Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Cimbál, víno, kroje, zpěv. . . to je festival Slovácký rok aneb 'Noc z pátku na neděli'

 
úterý, 25. června 2019, 17:00

Na největší folklorní událost, která se stejně jako Olympijské hry koná jednou za čtyři roky se připravuje městečko Kyjov na moravském Slovácku. Od 15. do 18. srpna se tu koná Slovácký rok, nejstarší národopisná slavnost u nás. Festival nabídne 38 programů hudby, tance, zpěvu a zábavy ve čtyřech dnech. Na pěti scénách se v průběhu víkendu představí více než 4000 účinkujících. Slavnostní průvod počítá s 3 500 krojovanými účastníky. Víno, regionální kuchyně a zábavy až do bílého rána, to vše čeká na ty, kteří v srpnu do Kyjova vyrazí.

Cimbál, kroje, tradice

Národopisné slavnosti, jejichž historie sahá až do roku 1921 jsou tak vůbec nejstarším počinem tohoto žánru u nás. Do programu slavností se zapojují všechny obce Kyjovska a sousedního Ždánicka, kde aktuálně působí více než 130 dospělých i dětských souborů, pěveckých sborů a muzik. Skalní příznivci folkloru si přijdou na své při pódiových programech, tanečních workshopech, zábavách i bezprostředním, nikým neorganizovaném muzicírování. 

V programu nechybí tradiční „taháky“ jako je Klenotnice (to nejlepší z lidové hudby a zpěvu v regionu), přehlídka krojů, lidový jarmark, programy dospělých a dětských tanečních souborů. Celovečerní pořad KYJOVské poCITY propojí interaktivně starobylé zvyky a tradice se současností.

Věhlasná Jízda králů, která je pomyslným vrcholem slavností se na kyjovské náměstí přiřítí v neděli dopoledne. Nedělní odpoledne a večer pak budou patřit hostům z jiných regionů. Známé soubory z různých koutů Slovácka vystřídá ve večerních hodinách unikátní sepjetí dvou profesionálních folklorních těles, bratislavského SĽUKU a brněnského Ondráše. 

Volné koncertování muzik a souborů bude po celý víkend probíhat hned na třech volně dostupných (nezpoplatněných) scénách.

A když mi folklor nic neříká?

Nezaměnitelná atmosféra a genius loci, to jsou důvody, které lákají na tento svátek do Kyjova tisíce návštěvníků. Jinak poklidné centrum města se mění v rušný úl plný krojů, výskání, zpěvu, tónů cimbálu i houslí a veselého hlaholení. V noci se pak letní zahrádky, průchody a městská zákoutí mění v arény muzikantů a pomyslná kolbiště pro všechny, kdo chtějí zpívat, tančit nebo jen zpovzdálí poslouchat. Sklenka dobrého vína rozvazuje jazyk i nohy a cesta k folkloru je tak mnohem snazší. 

Novinkou letošního ročníku je stanové městečko s nezbytným zázemím i občerstvením, umístěné na okraji města. Levný nocleh zde najde až 2000 návštěvníků. Další novinkou bude PAS Slováckého roku, díky němuž lze získat zajímavé slevy na vybrané služby a akce, upomínkové suvenýry a také možnost vyhrát některou z 20 hodnotných cen

Kam s dětmi?

Rodiny s dětmi si Slovácký rok užijí více než v minulosti. Dětem bude patřit hlavně neděle, kdy ve stínu stromů městského parku probíhá interaktivní dopoledne s názvem Neplechov. Několik stanovišť zábavy, tvořivých dílen a soutěží doprovází na pódiu nejprve pořad dětských souborů a po něm pohádkové divadelní představení. Děti si tu mohou zařádit na balících slámy, závodit na koloběžkách, opékat brambory, vyzkoušet si stará řemesla i poslouchat pohádky, a to není zdaleka vše.

V sobotním dopoledni jsou děti zvány na tvořivé dílny s výtvarnicí Lenkou Jurečkovou. Po oba víkendové dny bude otevřen slovácký dětský koutek ve farní zahradě a také scéna České televize s hvězdami dětských televizních pořadů.

Do okének v kalendáři si na 15. – 18. srpna můžete pro připomenutí napsat třeba: Kyjov – naKROJíme se!

PR text | Foto Slovácký rok
 


 

Kam dál?

TIPY NA TÝDEN: Zahájení sezóny letních kin, Vaňkovka fest, Poletíme,...

neděle, 23. června 2019, 21:36

Léto už jste mohli pocítit nejenom ve vzduchu, ale především na teploměrech. Možná občas remcáme na vysoké teploty, ale...

Všichni jezdí připoutaní po celé republice. Dětská soutěž zná vítěze

sobota, 22. června 2019, 12:00

Děti po celé republice kreslily a psaly na téma: "Všichni jezdí připoutaní". Slavnostní vyhlášení celorepublikové...

TIPY NA VÍKEND: Wohnout na Špilberku, Kamenka open, pivo, víno i...

pátek, 21. června 2019, 17:50

Víkend nabídne opět pořádnou porci zábavy. Těšit se můžete na hudební festivaly, ochutnávky piva a vína na Zelném trhu,...

Již čtvrtý ročník prestižní soutěže Gourmet Brno má své vítěze....

pátek, 21. června 2019, 16:20

TICpředstavuje 4. ročník průvodce brněnskou gastro scénou. Letos se s ním můžete vydat vedle zavedených kategorií...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.