Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brněnský rodák a jeden z nejslavnějších spisovatelů světa Milan Kundera dnes slaví 90. narozeniny

 
pondělí, 1. dubna 2019, 16:59

Je považován za jednoho z nejslavnějších českých spisovatelů všech dob. Paradoxem však je, že na svou rodnou zem na dlouhá léta zanevřel a dokonce odmítal překládat svá nová díla do češtiny. V posledních letech se však situace naštěstí změnila. Milan Kundera, brněnský rodák, který dnes slaví 90. narozeniny, se postupně opět otevírá Česku. Ku příležitosti kulatin slavného spisovatele si v Brně připravilo speciální program hned několik kulturních institucí.

Jako první se dnes otevřela veřejnosti výstava s názvem Milan Kundera (neztracen) v překladech v prostorách Moravské zemské knihovny. „Je věnována překladům Kunderových knih. Při přípravě výstavy jsme došli k číslu více než tří tisíc vydání v různých světových jazycích, což z Kundery dělá jednoho z nejpřekládanějších autorů na světě," konstatoval ředitel MZK Tomáš Kubíček.

Milan Kundera se narodil 1. dubna roku 1929 v Brně. Jeho otec Ludvík Kundera byl vynikajícím klavíristou a rektorem JAMU. Milan vychodil brněnské gymnázium na třídě Kpt. Jaroše, poté se přestěhoval do Prahy na Univerzitu Karlovu, kde nejdříve studoval literární vědu a estetiku, po dvou semestrech však přestoupil na FAMU, kde se věnoval filmové režii a scénáristice. Milan Kundera byl ve svých mladých letech aktivním komunistou. V roce 1948 vstoupil do komunistické strany, po dvou letech byl však vyloučen. Roku 1956 mu bylo členství obnoveno, ale v roce 1970 byl opět vyloučen. V roce 1975 emigroval do Francie. Tehdejší československý komunistický režim mu o čtyři roky později odebral občanství. Poté získal francouzské. Je autorem řady povídek, esejů, divadelních her a především románů. Za svá dílo získal desítky ocenění a stal se jedním z nejvlivnějších a nejvíce překládaných autorů světové historie.

Kundera pro výstavu sám přeložil úryvky ze svých francouzských děl

Kunderovo dílo je netradičně přiblíženo ve své grafické podobě prostřednictvím obálek jeho knih v různých překladech a také prostřednictvím recenzí v předních světových denících. Speciálně pro tuto výstavu také sám Milan Kundera přeložil úryvky ze svých čtyř posledních románů, které dosud v češtině nevyšly. Poslední částí výstavy je knihovnička s českým vydáním Kunderových děl, která mohou návštěvníci pročítat v křeslech nebo na lenošce přímo v expozici.

Já, truchlivý bůh a další filmové, divadelní a rozhlasové adaptace

Výstava v Mramorových sálech Biskupského dvora začne ve středu a zabývá se dalším životem jeho díla - rozhlasovými, divadelními a filmovými interpretacemi jeho textů. Výstavu doprovodí i projekce filmu Já, truchlivý Bůh s Milošem Kopeckým v hlavní roli. Autorem výstavy je Mojmír Jeřábek, který je s Kunderovými v pravidelném kontaktu.

Právě obnovenou premiérou inscenace Jakub a jeho pán se k poctě Milanu Kunderovi připojuje i Městské divadlo Brno. Hru s Viktorem Skálou a Janem Mazákem uvede 11. a 12. dubna.

S Brnem spojují Kunderu tisíce nitek

„Chtěl jsem dokumentovat vztahy Milana Kundery k Brnu, s nímž ho spojují tisíce a tisíce nitek. A nejde pouze o čestné občanství nebo export inscenace Jakub a jeho pán Městského divadla Brno do Paříže, kde autor mohl inscenaci vidět a velmi ji tehdy ocenil," uvedl Jeřábek.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Archiv Činoherního klubu | Zdroj s využitím ČTK
 


 

Kam dál?

VIDEO: Rammstein provokuje videem s narážkami na koncentrační tábory

neděle, 31. března 2019, 22:22

Ostrou kritiku vyvolala videoupoutávka německé rockové kapely Rammstein k novému singlu. Pouze 35 sekund trvající video...

TIPY NA TÝDEN: No Name, Korben Dallas, Pokáč, Ventolin, šest večerů...

neděle, 31. března 2019, 19:06

Jaro je symbolem nových začátků. Občas není potřeba začít úplně od znova, ale jen malá změna, která posune. Někdy...

TIPY NA VÍKEND: Kubánská noc, Hodina Země, Sraz českých bohémů a...

pátek, 29. března 2019, 18:12

Další pracovní týden je za námi a vyvstává tak otázka, co s víkendem? Pokud ještě nemáte jasné plány, máme pro vás pár...

Přijďte se přesvědčit, že učení nemusí být nuda! Noc vzdělávání na...

úterý, 26. března 2019, 20:00

Svou noc mají muzea, kostely, věda... Proč by nemohlo mít svoji noc i vzdělávání? V předvečer Dne učitelů zůstane...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.