Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

O víkendu skončil mezinárodní festival Encounter. Cenu za nejlepší režii získali pražští divadelníci

 
pondělí, 8. dubna 2019, 18:00

O víkendu skončil mezinárodní studentský divadelní festival Setkání/Encounter. Ocenění za nejlepší režii získali Petr Erbes a Boris Jedinák z Akademie múzických umění v Praze. Předvedli hru, které se jmenuje Prodaná nevěsta na jevištích Prozatímního divadla, Stavovského a Národního divadla od roku 1868 do roku 2018. Reflektuje cestu českého herce historií.

Malovaný obrázek českého venkova, který se nikdy neuskutečnil

„Představení vychází z autentických situací, kterými si herci museli projít. Východiskem jsou historické momenty na prknech Národního divadla, kdy divadlo nehrálo, ale sloužilo politickým účelům. Existuje jedno dílo, které prochází v téměř nezměněné podobě celým obdobím. Dílo, které se často hrálo v kritických chvílích. Tím je opera Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. Malovaný obrázek českého venkova, který se nikdy neuskutečnil," uvedli autoři představení.

Ocenění napříč kontinenty

Za nejlepší mužský výkon byl oceněný Slovák Peter Martinček, za nejlepší ženský výkon Maja Wolská z polského Krakova. Za nejlepší scénografii si odnesla cenu Pamela Butaneová z Lotyšska. Rakušané Paul Ölinger a André Menrath získali cenu za nejlepší scénickou hudbu. Zvláštní cenu ještě získala Filipínka Uzziel Delamideová za roli v Oidipovi.

Vzájemná mezinárodní inspirace

Na 29. ročník festivalu se sjeli studenti nejen ze středoevropských uměleckých škol, ale například i ruské Jaroslavle či z filipínské Manily. Letošní motto znělo "Setkání léčí". Festival je místem pro prezentaci inscenací z rozdílných kultur a pro vzájemnou inspiraci.

„Divadelní i osobní setkání dvou lidí jsou důležitá a pro duši člověka léčivá, a to pro nás bylo inspirací pro název letošního ročníku," uvedla studentská koordinátorka festivalu Júlia Pecková.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Setkání/Encounter | Zdroj s využitím ČTK
 


 

Kam dál?

V Mikulově zítra startuje Febiofest

pondělí, 8. dubna 2019, 16:00

Třídenní promítání vybraných filmů. To jsou ozvěny Febiofestu, Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest,...

TIPY NA TÝDEN: Open House Brno, Týden romské kultury, James Cole,...

neděle, 7. dubna 2019, 21:17

Na jaru mám ráda to, jak je vše různorodé. Vzduchem se mísí různé vůně – na některých místech Brna ne vždy libé, zato...

TIPY NA VÍKEND: Semifinálová bitva, Festival pro otrlého diváka,...

pátek, 5. dubna 2019, 15:29

Víkend je tu! Někteří ho slaví už od pátečního oběda a svůj program tak mají jasný, pro všechny, kteří se rozhodnou...

Slovenské drama z kriminálního prostředí, v Mikulově se představí...

pátek, 5. dubna 2019, 15:00

Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest zamíří příští týden do Mikulova. Jedno z patnácti českých měst nabídne...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Zažíváme nejtišší den v roce

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. V katolických kostelech jsou obřady na památku jeho umučení a bohoslužby se konají také v evangelických sborech. Velký pátek je v Česku zároveň státním svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě.

FOTO: V Česku se objevily plyšové hračky, které jsou pro děti nebezpečné

Plyšoví pejsci, kteří dovedou i štěkat, mohou okouzlit nejedno dítě. Podle České obchodní inspekce (ČOI) jsou ale tyto dva konkrétní typy pro nejmenší děti nebezpečné. A to hned z několika důvodů.