Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nově vydaná vyhláška může zlikvidovat klub Bajkazyl na Dornychu. Ten však údajný hluk nad limit nedělá

 
čtvrtek, 13. června 2019, 19:00

Na mimořádném zasedání zastupitelů města Brna byla dne 11. června schválena vyhláška, která omezuje hudební produkci v klubu Bajkazyl na ulici Dornych. Klub však stojí na velmi hlučném místě. Přímo "na střeše" podniku stojí železniční trať Hlavního nádraží a před klubem se nachází šestiproudá silnice s vysokou dopravní frekvencí. Provozovatelé klubu se domnívají, že je tato vyhláška vydána za účelem klub zlikvidovat.

Zastupitelstvo města Brna schválilo vyhlášku (č. 12/2011 o regulaci veřejné produkce hudby v pohostinských zařízeních a restauračních zahrádkách), která omezuje hudební produkci v klubu Bajkazyl. Kauza se táhne už více než 3 roky a v květnu tohoto roku bylo přijato první omezení. Klub se však nachází na velmi rušné ulici Dornych, a to přímo pod železniční tratí. Na základě vyhlášek z předchozích měsíců klub dokonce přijal jistá opatření a majitelé klub odhlučnili. 

„Problematiku na ulici Dornych řešíme dlouhou dobu. Prvotním impulsem byly stížnosti obyvatel. Mají tam hluk celý den a v noci, kdy by mohli mít klid na spánek, je ruší hluk z klubu,“ řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková 

Vyhláška omezuje hudební produkci po půlnoci

Vyhláška by měla omezit hudební produkci po půlnoci. Omezení se navíc týká speciálně pouze určitého úseku na ulici Dornych, kde sídlí právě již zmiňovaný klub Bajkazyl. Provozní se domnívají, že jde o účelovou vyhlášku, která má být pro klub osudnou. 

„Pokud vím, tak podnik nemá hlavní činnost provozování hudebních živých akcí v noci, jsou tam i jiné aktivity a ty nebudou žádným způsobem omezovány,“ řekla Vaňková a dodala, že pevně věří, že klub bude fungovat i přes nové nařízení.

„Jsme dost závislí na době, kdy můžeme produkovat a hrát hudbu. Těžko táhnout klub do půlnoci. Pro nás jsou zásadní akce do tří hodin do rána,“ uvedl však pro Seznam.cz produkční Bajkazylu Jiří Píza.

V minulosti proběhlo několik certifikovaných měření, která prokázala, že hudba nijak neruší noční klid v okolí a hlukové limity nejsou klubem nijak porušeny. Návrh stejné vyhlášky regulující hudební produkci na ulici Kozí byla přitom zamítnuta již při projednávání. Tam byla míra hluku prokazatelně naměřena nad limit. 

„Veškerá měření vždycky ukázala, že tam žádný hluk není,“ uvedl Martin Freund. Ten se domnívá, že stěžovatelům vadí něco zcela jiného. „Ve stížnostech, které nejprve chodily klubu a potom i městu, jsou nekorektní výrazy. Hanlivě se vyhraňují vůči lidem, kteří se v klubu schází. Označují je za feťáky,“ dodal Freund.

Nebylo slyšet nic krom projíždějících aut

Stěžovatele z konkrétního domu byla vyzpovídat i redaktorka České televize, většina z nich se však nechtěla na kameru vyjádřit. Někteří z nich si naopak stěžovali na hlasitou hudbu, linoucí se z klubu, po testu, který přímo na místě ČT udělala v době konání koncertu, však žádná hudba slyšet nebyla. Hluk byl naopak patrný ze silnice, kde na šesti pruzích projíždí denně stovky aut. Jediné řešení je podle redaktorů ČT měření přímo u stěžovatelů doma. Ti to však odmítají. 

Klub působí jako sociální projekt

Klub Bajkazyl se snaží oživit část města, kterou spousta lidí považuje za vyloučenou lokalitu. Přináší do Brna nezávislou kulturu a poskytuje prostor velkému množství občanských spolků a veřejně prospěšným hnutím. Toto místo od začátku fungovalo jako sociální podnik, který nikdy nebyl cílen na zisk. Provozovatelé požadují zrušení této úpravy, která by pro ně mohla být likvidační. 

“Na řešení případných problémů bohatě stačí stávající právní úprava. Navíc v tomto případě se dle našeho jedná o postup v rozporu se zákonem, kdy město nesmí obecně závaznou vyhláškou regulovat jednu konkrétní provozovnu. Chceme město, které žije, ne skanzen. Navrhujeme proto, aby městská část navrhla vypuštění nadbytečného omezení pro provoz hudebního klubu Bajkazyl,” shrnuje zastupitelka Jitka Hrabovská ze Žít Brno.

Podobnou situaci museli řešit i provozní klubu Music Lab

Velmi podobnou situaci zažili loni v tuto dobu provozovatelé klubu Music Lab na ulici Opletalova. Na základě několika stížností byl i tento hudební klub ohrožen. I ten je ale patřičně odhlučněn a po desáté hodině neprovozuje zahrádku. Problém však nastal v době, kdy byl uzákoněn plošný zákaz kouření v podnicích a obyvatele pravděpodobně rušily skupinky kuřáků, postávajících venku. Díky petici, kterou podepsalo téměř 1500 lidí, se nakonec klub podařilo zachránit

Napsal(a) Šárka Motyčková | Foto Bajkazyl Brno
 


 

Kam dál?

Vodojemy na Žlutém kopci se stanou přístupnějšími. Do konce října...

čtvrtek, 13. června 2019, 15:30

Unikátní vodojemy na Žlutém kopci dostanou nové vstupy. Usnadní tak přístup nejen pracovníkům provádějící čištění a...

Centrum VIDA! má pro tatínky a dědečky dárek. Na Den otců mohou s...

středa, 12. června 2019, 16:20

Speciální dárek ke Dni otců dostanou všichni tatínci i dědečci ve Science centru VIDA! na Brněnském výstavišti. To si...

TIPY NA TÝDEN: Festival MUNI 100, Slavnosti moře, Three Days Grace a...

neděle, 9. června 2019, 20:32

Vždy je co oslavovat! Ať už kulaté výročí univerzit, to že máme v Brně možnost studovat či třeba jen slunečné počasí a...

Malují jinak. Výtvarné seskupení bratrů se se spreji a barvami...

sobota, 8. června 2019, 11:00

Brněnský veřejný prostor začaly plnit streetartové malby. Autoři zastávky na Ondrouškově jsou výtvarníci z ateliéru...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Inspekce: Učitelé cizích jazyků často vystudovali jiný obor

Kvalitu výuky cizích jazyků ve školách snižuje nedostatek kvalifikovaných učitelů. Zhruba čtvrtina vyučujících angličtiny nebo němčiny na druhém stupni základních škol nevystudovala pedagogický obor s tímto zaměřením. Učitelé by se měli také častěji účastnit vzdělávacích kurzů a aktivněji v hodinách děti zapojovat do práce. Znalosti a dovednosti školáků v cizích jazycích jsou ale i přes nedostatky ve výuce na dobré úrovni. Vyplývá to z aktuální zprávy České školní inspekce (ČŠI) o rozvoji jazykové gramotnosti ve školách.

Na přelomu září a října se bude střídat teplo s ochlazením

V příštích čtyřech týdnech se bude střídat nadprůměrné teplo s ochlazením. Třeba příští týden nejvyšší denní teploty nejprve spadnou z 25 stupňů Celsia na 16 stupňů a koncem týdne pak zase vystoupají na 23 stupňů. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi.

Úroda jablek po mrazech a suchu klesne asi o třicet procent

Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by podle posledního odhadu k 1. září měla meziročně klesnout o třicet procent na 101 988 tun. Mělo by tak jít o jednu z nejnižších sklizní jablek v novodobé historii České republiky. Ceny jablek podle ovocnářů zřejmě vzrostou. Ještě v červnu sadaři mínili, že meziroční pokles bude kolem 22 procent. Důvodem propadu jsou jarní mrazy a pozdější sucho a krupobití.