Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Teď když máme, co jsme chtěli. Dnes začíná festival Meeting Brno, nabídne unikátní výstavu nebo Pouť smíření

 
středa, 29. května 2019, 13:06

Meeting Brno počtvrté. Pod mottem "Teď když máme, co jsme chtěli" letos sdružuje diskuzní fóra a různé kulturní akce. Festival odstartuje ve středu 29. května vernisáží audiovizuální výstavy Brno osvobozené!?, připravené ve spolupráci s Pamětí národa jako příspěvek ke třicátému výročí pádu komunistického režimu.

Expozice pod Rudoarmějcem

Unikátní expozice, která nesoudí a nehodnotí, ale nechává hovořit svědky klíčových událostí 20. století, je hlavním projektem letošního festivalu. Velmi netradiční a pro veřejnost atraktivní je její umístění do podzemního prostoru poblíž pomníku Rudoarmějce na Moravském náměstí. Součástí bude také festivalová open-air kavárna.

Festivalové dění nabízí různé programy pro všechny věkové kategorie a zajímavým způsobem zasahuje i do veřejného prostoru. „Živý, zajímavý a tím pádem fungující veřejný prostor je charakteristickým znakem živého a fungujícího města. Zajímavé dění v ulicích a na náměstích dělá město městem. Proto v rámci Meeting Brno umísťujeme právě ve veřejném prostoru vybrané festivalové produkce připomínající třeba méně známou, ale důležitou historii,“ uvedl ředitel festivalu Petr Kalousek.

Debaty o brněnském disentu se zúčastní Uhde, Fiala, Schwarzenberg i Šabatová

Patronát nad letošním festivalem přijal Milan Uhde, jenž vystoupí jako host na jedné z klíčových festivalových debat - debatě věnované brněnskému disentu - společně s Annou Šabatovou, Petrem Fialou a Karlem Schwarzenbergem.  

Tématické debaty se budou věnovat také hlavnímu mottu festivalu. „Mluvit budeme také o pojetí svobody a o tom, co jsme vlastně před třiceti lety chtěli, zda to opravdu máme a co teď můžeme udělat pro svou budoucnost. Téma naší odpovědnosti ve svobodném státě otevřeme společně s velvyslancem při NATO Jiřím Šedivým a plzeňským biskupem Tomášem Holubem," uvedla v tiskové  zprávě mluvčí festivalu Barbora Olšanová.

Havlova anatomie nenávisti

Jedním z vrcholů festivalu bude ve čtvrtek 30. května premiéra představení Divadla Feste Václav Havel: Anatomie nenávisti na Římském náměstí. Soubor vedený Jiřím Honzírkem představí divadelní inscenace slavného proslovu Václava Havla z norského Osla z roku 1990.

„Ve veřejném prostoru připravujeme i taneční představení reflektující tragické brněnské události z 21. srpna roku 1969," upřesnila Olšanová. Festival tak nabídne letní kino a cyklus autorských čtení spisovatelů ze zemí bývalého východního bloku. Hostem bude například maďarský spisovatel Viktor Horváth či česká autorka Petra Hůlová.

Poutníci se opět vydají ne cestu smíření

Na sobotu 1. června se chystá tradiční Pouť smíření, která má sloužit jako připomínka hrůzného odsunu Němců z Brna, při kterém zemřelo desítky lidí.

Festivalu se letos aktivně zúčastní také Daniel Löw-Beer, potomek významné brněnské rodiny. Představí svůj projekt obnovy areálu v nedalekém Brněnci, kde by měl vzniknout památník holocaustu a Oskara Schindlera.


Hlavní body programu festivalu Meeting Brno 2019

 • středa 29.5., 18.00, zahájení výstavy Brno osvobozené!?
 • čtvrtek 30.5., 20.00, představení Divadla Feste na Římském náměstí - Václav Havel: Anatomie nenávisti
 • pátek 31.5., 17.00, pietní akt, Kounicovy koleje
 • sobota 1.6., 9.00, Pouť smíření
 • neděle 2.6., 16.00, procházka po stopách rodiny Löw-Beer
 • pondělí 3.6., 16.00, Po stopách třetího odboje v centru Brna, 
 • úterý 4.6., 14.00 - 18.00, prohlídka Arnoldovy vily
 • středa 5.6., 20.00, Donbas – život v zemi, která neexistuje na politické mapě - reportáž Voxpot, Tržnice Brno
 • čtvrtek 6.6., 16.30, diskuse s vojenskými kaplany, divadlo Husa na provázku
 • pátek 7.6., od 16.00, diskuse o disentu, Schrott Gallery
 • sobota 8.6., od 11.00, otevřená snídaně, Café in the Ghetto
 • neděle 9.6., 19.00, závěrečný koncert, Červený kostel

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Meeting Brno
 


 

Kam dál?

Pětitisícový hrad Veveří: Česká národní banka vydala další...

úterý, 28. května 2019, 19:30

Česká národní banka dnes vydala novou sběratelskou minci. Tentokrát se na ní objeví hrad Veveří. Mince má nominální...

TIPY NA TÝDEN: 90s Explosion, Vínománie, Lužánecký Guláš Fest, Kabát...

neděle, 26. května 2019, 18:27

V sobotu 1. června nám kalendář hlásí Mezinárodní den dětí. Nebudeme se nic nalhávat, kousek dítěte v sobě máme napořád...

Brno za 2,5 milionu zrekonstruuje sociální zázemí v kině Scala

sobota, 25. května 2019, 11:34

Brno chce v letní přestávce zrekonstruovat v kině Scala sociální zařízení a vybudovat bezbariérové WC. Vyjde to asi na...

Letošní 12. ročník Groove Brno ovládnou světové funky frontwomenky

pátek, 24. května 2019, 16:06

Již minulý rok festival dokázal, že groove, jazz a funky má v jihomoravské metropoli své silné zastoupení a věrné...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.