Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno si připomnělo hned několik významných výročí

 
neděle, 16. června 2019, 15:00

Hned tři významná výročí oslavili lidé v Brně přes víkend. Ke svým stým narozeninám uspořádaly festival univerzity Masarykova a Mendelova. O padesát let větší kulatiny oslavil také dopravní podnik. Historická šalina jezdí středem města ještě dnes.

Krásného kulatého výročí se letos dočkaly dvě významné univerzity v Brně. Masarykova univerzita proto uspořádala festival MUNI100, který v sobotu proběhl na brněnském výstavišti. Univerzita oslavy spojila i se Dnem absolventů a pro návštěvníky si připravila komentované prohlídky po všech svých fakultách. 

Na výstavišti pak ve dvě hodiny odpoledne začal program festivalu. Krom bohaté epozice v pavilonu A, kde škola celé odpoledne prezentovala činnost každé z jejích fakult, byl pro účastníky festivalu připraven také bohatý kulturní program. Každá z fakult návštěvníkům názorně předvedla, čím se studenti při svém bádání věnují.

Filozofická fakulta si například do svého koutku přinesla 3D tiskárnu, kde vyráběla malé sošky sov pro instagramovou soutěž Sova do kapsy. Zábavnou formou tak zapojuje studenty i nestudenty do propagace fakulty. S hashtagy #muniarts100 #sovadokapsy#sovacisloXX mohou zájemci postovat na své instagramové účty fotky svých soviček, které pak následně ovlivní vzhled budoucích sovích generací.

Fakulta informatiky a přírodních věd zase přinesla technologii, například ve formě mikroskopů, byly připraveny i pokusy a přednášky, lékařská fakulta měla k dispozici svého maskota, lidskou kostru, a budoucí pedagogové dětem nabídli zajímavé výtvarné projekty.

Pro děti si zábavu připravil také hasičský sbor, který nabídl malým dobrodruhům k prohlídce i své hasičské auto. Děti mohly pomocí hasičské hadice pokropit hrad nebo si zblízka prohlédnout celé hasičské vybavení. 

Další kulturní program pak probíhal nejen uvnitř, kde České televize a kino Scala promítala krátké filmy, ale i venku, kde návštěvníky čekala hudební i divadelní produkce. Na stagei vystoupili herci z Divadla Bolka Polívky, kteří svými stand-upy a představeními skvěle pobavili publikum. Poté přišlo ve 4 hodiny slavnostní zahájení celého festivalu, o které se postarali zástupci fakult v čele s rektorem Masarykovy univerzity Mikulášem Bekem. 

Nadšence vážné a filmové hudby zase jistě potěšil orchestr a pěvecký sbor Masarykovy univerzity, který mezi svůj repertoár zařadil například hudbu ze Star Wars, Pirátů z Karibiku nebo Avatara. K tanci i poslechu zahrála kapela Ukulele Orchestra jako Brno, milovníci folkloru si poslechli kapelu Ondráš. Zlatým hřebem večera se pak stal B-Side Band v čele se zpěvákem Vojtěchem Dykem a celou slávu osvítil také ohňostroj Ignis Brunensis. 

Pozadu nezůstala ani Mendelova univerzita

Tématický festival uspořádala také Mendelova univerzita, která oslavila stejné kulaté výročí. Krom Anatrktidy se na srazu absolventů Mendelovy univerzity sešli bývalí studenti všech světadílů, a to v počtu přes 4000. Akcí vrcholí letošní oslavy sta let existence univerzity. Škola otevřela všechny svoje fakulty, včetně té v Lednici. Do univerzitního kampusu v Brně zavítalo několik rektorů, svou alma mater navštívil i absolvent MENDELU a současný ministr školství Robert Plaga.

Podle rektorky MENDELU Danuše Nerudové je úlohou univerzit být arbitrem ve společnosti, nezávislým elementem, který společnost formuje. „Naším úkolem je vychovávat absolventy, kteří budou silné a nezávislé osobnosti, schopné kritického myšlení. Budou vědět, že demokracie je křehká kytička, o kterou je nutné se starat. Jenom takovéto osobnosti budou společnost posouvat dál," uvedla Nerudová.

Absolventi si mohli prohlédnout moderní kampus Univerzity, který se za poslední roky díky více než miliardovým investicím změnil k nepoznání. Návštěvníci si mohli prohlédnout přístroje za desítky milionů i zcela nové budovy, které mnozí absolventi neznali.

Kulturní program pak pokračoval odpoledne na stadionu za Lužánkami. Tam zahrály známé kapely jako Mayham & Eggs a Zrní, hudební mág Voxel a večer zakončila první česká Superstar, zpěvačka Aneta Langerová. 

Kulatiny slavil i dopravní podnik

Oslavy 150 let brněnské MHD zatím ještě stále probíhají na náměstí Svobody a probíhat budou až do konce roku po celém Brně. Již před stoletím a půl projela městem první koněspřežná šalina a dopravní podnik si proto přichystal spoustu akcí pro veřejnost. 

„Jedná se bezesporu o jedno z největších a nejdůležitějších letošních výročí města Brna. Připomíná nejen obrovský technický rozvoj, ale i generace lidí, kteří se na vývoji a provozu městské hromadné dopravy podíleli. Díky jejich práci, cestujícím a městu Brnu, jehož prioritou vždy byla podpora městské hromadné dopravy, se tak dnes můžeme pyšnit světovou úrovní MHD,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Od 15. června probíhají oslavy v centru. Den otevřených dveří nabídla vozovna v Husovicích, kde se návštěvníci mohli zúčastnit exkurze v jejích prostorách. Účastníky festivalu městem provezly historické vozy z centra až přímo do areálu Husovické vozovny. Na náměstí svobody pak čeká stan s výstavou historie a současnosti provozu MHD a nadšenci se mohou projet i onou koněspřežnou nebo parní šalinou, které jezdí přes centrum Brna. 

Brněnské instituce vzaly oslavy svých kulatin skutečně ve velkém. Doufáme, že jste si alespoň jeden z festivalů pořádně užili. 

Vizitka autora

 

Šárka Motyčková

Redaktorka Brněnské Drbny (kontakt: motyckova@brnenskadrbna.cz)

Upsaná ilustrátorka

 
Foto Šárka Motyčková, MENDELU
 


 

Kam dál?

TIPY NA VÍKEND: Poslední ohňostroje, obřanský ObrFest, slavnosti dvou...

pátek, 14. června 2019, 16:50

Pracovní týden je u konce a nám nezbývá než se nechat unést víkendovou atmosférou. A další víkend, na který jsme se...

Nově vydaná vyhláška může zlikvidovat klub Bajkazyl na Dornychu. Ten...

čtvrtek, 13. června 2019, 19:00

Na mimořádném zasedání zastupitelů města Brna byla dne 11. června schválena vyhláška, která omezuje hudební produkci v...

Vodojemy na Žlutém kopci se stanou přístupnějšími. Do konce října...

čtvrtek, 13. června 2019, 15:30

Unikátní vodojemy na Žlutém kopci dostanou nové vstupy. Usnadní tak přístup nejen pracovníkům provádějící čištění a...

Centrum VIDA! má pro tatínky a dědečky dárek. Na Den otců mohou s...

středa, 12. června 2019, 16:20

Speciální dárek ke Dni otců dostanou všichni tatínci i dědečci ve Science centru VIDA! na Brněnském výstavišti. To si...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.