Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno – první město, které má svoji vlastní internetovou encyklopedii

 
úterý, 14. května 2019, 19:50

Co všechno jste chtěli vědět o historii Brna, ale báli jste se zeptat. Skupina nadšenců před 15 lety založila Internetovou encyklopedii dějin Brna a na svých facebookových stránkách každý den informuje Brňany o minulosti jejich města.

Jsou lidé, kteří milují město, ve kterém žijí, natolik, že o něm chtějí vědět úplně všechno. A chtějí také, aby byli informováni i jejich sousedé. Skupinka nadšenců před 15 lety založila webovou stránku, kam každý den přidávají příspěvky se zajímavostmi o Brně. Brno se tak stalo prvním městem v České republice, které vlastní internetovou encyklopedii jeho historie. 

Který brněnský starosta úřadoval pouhé čtyři hodiny?

Na těchto stránkách se každý den čtenáři dozvídají nějakou perličku z jim dobře známého prostředí. Administrátoři stránek pečlivě vybírají ty největší špeky a i s popisnou forografií je umisťují na web. Věděli jste, že Brno mělo první veřejnou dopravu nosítky v Českých zemích? A víte, kdy se v Brně konaly cyklistické závody pekařských pomocníků a učňů? Internetová encyklopedie zná dokonce i jména vítězů. Na této stránce se dozvíte také jak přišly ke svým názvům brněnské ulice a na kolika místech se objevila kašna s kovovou mříží, která se teď nachází na Dominikánském náměstí. 

Všechno vzniká ve volném čase autorů

Encyklopedie vznikla v roce 2001, někteří z autorů už se tématu historie Brna věnují ve svém volném čase přes 18 let. Díky nim dnes tyto stránky zahrnují přes 67 000 hesel a více než 20 000 fotografií. 

Internetová encyklopedie dějin Brna položila základy k postupně vznikající unikátní síti městských encyklopedií. Tuto síť spojuje jednotný systém, vyvíjený od roku 2001 brněnským autorským kolektivem – někteří na této databázi pracují již od samotného počátku.

Moderně pojaté dějiny už nemá jen Brno

Nyní má brněnská encyklopedie další sourozence – encyklopedii Jihlavy, Uherského Hradiště a Ostravy. Další město ji k zveřejnění připravuje. Autorský kolektiv IEDB se podílí i na řadě jiných projektů. Součástí brněnské encyklopedie jsou i její dva fb profily Internetová encyklopedie dějin Brna a BRNO - stalo se v tento den, i encyklopedický profil na Twitteru a Instagramu. 

Prohlédněte si fotografie přímo na stránkách Encyklopedie, nejsou označené, takže můžete hádat, kdo se na nich nachází!

Napsal(a) Šárka Motyčková | Foto BRNO: Internetová encyklopedie dějin Brna
 


 

Kam dál?

DYCKY BĚŽ! Paměť národa zve na běh s Michalem Isteníkem

úterý, 14. května 2019, 16:30

Jméno fiktivní seriálové postavy si dnes pamatuje každý. Jména opravdových hrdinů už si ale nepamatuje nikdo. Těmito...

Donaha! Studenti nacvičili hru o ajťácích, kteří se dají na dráhu...

pondělí, 13. května 2019, 10:02

Už tři dekády funguje na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity unikátní divadelní tradice. Studenti různých...

I vaše plastová krabička může být slavná! Skotská umělkyně je využije...

čtvrtek, 9. května 2019, 17:50

Skotská umělkyně Kate V. Robertson v červnu představí svoji uměleckou instalaci na Moravském náměstí. Součástí tohoto...

Brněnský fenomén Timo vydává knížku, přispívají na něj fanoušci

úterý, 7. května 2019, 12:00

Tajemný streetartový umělec Timo, který bývá označován za brněnského Banksyho, vydává knihu. A bude to stát za to....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.

VÝSTRAHA: Meteorologové varují před vydatným deštěm, od středy platí povodňová pohotovost

Během středy bude vydatně pršet. Celkem může napršet až 75 milimetrů, v Jizerkách dokonce až 100 mm. Déšť může zvednout hladiny řek.

Hru o trůny sledovali i na Ministerstvu zahraničních věcí, dnes vyzradili konec

Seriál Hra o trůny poslední týdny doslova hýbal světem. Zejména tím na sociálních sítích. Vše samozřejmě vyvrcholilo dlouho očekávaným posledním dílem. I v Česku každý díl seriálu hltaly desetitisíce fanoušků. Mezi nimi třeba i Ministerstvo zahraničních věcí.