Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

TIPY NA TÝDEN: Jídlo nad Lužánkami, Líšeňský pivní festival, Studentský majáles, Noc literatury a Glen Hansard

 
neděle, 5. května 2019, 18:00

Třešňové stromy již skoro odkvetly, takže se tento týden nemusíte věnovat jen svým drahým polovičkám a plnění představ o májové romantice, ale můžete vyrazit i s přáteli. Co takhle vyrazit na pivo, koncert či něco dobrého k zakousnutí? Nebo spíše oceníte literární večer?

Spojení písničkářky Nikoly Muchy a Xaviery Baumaxy musí být už z podstaty věci divoké. Na vlastní uši se o tom můžete přesvědčit ve čtvrtek 9. května v Metro Music Bar.

Držitelka šesti hudebních cen Anděl, Lenka Dusilová, není zvyklá stagnovat a opakovat se. Stal se z ní mimořádný úkaz české hudební scény, z pozice rockové a popové hvězdy putuje k osobnímu vyjádření, jež svobodně přijímá impulzy z nejrůznějších stylů a mimohudebních zážitků.

Bára Zmeková, skladatelka a textařka, se ve své hudbě pohybuje na pomezí jazzu, folku a klasické hudby, místy přidává jemnou elektronikou. Pochroumaný šanson – poezie a tóny. Křehkost a naléhavost odlehčuje humorem a nadhledem a od klavíru byste ji těžko oddělili. Obě tyto výjimečné ženy si můžete poslechnout ve čtvrtek 9. května na Leitnerce.

Ano, i letos budeme mít v Brně vlastní Noc Literatury, takže nemusíte jezdit až do Práglu. 13. ročník Noci literatury, literárního happeningu, který netradičním způsobem přibližuje současnou evropskou literaturu v nových českých překladech bude ve čtvrtek 9. května u Tří Ocásků.

Rest se po delší době představí se svým DJem Herbym a hlavně albem Restart fanouškům v Brně. Po albech Premiéra, Střepy, Restart a třeba nejnovějším label albu Akta X na koncertu na Flédě v pátek 10. května zazní průřez jeho dosavadní tvorbou.

Studentský Majáles není jen pro studenty, právě naopak. Tato celodenní akce pořádaná samotnými studenty je zkrátka pro všechny. Její další ročník bude v pátek 10. května na louce v areálu Hněvkovského. Zahraje zde Pokáč, PSH, David Koller, Ventolin, Malalata.

Při příležitosti výročí znovuotevření Líšeňského pivovaru bude v sobotu 11. května 3. ročník Líšeňského pivního festivalu. Krom samotného Líšeňského pivovaru se na festivalu představí 16 malých a létajících pivovarů, která nabídnou přes 60 druhů piva.

Glen Hansard je vždy příslibem charismatické show. Letos na svém turné nevynechá Sono Centrum. Tento koncert, který odehraje v sobotu 11. května, je jeho jedinou v České republice! Glen Hansard je zakládajícím členem The Frames a polovinou dua The Swell Season, kde jej doprovází Markéta Irglová. Spolu mají za sebou nejen film Once, ale i skladbu Falling Slowly.

Nad Lužánkami to v poslední době žije, a tak se několik mladých podniků v „lužáneckém hoodu“ rozhodlo spojit síly a připravit pro své hosty velkou sousedskou sešlost. Punkt., Botanic Bar & Bistro, justWINE a Buchta B oživí v sobotu 11. května ulice před svými podniky hudbou, jídlem a nápoji. Hosté se mohou těšit na celodenní program se speciální festivalovou nabídkou v každém z podniků, muziku před, food trucky, pop-upy, grilování, stánky, pivo, zkrátka vše, co k pouličnímu food and drink festivalu neodmyslitelně patří.

 


 

Kam dál?

Třeboň v květnu opět ožije Mezinárodním festivalem animovaných filmů...

pátek, 3. května 2019, 12:23

Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM proběhne od 7. do 12. května a pro své návštěvníky a hosty opět...

Obrovský úspěch pro brněnskou kulturu! Festival Janáček Brno získal...

úterý, 30. dubna 2019, 12:01

Fantastický úspěch pro brněnskou kulturu! Operní festival Janáček Brno vyhrál při své vůbec první historické nominaci...

Taneční festival Dance Brno přivede do Brna už podruhé výběr...

úterý, 30. dubna 2019, 11:35

Letošní ročník festivalu Dance Brno 2019 navazuje na loňský projekt Dance Brno 100 a více než čtvrt století v Brně...

TIPY NA TÝDEN: Z kopca do kopca, máj na Kamence, majálesový průvod a...

neděle, 28. dubna 2019, 21:18

Květen je měsíc lásky, slunných podvečerů a v Brně především hudby. Pokud neoceníte romantický první máj, tak vás...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.

VÝSTRAHA: Meteorologové varují před vydatným deštěm, od středy platí povodňová pohotovost

Během středy bude vydatně pršet. Celkem může napršet až 75 milimetrů, v Jizerkách dokonce až 100 mm. Déšť může zvednout hladiny řek.

Hru o trůny sledovali i na Ministerstvu zahraničních věcí, dnes vyzradili konec

Seriál Hra o trůny poslední týdny doslova hýbal světem. Zejména tím na sociálních sítích. Vše samozřejmě vyvrcholilo dlouho očekávaným posledním dílem. I v Česku každý díl seriálu hltaly desetitisíce fanoušků. Mezi nimi třeba i Ministerstvo zahraničních věcí.