Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Bez plotů a vstupenek! Nejkrásnější brněnský park bude o víkendu hostit rozmanitý PonavaFest

 
čtvrtek, 23. května 2019, 18:57

Už tento víkend ožijí Lužánky kulturou. Připraven je nesmírně rozmanitý program zahrnující hudbu, divadlo, film, výtvarné a tvůrčí workshopy či aktivity pro děti. Festival PonavaFest začíná v pátek 24. a končí v neděli 26. května. Vstup je již tradičně zdarma.

Festival navazuje na úspěch loňského roku, kdy jej navštívilo bezmála 4000 nadšených diváků. Na pěti scénách se během víkendu odehraje více než 50 vystoupení. Celý festival se koná, stejně jako v loňských letech, bez plotů a bez vstupného.

PonavaFest se uskuteční za finančního přispění a pod záštitou statutárního města Brna a za finančního přispění Jihomoravského kraje. Partnery festivalu jsou Veřejná zeleň města Brna a nakladatelství Ears&Wind Records.

Špičky jazzové scény nebo slovenský kytarový talent

Návštěvníci si mohou vybrat z pestré nabídky hudebních vystoupení, divadelních představení, filmových projekcí, uměleckých a rukodělných workshopů či autorských čtení. Jazzová scéna letos hostí norskou hvězdu Arve Henriksena, trumpetistu řadícího se ke špičce současných jazzových hudebníků, a to především svým unikátním soundem blížícím se zvuku japonské flétny shakuhachi. Na festivalu vystoupí se slovenským kytaristou Davidem Kollarem, s nímž loni u slovenského vydavatelství Hevhetia vydal album Illusion of a Separate World. Za zmínku stojí, že David Kollar získal v březnu tohoto roku prestižní hudební ocenění Radio_Head Awards za hudební přínos, a to v pouhých 35 letech.

Na hlavní scéně dále vystoupí violoncellistka a zpěvačka Dorota Barová, která je publiku dobře známa především z kapel Tara Fuki a Vertigo. Loni vydala své první sólové album Iluzja, za něž získala hudební cenu Anděl v kategorii nejlepší jazzové album roku 2018. Silnou ženskou hudební sestavu doplňuje hudebnice a výtvarnice vystupující pod jménem Vladivojna La Chia. Návštěvníci se dále mohou těšit na kultovní kapelu Tornádo Lue, česko-švýcaské duo Songs From Utopia, jazzové quarteto Limbo a další. Po delší pauze by nás měl na stagi překvapit i jazzový pianista Tomáš Veselý se svým kvintetem.

Divadlo a poezie se schovají do šapitó

Milovníci divadla mohou i letos zavítat do literárně-divadelního šapitó a prožít víkend hned s několika brněnskými soubory. SVČ Lužánky Brno – NEMÁME a Lachtánci zahrají své kočovné představení Krysař, Divadlo Aldente, které se od roku 2014 soustředí na tvorbu s herci s mentálním handicapem, uvede hru Kdopak by se toho bál? a divadlo Druhý Pád vystoupí se svým novým představením Obraz. V sobotu večer se diváci mohou těšit na smršť neotřelých improvizací proloženou písničkami Improzáře nad Ponavou pod taktovkou herce a režiséra Dalibora Buše a jeho divadelních kolegů nejen z Divadla Husa na provázku.

Do šapitó jsou vedle divadelního obecenstva zváni také zájemci o poezii. Mezi vystupujícími umělci jistě zaujme např. populární básník a písničkář Jiří Dědeček; výraznou hudební složku bude mít i vystoupení slovensko-české dvojice Marián Hatala – Jiří Vondrák. Prostor v programu letos dostává nakladatelství Host, které uvede některé své autory. Během festivalu budou také pokřtěny dvě nové knihy z edice Ponava. Speciální pozvání pak patří tvořivým návštěvníkům, kteří budou mít možnost přednést své vlastní texty.

Během festivalu bude vztyčen dubový slovanský totem – socha Arsenije Koblikova, na níž svou stopu zanechají také významní návštěvníci festivalu.

Promítání Bohemian Rhapsody nebo filmů Brněnské 16

Letošní novinkou bude zapojení stanu Veřejné zeleně města Brna, v němž po celý víkend poběží projekce Kina Art. Kromě spousty krásných animovaných filmů nejen pro děti se diváci mohou těšit např. na trhák letošního roku Bohemian Rhapsody, krátké filmy z Brněnské 16, kultovní film Kouř nebo animovanou klasiku 80. let Velká sýrová loupež.

Paralelně s celým programem budou probíhat výtvarné a tvůrčí workshopy, turnaj v petanque a umělecké performance. Detailní a aktuální program festivalu najdete na webových stránkách akce.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto PonavaFest | Zdroj s použitím TZ
 


 

Kam dál?

Hru o trůny sledovali i na Ministerstvu zahraničních věcí, dnes...

úterý, 21. května 2019, 09:50

Seriál Hra o trůny poslední týdny doslova hýbal světem. Zejména tím na sociálních sítích. Vše samozřejmě vyvrcholilo...

Na legendárním stadionu Za Lužánkami se bude točit film o Zátopkovi

pondělí, 20. května 2019, 13:59

Chátrající stadion za Lužánkami v Brně poslouží pro natáčení celovečerního filmu o legendárním běžci Emilu Zátopkovi....

Nejslavnější české gymnastky se stejnou tváří - sestry Machatovy...

neděle, 19. května 2019, 17:00

Loni oslavily osmdesátku. V životě se sestrám Machatovým podařilo dobýt první příčky slávy jako moderním gymnastkám a...

TIPY NA TÝDEN: Ignis Brunensis, Extrem Food Festival, Noc kostelů,...

neděle, 19. května 2019, 16:00

Nadcházející týden slibuje jasnější dny, a díky ohňostrojům i jasnější noci. Večerní akce se neomezí jen na koncerty a...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Policie obvinila kvůli prodeji bytů v Praze 1 na 30 lidí

Policie obvinila kvůli prodeji městských bytů v Praze 1 přes 30 lidí. Jsou mezi nimi zejména členové bývalého vedení městské části včetně někdejšího starosty Oldřicha Lomeckého a jeho zástupce Daniela Hodka a čelí obvinění, že jako zastupitelé hlasovali pro prodej bytů za nižší než obvyklé ceny. Uvedl to v pondělí server SeznamZprávy.cz. Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než 20 bytů, a vznikla tak škoda za zhruba 40 milionů korun.

Slovenský exprezident Kiska představil svou stranu Za lidi

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska představil svou budoucí stranu s názvem Za lidi. Do stranické politiky vstupuje s heslem Vraťme Slovensko všem lidem. Kiska, kterého v sobotu ve funkci hlavy státu vystřídala Zuzana Čaputová, na přípravě nové strany spolupracuje například s představiteli samosprávy, dále bývalým velvyslancem při NATO, manažery ale i se spoluorganizátorem loňských mohutných protivládních demonstrací Jurajem Šeligou. Dřívější průzkumy naměřily budoucí straně popularitu mezi šesti až deseti procenty.

Hamáček pohrozil koncem koalice. Nepřijatelné by pro něj bylo zvolení Semína do Rady ČTK

Pro sociální demokracii by bylo nepřijatelné zvolení kandidáta hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Michala Semína do Rady ČTK hlasy hnutí ANO. Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes při příchodu na jednání vlády novinářům řekl, že pokud by si koaliční partneři nemohli věřit v takto zásadních hlasováních, nemělo by smysl ve vládní spolupráci pokračovat.