Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České kostely otevírají své brány návštěvníkům. V Brně vás na Noci kostelů čeká i soutěž

 
pátek, 24. května 2019, 12:40

Brněnské svatostánky dnes otevřou své brány poutníkům. Tradiční událost, kdy je možné navštívit v noční atmosféře téměř všechna duchovní místa včetně klášterů, krypt a kostelních věží, právě propukla.

Stejně jako každý rok, i letos se veřejnosti otevřou kostely, kaple i kláštery po celé České republice. Jinak tomu není ani v Brně, kde si pořadatelé pro návštěvníky Noci kostelů připravili bohatý program včetně soutěží, koncertů, výstav a podobného kulturního vyžití pro děti i dospělé. Chybět nebudou samozřejmě ani bohuslužby včetně půlnočních mší.  

Události se jenom v Brně účastní celkem 45 kostelů, které mají vlastní celovečerní vyžití pro návštěvníky. Pod režii brněnské diecéze ale spadá přes 200 duchovních míst, která se do akce také zapojila. Program začíná v 15 hodin a na většině míst končí až okolo jedenácté hodiny večerní. Všechny zajímavé akce jsou k nahlédnutí na webových stránkách a k dispozici je i tištěný program.

Prohlídky v místech, kam se obvykle nedostanete

Nezapojují se pouze kostely, v nabídce prohlídek jsou také kláštery, kaple, krypty, věže a místa, kam se obvykle návštěvníci nedostanou. Za zmínku stojí například prohlídka věží v katedrále sv. Petra a Pavla, které jsou každoročním tahákem kvůli překrásnému výhledu na město, nebo speciální prohlídka prostor Rádia Proglas, kde bude možné nahlédnout na nahrávací studia a průběh živého vysílání.

Do Noci kostelů se aktivně zapojila i spousta charitativních organizací včetně brněnských skautských oddílů, s jejichž přednáškami, představeními i dobročinnými sbírkami se návštěvníci mohou setkat v mnoha z brněnských duchovních míst. K dispozici bude také občersvení ve stáncích  kaváren.

K prohlídkám je připravena soutěž!

Pořadatelé očekávají vysokou účast a pro nadšence si připravili i zajímavou soutěž v rámci návštěv brněnských kostelů. Jedná se o kvíz, jehož otázky je možné zodpovědět na místech, zakreslených ve speciálním soutěžním pasu. Je třeba projít všechna místa daného okruhu, na  každém z  nich zodpovědět otázku a  získat razítko, přičemž na pořadí míst nezáleží. Soutěžní pas s informacemi lze získat na  kterémkoli stanovišti, k dispozici je také ke stažení na internetových stránkách Noci kostelů. Úspěšní soutěžící obdrží během večera NK v katedrále a poté do 31. 5. 2019 na Petrově 5 (Biskupství brněnské, recepce) malou odměnu

 

 

Vizitka autora

 

Šárka Motyčková

Redaktorka Brněnské Drbny (kontakt: motyckova@brnenskadrbna.cz)

Upsaná ilustrátorka

 
Foto Noc kostelů
 


 

Kam dál?

Bez plotů a vstupenek! Nejkrásnější brněnský park bude o víkendu...

čtvrtek, 23. května 2019, 18:57

Už tento víkend ožijí Lužánky kulturou. Připraven je nesmírně rozmanitý program zahrnující hudbu, divadlo, film,...

Hru o trůny sledovali i na Ministerstvu zahraničních věcí, dnes...

úterý, 21. května 2019, 09:50

Seriál Hra o trůny poslední týdny doslova hýbal světem. Zejména tím na sociálních sítích. Vše samozřejmě vyvrcholilo...

Na legendárním stadionu Za Lužánkami se bude točit film o Zátopkovi

pondělí, 20. května 2019, 13:59

Chátrající stadion za Lužánkami v Brně poslouží pro natáčení celovečerního filmu o legendárním běžci Emilu Zátopkovi....

Nejslavnější české gymnastky se stejnou tváří - sestry Machatovy...

neděle, 19. května 2019, 17:00

Loni oslavily osmdesátku. V životě se sestrám Machatovým podařilo dobýt první příčky slávy jako moderním gymnastkám a...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Policie obvinila kvůli prodeji bytů v Praze 1 na 30 lidí

Policie obvinila kvůli prodeji městských bytů v Praze 1 přes 30 lidí. Jsou mezi nimi zejména členové bývalého vedení městské části včetně někdejšího starosty Oldřicha Lomeckého a jeho zástupce Daniela Hodka a čelí obvinění, že jako zastupitelé hlasovali pro prodej bytů za nižší než obvyklé ceny. Uvedl to v pondělí server SeznamZprávy.cz. Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než 20 bytů, a vznikla tak škoda za zhruba 40 milionů korun.

Slovenský exprezident Kiska představil svou stranu Za lidi

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska představil svou budoucí stranu s názvem Za lidi. Do stranické politiky vstupuje s heslem Vraťme Slovensko všem lidem. Kiska, kterého v sobotu ve funkci hlavy státu vystřídala Zuzana Čaputová, na přípravě nové strany spolupracuje například s představiteli samosprávy, dále bývalým velvyslancem při NATO, manažery ale i se spoluorganizátorem loňských mohutných protivládních demonstrací Jurajem Šeligou. Dřívější průzkumy naměřily budoucí straně popularitu mezi šesti až deseti procenty.

Hamáček pohrozil koncem koalice. Nepřijatelné by pro něj bylo zvolení Semína do Rady ČTK

Pro sociální demokracii by bylo nepřijatelné zvolení kandidáta hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Michala Semína do Rady ČTK hlasy hnutí ANO. Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes při příchodu na jednání vlády novinářům řekl, že pokud by si koaliční partneři nemohli věřit v takto zásadních hlasováních, nemělo by smysl ve vládní spolupráci pokračovat.