Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pokračování dvoudílného filmu o Marii Terezii se natáčí v Brně. Filmaři zvolili Mahenovo divadl o

 
čtvrtek, 27. června 2019, 11:30

Filmové zpracování cesty Marie Terezie k trůnu se dočkalo nejen u českých diváků velké obliby. Nyní se natáčí pokračování. Vhodné lokality našli filmaři především na Znojemsku. Mezi další místa patří Valtice, Kroměříž a brněnské Mahenovo divadlo.

Mahenovo divadlo v Brně poskytlo své interiéry na natáčení pokračování příběhu Marie Terezie a přeměnilo se tak na sál plný bohaté výzdoby a dobových kostýmů.  

Oproti prvním dílům nabídne nová série pohled na postavení ženy v politice, volbu mezi zájmy kariéry a rodiny nebo konflikt morálky v rozbouřené Evropě. „Život Marie Terezie je opravdovou studnicí příběhů, které v sobě nesou témata důležitá i pro současného diváka,“ vysvětlil ředitel vývoje pořadů České televize Jan Maxa.

Díly jsou zasazené do období let 1741 až 1745 během válek o rakouské dědictví, které panovnice o nástupnictví na trůn Habsburské monarchie vedla se sousedními zeměmi.  Pokračování je tedy dramatičtější a temnější, přeci jen ale tvůrci ponechali i prvky z prvních dvou dílů. „Zachovali jsme původní prvky jako je láska, humor a politikaření na Habsburském dvoře,“ dodal Jan Maxa.

K nejvýraznější změně v obsazení došlo u Marie Terezie

Ke změnám došlo i v hereckém obsazení. Místo Marie-Luise Stockinger se role habsburské panovnice ujala rakouská herečka Stefanie Reinspergerová. Novou postavu ztvární i David Švehlík. Františka Štěpána, manžela Marie Terezie si opět zahraje Vojtěch Kotek. „V nových dílech bude mít moje postava větší roli. Více se projeví jeho obchodní zručnost a stane se zajímavým hráčem na politice,“ líčí svoji postavu Vojtěch Kotek. Mezi další herce patří Zuzana Stivínová, Táňa Pauhofová, Zuzana Mauréry a další. Scénáře se kromě Mirky Zlatníkové nově ujala i Lucie Kopecká.

Dvoudílný film vzniká ve spolupráci několika středoevropských zemí, což je patrné i z hereckého obsazení. První dva díly Marie Terezie sledovali diváci v Česku, Rakousku, Maďarsku, na Slovensku i ve Francii. „Je to opravdu výjimečný projekt, který se těšil divácké oblibě, za což jsem velmi rád,“ popisuje úspěchy režisér Robert Dornhelm.  

Další těžké chvíle, které panovnici čekají jak v manželském vztahu, tak i na bitevním na poli, budou filmaři opět točit na jižní Moravě. Filmaři naznačili, že by do televizí mohlo pokračování Marie Terezie vstoupit během jednoho roku.

 


 

Kam dál?

Dnes startuje Vaňkovka Fest! Měsíc plný zábavy odpálí Ondřej Havlík...

středa, 26. června 2019, 11:40

Těšili jste se na další ročník multižánrového festivalu na Dornychu? Vaňkovka Fest startuje již dnes! Těšit se můžete...

Cimbál, víno, kroje, zpěv. . . to je festival Slovácký rok aneb 'Noc...

úterý, 25. června 2019, 17:00

Na největší folklorní událost, která se stejně jako Olympijské hry koná jednou za čtyři roky se připravuje městečko...

TIPY NA TÝDEN: Zahájení sezóny letních kin, Vaňkovka fest, Poletíme,...

neděle, 23. června 2019, 21:36

Léto už jste mohli pocítit nejenom ve vzduchu, ale především na teploměrech. Možná občas remcáme na vysoké teploty, ale...

Všichni jezdí připoutaní po celé republice. Dětská soutěž zná vítěze

sobota, 22. června 2019, 12:00

Děti po celé republice kreslily a psaly na téma: "Všichni jezdí připoutaní". Slavnostní vyhlášení celorepublikové...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".

Kremlík: Nový mýtný systém vynese okolo 12 miliard korun ročně

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných silnicích první třídy. Náklady na provoz budou méně než desetina ročního výnosu. Na briefingu to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy korun, což bylo meziročně skoro o čtyři procenta více. V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy korun, což je o 2,6 procenta víc než za stejné období loni.

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.