Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Fanoušci japonského komiksu a animovaného filmu si užijí společný víkend v Brně. Uskuteční se Animefest 2019

 
pátek, 17. května 2019, 09:00

Přednášky, workshopy, promítání, soutěže na téma japonského komiksu (manga) a animovaného filmu (anime)… To vše tradičně nabídne dlouho očekávaný Animefest aneb festival tradiční i moderní japonské kultury. Šestnáctý ročník se uskuteční o víkendu 24. až 26. května na brněnském výstavišti. Pořadatelé zdůrazňují, že program akce poběží nonstop, tedy od páteční 16. hodiny až do nedělní 15. hodiny. Zkrátka a dobře, pokud jste fanoušky mangy a anime, toto je vaše letošní top událost!

Od japonské kultury k anime, křestanství a umělé inteligenci

„Přes den bude program probíhat v několika sálech a pódiích ve dvou halách, v noci se omezí jen na promítání pro nejvytrvalejší fanoušky. Přednášky se budou zabývat především japonskou kulturou (od historie po moderní popkulturu), přesto se ale objeví i témata obecnější - od vztahu anime ke křesťanství, přes kreslící umělou inteligenci, až po pozvánky k cestám do dalších asijských zemí,“ přibližují pořadatelé, kterým se letos podařilo získat velmi slibné tituly v české či evropské premiéře.

„Máme velkou radost z filmů, například Orionův šíp a Pohodářky jsou takové novinky, že v Japonsku ještě ani nezmizely z kin. Autoři nám na překlad dodávali ještě nedoanimovaná pracovní videa, protože konečné verze dodělali až předminulý týden,” doplňuje programový ředitel Jan Horgoš.

Dalším z promítaných snímků je také film Mirai, dívka z budoucnosti, který byl nominován na Oscara a do českých kin jej uvedla Asociace českých filmových klubů. K němu dodává Jan Jílek z AČFK: „Především se jedná o  neskutečně křehký a citlivý film o zdánlivě obyčejných věcech, u kterých po skončení filmu zjistíte, že jsou vlastně neobyčejné. Je to film, který by měli vidět všichni rodiče, všechny děti, všichni sourozenci, všichni dědové a babičky, všichni, kdo mají rodinu v jakékoliv formě…“

Bojová umění či grafické workshopy

Lákají vás bojová umění? Budete si je moci sami vyzkoušet! Stejně tak kreslení či úpravy fotek na profesionálních grafických tabletech a tak dále. Součástí akce jsou totiž také workshopy, které vaše dovednosti obohatí o něco nového.

Svátek cosplay

Jedním z důvodů, proč fanoušci Animefest tak milují, je cosplay. O co jde? „Mnoho fanoušků si vyrábí kostýmy svých oblíbených hrdinů z filmů, komiksů nebo počítačových her a zároveň hrají jejich role. Samozřejmě se tato část odrazí také na programu, divácky velmi oblíbené jsou soutěže o nejlepší vlastnoručně vyrobený kostým. Díky mezinárodní spolupráci s dalšími akcemi funguje soutěž jako výběr reprezentantů do finále evropských soutěží. Do prestižní soutěže European Cosplay Gathering se Český republika zapojila po několika letech čekání v roce 2018 a hned napoprvé obsadila česká skupina ve finále první místo. V porotách usednou zahraniční hosté, kteří se také na přednáškách a workshopech podělí o své zkušenosti,“ vysvětlují pořadatelé a belgický cosplayer Matthew dodává: „Jsem nadšený z pozvání na Animefest a nemohu se dočkat, až osobně potkám všechny neuvěřitelné cosplayery z České republiky. Neváhejte a zastavte se na mém workshopu, bude mi ctí se s vámi potkat.“

Dorazí i samurajský choreograf z Kill Bill

Jako host dále dorazí například Tecuró Šimaguči, propagátor samurajských soubojů, známý jako choreograf filmu Kill Bill, nebo Orchid, španělská fotografka panenek.

Animefest je už kultovní záležitostí. Bez přehánění. Každý rok si na něj cestu najde přes šest tisíc lidí, přičemž mnozí jsou stálými návštěvníky. Pořadatelé urazili od svých začátků, kdy první ročník v roce 2004 čítal 200 fanoušků, obří kus cesty. Z výše napsaného vyplývá, že se jedná o nejstarší akci svého druhu v České republice. A také největší.

Dobrovolnická akce je dílem zhruba šesti set organizátorů

„Již od počátku funguje Animefest jako nezisková akce. Množství návštěvníků a rozsah akce se podepisuje na celoroční přípravě, o kterou se ve svém volném čase a zdarma stará přibližně šest set organizátorů,“ uzavírá ředitel festivalu Adam Rambousek.

Festival, jehož přesný program naleznete na adrese www.animefest.cz, se koná pod záštitou Velvyslanectví Japonska v České republice a s finanční podporou města Brna. Pro aktuální zprávy navštivte facebook akce.

PR text | Foto Animefest
 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Špilberk ozáří elektronické hvězdy HVOB

čtvrtek, 16. května 2019, 15:36

Ikony aktuální elektronické scény HVOB se vrací do Brna v královském stylu. Tvůrci nezaměnitelných electro-popových...

V sobotu startuje Brněnská muzejní noc. Připravte se na kulturní...

středa, 15. května 2019, 17:00

Noc plná umění a kultury se již blíží. Brno zve návštěvníky na Muzejní noc, která proběhne v sobotu 18. května. Letos...

Brno – první město, které má svoji vlastní internetovou encyklopedii

úterý, 14. května 2019, 19:50

Co všechno jste chtěli vědět o historii Brna, ale báli jste se zeptat. Skupina nadšenců před 15 lety založila...

DYCKY BĚŽ! Paměť národa zve na běh s Michalem Isteníkem

úterý, 14. května 2019, 16:30

Jméno fiktivní seriálové postavy si dnes pamatuje každý. Jména opravdových hrdinů už si ale nepamatuje nikdo. Těmito...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.