily Tugendhat se již po osmé otevřela veřejnosti. Na své si přišli milovníci swingu, hudby i filmové produkce.

TIPY NA VÍKEND: Křest kávového deníku, Scalní letňáky, Vaňkovka fest...

pátek, 28. června 2019, 16:40

Že byste si také přáli nějaký dárek za vysvědčení, ačkoli už nejste školou povinní, nebo už dávno nenosíte samé...

Brněnští radní schválili navýšení peněz pro kulturu. Umělci tak budou...

pátek, 28. června 2019, 11:30

Více peněz půjde v příštím roce do kultury. Ve středu o tom rozhodli brněnští radní. Změnami prošly i dotační programy,...

Socha Masaryka od Maxima Velčovského vyrostla na Moravském náměstí

čtvrtek, 27. června 2019, 15:30

Výstava MUNI 100 připomínající sto let Masarykovy univerzity je v Brně k vidění už od půlky května. Dnes k ní přibyla i...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.