Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hana. Slavná knižní předloha bude mít v Brně premiéru, vypráví uhrančivé osudy tří žen a jednoho století

 
čtvrtek, 6. června 2019, 19:05

Můžeme jedním rozhodnutím nevratně změnit život svůj i těch druhých? Máme život ve svých rukou nebo jsme jen bezmocnými loutkami ve hře osudu? Činoherní sezona Národního divadla Brno se pomalu blíží do finále. V pátek 7. června zažije Mahenovo divadlo českou premiéru inscenace Hana. Hra na motivy stejnojmenného knižního bestselleru vypráví příběh tří žen na pozadí událostí 20. století.

Hana je třetím románem české spisovatelky Aleny Mornštajnové (*1963), který se od svého vydání roku 2017 neustále drží na předních příčkách prodejnosti. Kniha získala iřadu ocenění, příkladem Kniha roku a Novinka roku 2017 na Databázi knih, Cena Česká kniha 2018 a Studentská cena Česká kniha 2018. Společnost Happy Celuloid a režisér Milan Cieslar připravují film a měla by vzniknout i čtyřdílná televizní minisérie. V současnosti se pracuje na překladech do deseti cizích jazyků. Autorka získala v roce 2019, mj. také za Hanu, Cenu města Valašského Meziříčí, kde žije a kde se odehrává i velká část děje tohoto příběhu.

Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným. Jenže co když je přesto nevinen? Co když je to všechno jen shoda okolností a člověk je pouze bezmocným nástrojem osudu? 

Příběh na pozadí skutečných událostí

Příběh vychází ze skutečných událostí odehrávajících se postupně na několika místech – ve Valašském Meziříčí, Terezíně a Osvětimi. Hana Hellerová skutečně žila, ale byla malou holčičkou, když byla poslána transportem do Terezína a později i do polské Osvětimi, kde zemřela. Slovo hana není jen jménem, ale i synonymem pro vinu, která prochází celým příběhem.

Někdy v našich životech stačí jen jeden zákusek, jedno zamilování se, jedno zpožděné odeslání dopisu a obrátí se nám celý svět a všichni v něm naruby. Podmanivý jobovský příběh jedné rodinné tragédie vypráví divákovi o tom, že ztratit lze skutečně vše kromě lásky a vzájemného lidského porozumění.

Ženy v hlavních rolích

Ve strhujícím tempu se postupně vynořují osudy žen tří generací – Miry, její tety Hany a babičky Elsy. V hlavních ženských rolích se můžeme těšit na Elenu Trčkovou, Evu Novotnou a Terezu Groszmannovou. Ožívá bolest i utrpení, zrada a nenávist, ale také láska, lidskost a humor.

Režie se ujal sám ředitel Národního divadla

Divadelní ztvárnění knižního bestselleru je poslední činoherní premiérou sezony 2018 / 2019 v Mahenově divadle. Jedná se o první převedení tohoto díla na divadelní prkna. Režie a adaptace inscenace se ujal Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno. Dramaturgyní představení je Lucie Němečková, scéna je dílem Pavla Boráka a kostýmy vytvořila Markéta Sládečková-Oslzlá.

Vyprávěný příběh bude diváky přenášet z přítomnosti do minulosti a do vzpomínek jednotlivých postav. Postupně se poodkrývají jednotlivé kousky skládačky, aby se na konci zjevil celý příběh jedné rodiny, která zakusila velkého množství příkoří na mnoha rovinách.

Autogramiáda autorky

Čtenáři i diváci mohou pak v sobotu 8. června od 17:00 ve foyer Mahenova divadla využít jedinečné příležitosti. Proběhne zde totiž autogramiáda autorky knižní předlohy Aleny Mornštajnové.

Foto Patrik Borecký
 


 

Kam dál?

Jedinečný brněnský festival Ghettofest opět představí romskou...

středa, 5. června 2019, 14:45

Osmý ročník jedinečného brněnského festivalu Ghettofest, který spojuje menšiny a představuje romské tradice, se již...

Hospic sv. Alžběty zve na charitativní běh jednotlivce i firmy. Svou...

úterý, 4. června 2019, 15:30

Hospic sv. Alžběty pořádá charitativní běh a všechny srdečně zve k účasti. Výtěžek je určen na rekonstrukci a dostavby...

TIPY NA TÝDEN: Soutěžní ohňostroje, minipivovary v Řečkovicích,...

neděle, 2. června 2019, 21:59

Teploměry hlásí letní počasí akorát včas. Tento týden nás čeká opravdu pestrá nabídka festivalů, které máme většinou...

Pěstitelé vystavují v Brně kvetoucí kaktusy, spolek má 95 let

neděle, 2. června 2019, 17:30

Kvetoucí kaktusy mnoha velikostí a tvarů vystavuje ode dneška brněnský pěstitelský klub Astrophytum. Nejstarší podobně...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.