Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

JazzFestBrno vrcholí. Nabídne Dianne Reeves, Avishai Cohena, česko-slovenské legendy a workshopy pro děti

 
čtvrtek, 25. dubna 2019, 17:21

Po více než měsíci plném hudebních zážitků, o které se postarali například John McLaughlin, Stanley Clarke, Branford Marsalis nebo Billy Cobham, se 18. ročník festivalu JazzFestBrno blíží ke svému závěru. Poslední čtyři festivalové večery potvrdí pestrost letošní jazzové přehlídky a workshopy pro děti zase podtrhnou fakt, že kouzlo tohoto mezinárodního jazzového festivalu se neskrývá jen v koncertech, ale i v originálním doprovodném programu.

Workshopy hudební výchovy pro děti

Beata Hlavenková, Jiří Slavík, Dano Šoltis a Marian Friedl, to jsou osobnosti jazzové scény, které se 4. května v Café Práh ujmou lektorování dětí od tří do patnácti let. „Hlavní motto workshopů JazzFestBrno dětem zní „Hrajeme hudbu bez not“. Cílem akce je vytvořit dětem prostor pro imitaci, improvizaci a rozvoj jejich fantazie. Společně s lektory jednotlivých kurzů chceme přispět k rozvoji alternativních forem výuky, které stojí v opozici k tradičnímu pojetí hudební výchovy na řadě základních a středních škol,“ říká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Pod vedením pianistky a skladatelky Beaty Hlavenkové se mladí muzikanti pustí do vlastní skladatelské tvorby. Multiinstrumentalisté Jiří Slavík a Marian Friedl vezmou děti na Toulky po jazzových cestičkách. Jejich workshop se právě takto jmenuje a dětem nabízí možnost vyzkoušet si celou řadu známých i neznámých hudebních nástrojů. Bubeník a perkusionista Dano Šoltis nasměruje ve své bubenické dílně dětskou energii správným směrem a Kateřina Hanzlíková, která má bohaté zkušenosti s pohybovým vedením dětí předškolního věku, uspořádá Tancohraní. Odpoledne se děti mohou těšit také na hudebně-divadelní představení Velký uši.

Legendy českého a slovenského jazzu

Ještě před touto festivalovou novinkou však fanoušky jazzu čeká vyvrcholení koncertního programu. Čtvrtek bude patřit studentům Katedry jazzové interpretace JAMU, kteří se představí tradičně v Divadle na Orlí. O den později se v Sono Centru setkají české a slovenské jazzové legendy. Contraband Jazz Orchestra pod taktovkou Milana Svobody sklízel od konce 80. let úspěchy nejen na domácí scéně, ale i v zahraničí. Po více než desetileté přestávce se nyní vrací na pódia, aby oslavil své třetí kulatiny. V druhé části večera kytarista Luboš Andršt potvrdí, že blues a jazz jsou z jedné krve. Na JazzFestu Brno zahraje se svým Blues Bandem a hostem Peterem Lipou. „Součástí večera bude také předání Ceny Gustava Broma. Letos toto prestižní ocenění udělované zástupci Českého rozhlasu Brno obdrží slovenský kytarista Matúš Jakabčic, který je významným nositelem bromovské tradice,“ prozrazuje Spilka.

Hvězdný závěr

Brněnská premiéra trumpetisty Avishaie Cohena, který se nejen dle listu The Guardian obzvláště zručně vrací k odkazu Milese Davise, se odehraje 28. dubna v Huse na provázku. Ještě před ním se představí norsko-česká kapela NOCZ s kapelníkem Didrikem Ingvaldsenem. Hudba avantgardního jazzového kvarteta dostává nový rozměr díky desetičlennému sboru vokalistů a vokalistek. Závěrečný koncert hlavní části 18. ročníku festivalu obstará zpěvačka Dianne Reeves. Stane se tak příznačně 30. dubna, tedy na Mezinárodní den jazzu. „Zrekonstruované Janáčkovo divadlo při koncertu Johna McLaughlina dokázalo, že nová zvuková aparatura dokáže ještě umocnit výkony hudebníků a tak se lze o to víc těšit na zakončení festivalu v podání pětinásobné držitelky Grammy a charismatické vokalistky ze Spojených států,“ dodává Spilka.

Vstupenky na festivalové koncerty i na workshopy jsou k dispozici na webu www.jazzfestbrno.cz a v síti Ticketmaster.

PR text | Foto JazzFest Brno
 


 

Kam dál?

V Brně zahraje světoznámá houslistka Vanessa Mae

středa, 24. dubna 2019, 09:59

Populární britská houslistka Vanessa Mae se na podzim po třech letech vrátí do Brna. K dříve ohlášeným koncertům v...

TIPY NA TÝDEN: Pivní festival Brno, J.A.R., Brno Art Week, Ochutnej...

neděle, 21. dubna 2019, 19:14

Jak začíná ideální týden? Volným pondělím, přesně tak. A jak pokračuje? Pořádnou dávkou akcí, koncertů, dobrého piva,...

RECENZE: Roztomilý sloník Dumbo si letí pro vaši pozornost

středa, 17. dubna 2019, 12:34

Dumbo poprvé okouzlil děti už v roce 1941. Tedy před dlouhými 78 lety. Jeho cesta na stříbrná plátna nebyla tehdy...

Brno bylo vždy jiné, alternativní. Našli bychom tu nová posvátná...

pondělí, 15. dubna 2019, 18:00

Když zůstal po třech dekádách v srpnu roku 2017 přírodní amfiteátr Trutnově opuštěný, mnoho lidí to považovalo za...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš. Hamáček na twitteru reagoval, že ČSSD si ve vládě přeje být, ale za předpokladu, že bude dodržována ústava a rozpočet umožní fungování jejích ministerstev.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.