Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Swing, letní kino a atmosféra třicátých let. Tak vypadal páteční večer v zahradě vily Tugendhat

 
sobota, 29. června 2019, 20:20

Zahrada vily Tugendhat se již po osmé otevřela veřejnosti. Na své si přišli milovníci swingu, hudby i filmové produkce.

Vila Tugendhat je společně s německým pavilonem v Barceloně pokládána za nejlepší předválečné dílo architekta Ludwiga Mies van der Roheho. Půdorys zahrady navrhla brněnská zahradní architektka Markéta Roderová-Müllerová, která studovala mimo jiné zahradnickou školu v Lednici na Moravě. „Zahrada je vystavena v duchu takzvané „zdůrazněné prázdnoty“, kdy hlavním motivem byly velké travnaté plochy s ojedinělými porosty,“ píše se na oficiálních stránkách vily.

Právě v zahradě se uskutečnil už osmý ročník akce „Léto, swing a kino v zahradě vily Tugendhat“, kterého se vždy účastní přibližně 170 lidí. „O akci je obrovský zájem, lístky bývají vyprodané už třeba měsíc dopředu,“ uvedl organizátor akce Jaroslav Zelina.

Základní swingové kroky a filmová projekce

Komorní podmínky jsou nastaveny charakterem objektu. Vila je zapsána do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a více lidí by zkrátka nepojmula. „U vily jsme poprvé a popravdě jsme čekali trošku něco jiného. Asi mnohem více lidí, koneckonců je to hodně profláknuté místo. Nakonec jsme ale velmi příjemně překvapeni,“ řekla Zdislava Presová, která se o akci dozvěděla skrze facebookovou událost.

Program zůstává i po letech stále stejný. Večer začíná výukou tance, které se letos chopila brněnská taneční škola Swing Wings Brno se svojí kapelou. Přibližně o půl desáté pak začala filmová projekce. „Snímky jsou vybírány tak, aby korespondovaly s atmosférou vily. Organizátoři tedy volí například válečné filmy či snímky situované do třicátých, čtyřicátých let,“ vysvětlit moderátor Martin Koplík.

Letošním vrcholem večera byl snímek Spojenci režiséra Roberta Zemeckise, který byl za využití takzvané zadní projekce promítnut na velkoformátová okna hlavního obytného prostoru vily. Návštěvníci jej sledovali ze zahrady.

Z třicátých let do poválečných padesátek

Během léta se z třicátých let vila přesune do let padesátých. Rock’n’Rollová tančírna v zahradě vily Tugendhat se uskuteční 5. srpna pod záštitou festivalu UPROSTŘED. Na pozadí tančírny bude probíhat projekce dobových filmů.

 


 

Kam dál?

TIPY NA VÍKEND: Křest kávového deníku, Scalní letňáky, Vaňkovka fest...

pátek, 28. června 2019, 16:40

Že byste si také přáli nějaký dárek za vysvědčení, ačkoli už nejste školou povinní, nebo už dávno nenosíte samé...

Brněnští radní schválili navýšení peněz pro kulturu. Umělci tak budou...

pátek, 28. června 2019, 11:30

Více peněz půjde v příštím roce do kultury. Ve středu o tom rozhodli brněnští radní. Změnami prošly i dotační programy,...

Socha Masaryka od Maxima Velčovského vyrostla na Moravském náměstí

čtvrtek, 27. června 2019, 15:30

Výstava MUNI 100 připomínající sto let Masarykovy univerzity je v Brně k vidění už od půlky května. Dnes k ní přibyla i...

Pokračování dvoudílného filmu o Marii Terezii se natáčí v Brně....

čtvrtek, 27. června 2019, 11:30

Filmové zpracování cesty Marie Terezie k trůnu se dočkalo nejen u českých diváků velké obliby. Nyní se natáčí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.