Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

TIPY NA TÝDEN: Jídlo nad Lužánkami, Líšeňský pivní festival, Studentský majáles, Noc literatury a Glen Hansard

 
neděle, 5. května 2019, 18:00

Třešňové stromy již skoro odkvetly, takže se tento týden nemusíte věnovat jen svým drahým polovičkám a plnění představ o májové romantice, ale můžete vyrazit i s přáteli. Co takhle vyrazit na pivo, koncert či něco dobrého k zakousnutí? Nebo spíše oceníte literární večer?

Spojení písničkářky Nikoly Muchy a Xaviery Baumaxy musí být už z podstaty věci divoké. Na vlastní uši se o tom můžete přesvědčit ve čtvrtek 9. května v Metro Music Bar.

Držitelka šesti hudebních cen Anděl, Lenka Dusilová, není zvyklá stagnovat a opakovat se. Stal se z ní mimořádný úkaz české hudební scény, z pozice rockové a popové hvězdy putuje k osobnímu vyjádření, jež svobodně přijímá impulzy z nejrůznějších stylů a mimohudebních zážitků.

Bára Zmeková, skladatelka a textařka, se ve své hudbě pohybuje na pomezí jazzu, folku a klasické hudby, místy přidává jemnou elektronikou. Pochroumaný šanson – poezie a tóny. Křehkost a naléhavost odlehčuje humorem a nadhledem a od klavíru byste ji těžko oddělili. Obě tyto výjimečné ženy si můžete poslechnout ve čtvrtek 9. května na Leitnerce.

Ano, i letos budeme mít v Brně vlastní Noc Literatury, takže nemusíte jezdit až do Práglu. 13. ročník Noci literatury, literárního happeningu, který netradičním způsobem přibližuje současnou evropskou literaturu v nových českých překladech bude ve čtvrtek 9. května u Tří Ocásků.

Rest se po delší době představí se svým DJem Herbym a hlavně albem Restart fanouškům v Brně. Po albech Premiéra, Střepy, Restart a třeba nejnovějším label albu Akta X na koncertu na Flédě v pátek 10. května zazní průřez jeho dosavadní tvorbou.

Studentský Majáles není jen pro studenty, právě naopak. Tato celodenní akce pořádaná samotnými studenty je zkrátka pro všechny. Její další ročník bude v pátek 10. května na louce v areálu Hněvkovského. Zahraje zde Pokáč, PSH, David Koller, Ventolin, Malalata.

Při příležitosti výročí znovuotevření Líšeňského pivovaru bude v sobotu 11. května 3. ročník Líšeňského pivního festivalu. Krom samotného Líšeňského pivovaru se na festivalu představí 16 malých a létajících pivovarů, která nabídnou přes 60 druhů piva.

Glen Hansard je vždy příslibem charismatické show. Letos na svém turné nevynechá Sono Centrum. Tento koncert, který odehraje v sobotu 11. května, je jeho jedinou v České republice! Glen Hansard je zakládajícím členem The Frames a polovinou dua The Swell Season, kde jej doprovází Markéta Irglová. Spolu mají za sebou nejen film Once, ale i skladbu Falling Slowly.

Nad Lužánkami to v poslední době žije, a tak se několik mladých podniků v „lužáneckém hoodu“ rozhodlo spojit síly a připravit pro své hosty velkou sousedskou sešlost. Punkt., Botanic Bar & Bistro, justWINE a Buchta B oživí v sobotu 11. května ulice před svými podniky hudbou, jídlem a nápoji. Hosté se mohou těšit na celodenní program se speciální festivalovou nabídkou v každém z podniků, muziku před, food trucky, pop-upy, grilování, stánky, pivo, zkrátka vše, co k pouličnímu food and drink festivalu neodmyslitelně patří.

 


 

Kam dál?

Třeboň v květnu opět ožije Mezinárodním festivalem animovaných filmů...

pátek, 3. května 2019, 12:23

Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM proběhne od 7. do 12. května a pro své návštěvníky a hosty opět...

Obrovský úspěch pro brněnskou kulturu! Festival Janáček Brno získal...

úterý, 30. dubna 2019, 12:01

Fantastický úspěch pro brněnskou kulturu! Operní festival Janáček Brno vyhrál při své vůbec první historické nominaci...

Taneční festival Dance Brno přivede do Brna už podruhé výběr...

úterý, 30. dubna 2019, 11:35

Letošní ročník festivalu Dance Brno 2019 navazuje na loňský projekt Dance Brno 100 a více než čtvrt století v Brně...

TIPY NA TÝDEN: Z kopca do kopca, máj na Kamence, majálesový průvod a...

neděle, 28. dubna 2019, 21:18

Květen je měsíc lásky, slunných podvečerů a v Brně především hudby. Pokud neoceníte romantický první máj, tak vás...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Zákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si stěžuje vládce hor

Od 1. srpna nebudou moci lidé vstoupit do Krkonoše. Alespoň tak by si to přál vládce hor Krakonoš, jehož dopis dnes uveřejnilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Politolog: Spor o výměnu ministra se může protáhnout do podzimu

Není vyloučeno to, že se spor o výměnu ministra kultury protáhne až do podzimu, míní Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně. Podle něj by se pak mohl rozpor protnout s některými dalšími problémy vlády a premiéra Andreje Babiše (ANO), týkajících se například rozepří mezi ČSSD a ANO kvůli státnímu rozpočtu nebo auditu Evropské komise ohledně střetu zájmů předsedy vlády. Podle Josefa Mlejnka z katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy musí ČSSD v otázce výměny ministra zatlačit i na Babiše.