Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pecha patřil k nejlepším hercům své generace, řekl o 'Pecovi' rektor JAMU Oslzlý

 
čtvrtek, 28. února 2019, 13:19

Jiří Pecha patřil k nejlepším hercům své generace. Jeho filmové role byly vždy pozoruhodné, duší byl ale především divadelním hercem, řekl v rozhovoru Petr Oslzlý, Pechův dlouholetý kolega z Divadla Husa na provázku a nynější rektor Janáčkovy akademie múzických umění.

„Divadlem dýchal, instinktivně mu rozuměl," uvedl Oslzlý. Pecha zvládal tragické i komické role, měl schopnost improvizace a sebeironie. Už od mládí dokázal zahrát postavy jakéhokoliv věku. „Dost brzy začal hrát staré muže či dědky, což ale neznamená, že by stejně skvěle nehrál role mladých mužů," míní Oslzlý.

Geniální Babička

Za esenci Pechova hereckého mistrovství považuje Oslzlý jeho Babičku ve "fetišistické revue" podle Boženy Němcové, za kterou také dostal Cenu Alfréda Radoka. Oslzlý připomněl, že při pohledu na Pechu na jevišti mohli někteří diváci zapomenout, že je mužem, a dojímat se nad jeho ženstvím.

Celoživotní vztah s Bolkem Polívkou

Pecha hrál už v prvních inscenacích v amatérských počátcích Husy na provázku. Po profesionalizaci souboru v roce 1972 se postupně začalo utvářet jeho herecké, tvůrčí i lidské partnerství s Boleslavem Polívkou.

Dodnes si odborníci připomínají jejich výkony v Commedii dell'arte. „Je to geniální ukázka herecké souhry," řekl Oslzlý. Připomněl také třeba inscenaci Pezza versus Čorba, kde Pecha a Polívka excelovali jako představitelé dvou soupeřících klaunských rodin.

Podle Oslzlého ale rozhodně nelze redukovat Pechu jen na hereckého partnera Polívky. Sám vytvořil množství velkých rolí, hrál třeba krále Leara. „I když díky talentu byl hercem velkých rolí, tak když dostal menší roli, hrál ji se stejnou vehemencí," uvedl Oslzlý.

Na rektorátu Janáčkovy akademie múzických umění visí černý prapor. „Jiří Pecha patří k nejvýznamnějším absolventům herectví za dobu existence akademie," uzavřel Oslzlý.

 

Napsal(a) ČTK | Foto repro youtube
 


 

Kam dál?

Myšlenka Mostu! začne v lidech pracovat až po posledním dílu, říká...

úterý, 26. února 2019, 17:54

Rok 2019 odstartovala Česká televize novým seriálem Most!. Baví diváky napříč všemi generacemi. V pondělí večer mohli...

TIPY NA TÝDEN: Kančí ples, Wohnout, N.O.H.A., VeganFest a Liberland

neděle, 24. února 2019, 18:56

Máte touho někam patřit? Najděte si to své místo, ani nemusí být obvyklé. Pro někoho je to nikým neuznaný stát, pro...

TIPY NA VÍKEND: Masopust v Brně, párty před uzavřením muzea,...

pátek, 22. února 2019, 14:59

Další pracovní týden je úspěšně za námi a nás čeká víkend! Jak strávit čas aktivně, bez potřeby jezdit za hranice města...

VIDEO: Hvězdně obsazený film Skleněný pokoj natáčený v Brně vstoupí...

čtvrtek, 21. února 2019, 16:22

Premiéra filmu Skleněný pokoj režiséra Julia Ševčíka, který se natáčel převážně v brněnské vile Tugendhat, se uskuteční...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.