Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno – první město, které má svoji vlastní internetovou encyklopedii

 
úterý, 14. května 2019, 19:50

Co všechno jste chtěli vědět o historii Brna, ale báli jste se zeptat. Skupina nadšenců před 15 lety založila Internetovou encyklopedii dějin Brna a na svých facebookových stránkách každý den informuje Brňany o minulosti jejich města.

Jsou lidé, kteří milují město, ve kterém žijí, natolik, že o něm chtějí vědět úplně všechno. A chtějí také, aby byli informováni i jejich sousedé. Skupinka nadšenců před 15 lety založila webovou stránku, kam každý den přidávají příspěvky se zajímavostmi o Brně. Brno se tak stalo prvním městem v České republice, které vlastní internetovou encyklopedii jeho historie. 

Který brněnský starosta úřadoval pouhé čtyři hodiny?

Na těchto stránkách se každý den čtenáři dozvídají nějakou perličku z jim dobře známého prostředí. Administrátoři stránek pečlivě vybírají ty největší špeky a i s popisnou forografií je umisťují na web. Věděli jste, že Brno mělo první veřejnou dopravu nosítky v Českých zemích? A víte, kdy se v Brně konaly cyklistické závody pekařských pomocníků a učňů? Internetová encyklopedie zná dokonce i jména vítězů. Na této stránce se dozvíte také jak přišly ke svým názvům brněnské ulice a na kolika místech se objevila kašna s kovovou mříží, která se teď nachází na Dominikánském náměstí. 

Všechno vzniká ve volném čase autorů

Encyklopedie vznikla v roce 2001, někteří z autorů už se tématu historie Brna věnují ve svém volném čase přes 18 let. Díky nim dnes tyto stránky zahrnují přes 67 000 hesel a více než 20 000 fotografií. 

Internetová encyklopedie dějin Brna položila základy k postupně vznikající unikátní síti městských encyklopedií. Tuto síť spojuje jednotný systém, vyvíjený od roku 2001 brněnským autorským kolektivem – někteří na této databázi pracují již od samotného počátku.

Moderně pojaté dějiny už nemá jen Brno

Nyní má brněnská encyklopedie další sourozence – encyklopedii Jihlavy, Uherského Hradiště a Ostravy. Další město ji k zveřejnění připravuje. Autorský kolektiv IEDB se podílí i na řadě jiných projektů. Součástí brněnské encyklopedie jsou i její dva fb profily Internetová encyklopedie dějin Brna a BRNO - stalo se v tento den, i encyklopedický profil na Twitteru a Instagramu. 

Prohlédněte si fotografie přímo na stránkách Encyklopedie, nejsou označené, takže můžete hádat, kdo se na nich nachází!

Napsal(a) Šárka Motyčková | Foto BRNO: Internetová encyklopedie dějin Brna
 


 

Kam dál?

DYCKY BĚŽ! Paměť národa zve na běh s Michalem Isteníkem

úterý, 14. května 2019, 16:30

Jméno fiktivní seriálové postavy si dnes pamatuje každý. Jména opravdových hrdinů už si ale nepamatuje nikdo. Těmito...

Donaha! Studenti nacvičili hru o ajťácích, kteří se dají na dráhu...

pondělí, 13. května 2019, 10:02

Už tři dekády funguje na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity unikátní divadelní tradice. Studenti různých...

I vaše plastová krabička může být slavná! Skotská umělkyně je využije...

čtvrtek, 9. května 2019, 17:50

Skotská umělkyně Kate V. Robertson v červnu představí svoji uměleckou instalaci na Moravském náměstí. Součástí tohoto...

Brněnský fenomén Timo vydává knížku, přispívají na něj fanoušci

úterý, 7. května 2019, 12:00

Tajemný streetartový umělec Timo, který bývá označován za brněnského Banksyho, vydává knihu. A bude to stát za to....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Zákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si stěžuje vládce hor

Od 1. srpna nebudou moci lidé vstoupit do Krkonoše. Alespoň tak by si to přál vládce hor Krakonoš, jehož dopis dnes uveřejnilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Politolog: Spor o výměnu ministra se může protáhnout do podzimu

Není vyloučeno to, že se spor o výměnu ministra kultury protáhne až do podzimu, míní Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně. Podle něj by se pak mohl rozpor protnout s některými dalšími problémy vlády a premiéra Andreje Babiše (ANO), týkajících se například rozepří mezi ČSSD a ANO kvůli státnímu rozpočtu nebo auditu Evropské komise ohledně střetu zájmů předsedy vlády. Podle Josefa Mlejnka z katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy musí ČSSD v otázce výměny ministra zatlačit i na Babiše.