Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pětitisícový hrad Veveří: Česká národní banka vydala další sběratelskou minci

 
úterý, 28. května 2019, 19:30

Česká národní banka dnes vydala novou sběratelskou minci. Tentokrát se na ní objeví hrad Veveří. Mince má nominální hodnotu pět tisíc korun.

Od roku 2016 vydává Česká národní banka dvakrát ročně speciální sběratelskou edici zlatých mincí s českými hrady a zámky. Letos vyšla řada na hrad Veveří, který se nachází kousek od Brněnské přehrady. Druhým hradem tohoto roku, který bude zdobit tyto speciální mince, se na podzim stane Švihov. Příští jaro se dočká Bečov nad Teplou a Buchlov. 

Minci zdobí krom zmiňovaného hradu Veveří i heraldická zvířata

Pro zájemce je vydáno 2 900 mincí v běžném provedení a 6 900 v provedení špičkovém. Finální podobu mince navrhl Asamat Baltaev. Mince má hodnotu 5 000 korun, ale prodejní cena je o něco vyšší. Promítá se v ní cena zlata i náklady na její výrobu.

Na lícní straně zlaté mince je ztvárněno hradní nádvoří průhledem přes dveřní portál. V jeho pravé části návrhář zakomponoval česká heraldická zvířata z velkého státního znaku. Najdeme tady proto českého lva a moravskou i slezskou orlici. Rubovou stranu mince zase zdobí reliéf, který vyobrazuje hrad Veveří z podhledu. Minci pro Česknou národní banku vyrazila Česká mincovna.

Písemné prameny dokládají existenci hradu Veveří od roku 1213, podle pověstí měl být vybudován již o dvě století dříve. Jeho počáteční historie je úzce spjata s vládnoucími rody Čech a Moravy. Český král Přemysl Otakar II. hrad využíval jako vězení pro své odpůrce a králi Janu Lucemburskému posloužil jako zástava na diplomatické a rytířské mise v Evropě. Císař Karel IV. hrad vyplatil a vrátil jej zpět do královského majetku, kde hrad setrval až do roku 1558. Odolal dobývání husitů i obléhání Švédy během třicetileté války a byl dobyt až v roce 1742 pruským vojskem. Od roku 1925 je hrad v majetku státu. 
Napsal(a) Šárka Motyčková | Foto www.mince-numismatika.cz
 


 

Kam dál?

TIPY NA TÝDEN: 90s Explosion, Vínománie, Lužánecký Guláš Fest, Kabát...

neděle, 26. května 2019, 18:27

V sobotu 1. června nám kalendář hlásí Mezinárodní den dětí. Nebudeme se nic nalhávat, kousek dítěte v sobě máme napořád...

Brno za 2,5 milionu zrekonstruuje sociální zázemí v kině Scala

sobota, 25. května 2019, 11:34

Brno chce v letní přestávce zrekonstruovat v kině Scala sociální zařízení a vybudovat bezbariérové WC. Vyjde to asi na...

Letošní 12. ročník Groove Brno ovládnou světové funky frontwomenky

pátek, 24. května 2019, 16:06

Již minulý rok festival dokázal, že groove, jazz a funky má v jihomoravské metropoli své silné zastoupení a věrné...

České kostely otevírají své brány návštěvníkům. V Brně vás na Noci...

pátek, 24. května 2019, 12:40

Brněnské svatostánky dnes otevřou své brány poutníkům. Tradiční událost, kdy je možné navštívit v noční atmosféře téměř...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.