Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Malují jinak. Výtvarné seskupení bratrů se se spreji a barvami pustilo do zastávky Ondrouškova

 
sobota, 8. června 2019, 11:00

Brněnský veřejný prostor začaly plnit streetartové malby. Autoři zastávky na Ondrouškově jsou výtvarníci z ateliéru Malujemejinak. Jejich muraly možná potkáváte každý den.

Brno se rozhodlo opravovat zastávky tramvají nekonvenčně a k finální podobě díla povolala místní výtvarníky. Rekonstrukce opěrné zdi a podchodu u zastávky Ondrouškova v Bystrci už prosila o opravu dlouho. K realizaci opravy byla vybrána specializovaná firma SUPER-KRETE CZECH s.r.o., která ke spolupráci přizvala bratrské trio streeartových umělců Malujemejinak. 

„S nápadem jsme souhlasili, protože pro cestující přináší oživení místa a také ze zkušenosti víme, že tyto šedé plochy jsou častým terčem vandalů, čemuž jsme chtěli předejít,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. „Propojení s výročím 150 let MHD jsme uvítali,“ dodal. Všechny náklady hradila zpracovatelská firma. Městská část Brno – Bystrc byla s tímto plánem obeznámena.

Streetart má veřejnost ještě stále spojen s vandalismem

Výtvarně nadaní bratři Veselí, Lukáš a Filip, jejichž tým doplňují Jan Novák a Aleš (taktéž) Veselý, říkají svému uskupení Malujemejinak a nástěnným malbám se věnují už 11 let. Jedny z prvních zakázek vůbec byly interiéry, dětské pokoje, malované tapety nebo malby na plátno.

Postupně se dostali až k zakázkám na velké plochy ve veřejném prostoru jak pro soukromé zadavatele, tak i pro státní zařízení jako jsou základní nebo mateřské školy. I přes to, že se svému umění věnují profesionálně, se při práci občas potýkají s podezřívavými sousedy, jako to bylo i tentokrát v Bystrci.

"Při práci je přijela zkontrolovat hlídka MP, kterou zavolal všímavý kolemjdoucí a museli se prokazovat povolením k výzdobě." uvedla tisková mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Díla z ateliéru Malujeme jinak můžete znát z každodenního života

O vandalství ale v tomto případě rozhodně nejde. Stejně jako na zastávce Ondrouškova se s prací bratrů Veselých můžete potkat například na ulici Kamenomlýnská v Brně, kde jsou k nalezení streetartové malby (muraly) na čtyřech budovách školy na téma vzdělávání nebo vnitroblok z ulice Václavská na téma Stará radnice. Za zmínku jistě stojí také mural na ulici Obřanská, kde je bývalá Střední restaurátorská škola ozdobena malbou s názvem Sova a dítě. 

Poslední velkou prací je právě náslěnná malba na zastávce Ondrouškova v Brně - Bystrc. S firomou super-krete, která se zabývá převážně rekonstrukcemi mostů, se výtvarníci z ateliéru Malujemejinak znali již ze dřívější doby, kdy spolu realizovali dva podchody v Kohoutovicích. 

"Celý koncept návrhu malby je úzce spjatý s MHD v Brně a oslav 150let od založení DPMB. Tématem malby jsou lidé čekající na zatávce, a pak také cestující v tramvaji, celá malba je pojmutá karikující formou zpracování. Jsme rádi, že nám nechal DPMB 
volnou ruku a grafický návrh u nich prošel jen z drobnýmí úpravami." 
říká Lukáš Veselý, který se krom nástěnných maleb věnuje také ilustracím. "Doufáme v další spolupráci na zajímavých plochách, které budou dělat lidem radost a rozvíjet kreativní myšlení a cit pro výtvarné umění." dodává. 


 

Vizitka autora

 

Šárka Motyčková

Redaktorka Brněnské Drbny (kontakt: motyckova@brnenskadrbna.cz)

Upsaná ilustrátorka

 
Foto AMJ
 


 

Kam dál?

TIPY NA VÍKEND: Kapitán DEMO, roztančený Ghettofest, ohňostroje,...

pátek, 7. června 2019, 17:00

Druhý červnový víkend bude vonět po chmelu. Konají se zároveň tři pivní festivaly, které nabízí bohatý program. Sobotní...

Hana. Slavná knižní předloha bude mít v Brně premiéru, vypráví...

čtvrtek, 6. června 2019, 19:05

Můžeme jedním rozhodnutím nevratně změnit život svůj i těch druhých? Máme život ve svých rukou nebo jsme jen bezmocnými...

Jedinečný brněnský festival Ghettofest opět představí romskou...

středa, 5. června 2019, 14:45

Osmý ročník jedinečného brněnského festivalu Ghettofest, který spojuje menšiny a představuje romské tradice, se již...

Hospic sv. Alžběty zve na charitativní běh jednotlivce i firmy. Svou...

úterý, 4. června 2019, 15:30

Hospic sv. Alžběty pořádá charitativní běh a všechny srdečně zve k účasti. Výtěžek je určen na rekonstrukci a dostavby...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Policie obvinila kvůli prodeji bytů v Praze 1 na 30 lidí

Policie obvinila kvůli prodeji městských bytů v Praze 1 přes 30 lidí. Jsou mezi nimi zejména členové bývalého vedení městské části včetně někdejšího starosty Oldřicha Lomeckého a jeho zástupce Daniela Hodka a čelí obvinění, že jako zastupitelé hlasovali pro prodej bytů za nižší než obvyklé ceny. Uvedl to v pondělí server SeznamZprávy.cz. Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než 20 bytů, a vznikla tak škoda za zhruba 40 milionů korun.

Slovenský exprezident Kiska představil svou stranu Za lidi

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska představil svou budoucí stranu s názvem Za lidi. Do stranické politiky vstupuje s heslem Vraťme Slovensko všem lidem. Kiska, kterého v sobotu ve funkci hlavy státu vystřídala Zuzana Čaputová, na přípravě nové strany spolupracuje například s představiteli samosprávy, dále bývalým velvyslancem při NATO, manažery ale i se spoluorganizátorem loňských mohutných protivládních demonstrací Jurajem Šeligou. Dřívější průzkumy naměřily budoucí straně popularitu mezi šesti až deseti procenty.

Hamáček pohrozil koncem koalice. Nepřijatelné by pro něj bylo zvolení Semína do Rady ČTK

Pro sociální demokracii by bylo nepřijatelné zvolení kandidáta hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Michala Semína do Rady ČTK hlasy hnutí ANO. Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes při příchodu na jednání vlády novinářům řekl, že pokud by si koaliční partneři nemohli věřit v takto zásadních hlasováních, nemělo by smysl ve vládní spolupráci pokračovat.