Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Socha Masaryka od Maxima Velčovského vyrostla na Moravském náměstí

 
čtvrtek, 27. června 2019, 15:30

Výstava MUNI 100 připomínající sto let Masarykovy univerzity je v Brně k vidění už od půlky května. Dnes k ní přibyla i čtyřmetrová socha Tomáše Garrigue Masaryka na Moravském náměstí, která zde zůstane do konce září.

Ve čtvrtek dopoledne byla bysta T. G. Masaryka od Maxima Velčovského nainstalována před Místodržitelský palác na Moravském náměstí. „Samotná instalace trvá přibližně tři hodiny, nejdřív musela socha ale přijet v nákladním autě rozdělená na dva kusy,“ řekl konstruktér Pavel Soukal. Čtyřmetrový Masaryk na místě zůstane do 30. září, kdy výstava MUNI 100 končí.

Socha vznikla v loňském roce a k vidění byla poprvé na festivalu RE:Publica, který v Brně připomínal sté výročí vzniku republiky. „Po výstavě putovala do Prahy na přehlídku Designblok, odkud se vrátila do Brna do sbírek Moravské galerie. Ta ji zapůjčila na výstavu MUNI 100, kterou pořádá společně s Masarykovou univerzitou,“ uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Socha je koncipována jako prolézačka. Lézt se po ní ale nedá

Původním záměrem Maxima Velčovského bylo postavit sochu jako prolézačku, na kterou by mohl kdokoliv vylézt. „Byl bych rád, kdyby si instalaci lidé mohli užít, bavit se přímo na ní, aby Masaryk žil,“ řekl loni Velčovský pro MF DNES. Podle vedení Moravské galerie ale obecně platí, že pokud se jedná o sochu nebo jiné umělecké dílo, není dovoleno na ně šplhat. Druhým důvodem je pak bezpečnost.  

Místo usazení bylo zvoleno záměrně. „Místodržitelský palác je důležité kulturní místo. Navíc existuje jistá souvislost s markrabětem Joštem, jakožto monarchou, a demokraticky zvoleným prezidentem Československa Masarykem,“ vysvětlil ředitel Moravské galerie Jan Press.

Masaryk zůstane v Brně

Moravská galerie společně s Masarykovou univerzitou původně zamýšlely představení sochy hned při zahájení výstavy, ale Odbor památkové péče města místo zamítnul. Po několika pokusech a shánění dalších povolení se bysta na Moravské náměstí přece jen dostala. Nainstalována byla dnes kolem poledne.

Po skončení výstavy bude socha, přestože je sbírkovým předmětem Moravské galerie, vystavena ve veřejném prostoru. „Naším cílem je přibližovat umění veřejnosti. O tom, kde bude umístěna po skončení výstavy, bude Moravská galerie ještě jednat.  Už teď je ale jasné, že zůstane v Brně,“ doplnil Press. Mezi možná umístění patří například kampus Masarykovy univerzity, Masarykův onkologický ústav nebo Masarykova čtvrť.

 

 

 


 

Kam dál?

Pokračování dvoudílného filmu o Marii Terezii se natáčí v Brně....

čtvrtek, 27. června 2019, 11:30

Filmové zpracování cesty Marie Terezie k trůnu se dočkalo nejen u českých diváků velké obliby. Nyní se natáčí...

Dnes startuje Vaňkovka Fest! Měsíc plný zábavy odpálí Ondřej Havlík...

středa, 26. června 2019, 11:40

Těšili jste se na další ročník multižánrového festivalu na Dornychu? Vaňkovka Fest startuje již dnes! Těšit se můžete...

Cimbál, víno, kroje, zpěv. . . to je festival Slovácký rok aneb 'Noc...

úterý, 25. června 2019, 17:00

Na největší folklorní událost, která se stejně jako Olympijské hry koná jednou za čtyři roky se připravuje městečko...

TIPY NA TÝDEN: Zahájení sezóny letních kin, Vaňkovka fest, Poletíme,...

neděle, 23. června 2019, 21:36

Léto už jste mohli pocítit nejenom ve vzduchu, ale především na teploměrech. Možná občas remcáme na vysoké teploty, ale...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Poplatek z ubytování dopadne od ledna i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytovacích kapacit se bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, například na služby typu Airbnb. Předpokládá to vládní novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Pro příští rok novela v podstatě ponechává sazbu na nejvýše 21 korunách za osobu a den. O rok později by si obce mohly stanovit vyhláškou poplatek až 50 korun za osobu a den.

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní kompletní zdravotní dokumentaci prezidenta Miloše Zemana. Při odchodu z Poslanecké sněmovny to dnes Zeman řekl novinářům. Zopakoval, že nemá jiný zdravotní problém než bolavé nohy, a na dotaz novináře doplnil, že nemíní kvůli svému zdravotnímu stavu skončit ve funkci.

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit návrh státního rozpočtu na příští rok, který vláda připravila se schodkem 40 miliard. Opozice návrh kritizuje a navržený deficit označuje za příliš vysoký. Zeman už dříve řekl, že návrh podporuje a pokud v něm Sněmovna při projednávání neudělá zásadní změny, je připraven zákon o státním rozpočtu podepsat.