Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brněnští radní schválili navýšení peněz pro kulturu. Umělci tak budou moci žádat o 40 milionů z rozpočtu

 
pátek, 28. června 2019, 11:30

Více peněz půjde v příštím roce do kultury. Ve středu o tom rozhodli brněnští radní. Změnami prošly i dotační programy, nově teď bude o předložených projektech rozhodovat více hodnotitelů. V příštím roce by pak na kulturu mělo odejít 40 milionů korun.

Brněnští radní schválili ve středu na zasedání více peněz do kultury. Různé kulturní instituce teď budou moci žádat o dotace v devíti dotačních titulech v různých kulturních oblastech. Celkem se tak na dotacích v příštím roce rozdělí téměř 40 milionů korun.

Radní schválili návrh dotačních programů pro poskytování dotací v oblasti kultury pro rok 2020. O peníze bude možné žádat v následujících titulech: 
1. Dotační program pro poskytování dotací v oblasti audiovize 
2. Dotační program pro poskytování dotací v oblasti divadla, performance a cirkusu 
3. Dotační program pro poskytování dotací v oblasti hudby 
4. Dotační program pro poskytování dotací v oblasti celoroční činnosti hudebních klubů 
5. Dotační program pro poskytování dotací v oblasti kulturně vzdělávací a zájmové činnosti 
6. Dotační program pro poskytování dotací v oblasti literatury 
7. Dotační program pro poskytování dotací v oblasti podpory uměleckých řemesel a lidových tradic 
8. Dotační program pro poskytování dotací v oblasti tance 
9. Dotační program pro poskytování dotací v oblasti výtvarného umění, fotografie, designu a architektury

Dotační programy projdou změnami

„Oproti minulým letům došlo k menším změnám některých pravidel pro žádání o dotace v oblasti kultury. Tyto změny se týkají hodnoticí komise, která se bude nově skládat ze tří odborných hodnotitelů a dvou hodnotitelů z řad současné Komise kulturní RMB jmenovaných Radou města Brna pro hodnocení žádostí o dotace." řekl druhý náměstek primátorky Tomáš Koláčný. Nejnižší a nejvyšší bodové hodnocení se nebude započítávat do celkového hodnocení. Nový model by měl díky většímu počtu hodnotitelů méně podléhat lobbistickým tlakům.

Poskytování dotací se změní i v oblasti tance. Tento dotační program byl pozměněn tak, aby se více zaměřoval na uměleckou taneční činnost. Jako povinnou přílohu teď budou žadatelé dokládat i detailnější popis projektu či činnosti, kvůli které o peníze žádá. Nově si ale žadatel může rozšířit nezpůsobilé výdaje o účetní, právní a poradenské služby.

 Změny pocítí i tanečníci

„Rada města Brna dnes schválila dotační programy v oblasti kultury na rok 2020 obsahující řadu úprav, které povedou k větší transparentnosti dotačního systému. Jsem moc rád, že jsme se shodli na navýšení financí určených pro dotační tituly v oblasti kultury celkem o deset milionů korun v návaznosti na schválenou Strategii města Brna. Celková částka, která bude v příštím roce v rámci dotací v oblasti kultury rozdělena, činí 39,2 milionu korun,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer.

Napsal(a) Šárka Motyčková | Foto Národní divadlo Brno
 


 

Kam dál?

Socha Masaryka od Maxima Velčovského vyrostla na Moravském náměstí

čtvrtek, 27. června 2019, 15:30

Výstava MUNI 100 připomínající sto let Masarykovy univerzity je v Brně k vidění už od půlky května. Dnes k ní přibyla i...

Pokračování dvoudílného filmu o Marii Terezii se natáčí v Brně....

čtvrtek, 27. června 2019, 11:30

Filmové zpracování cesty Marie Terezie k trůnu se dočkalo nejen u českých diváků velké obliby. Nyní se natáčí...

Dnes startuje Vaňkovka Fest! Měsíc plný zábavy odpálí Ondřej Havlík...

středa, 26. června 2019, 11:40

Těšili jste se na další ročník multižánrového festivalu na Dornychu? Vaňkovka Fest startuje již dnes! Těšit se můžete...

Cimbál, víno, kroje, zpěv. . . to je festival Slovácký rok aneb 'Noc...

úterý, 25. června 2019, 17:00

Na největší folklorní událost, která se stejně jako Olympijské hry koná jednou za čtyři roky se připravuje městečko...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.