Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lidé s Downovým syndromem si v Brně zahrají s profesionálními herci divadelní hru

 
úterý, 18. září 2018, 11:27

Zajímavou inscenaci s názvem Zeď si pro diváky připravilo brněnské Divadlo Aldente. S profesionálními divadelníky ji nazkoušeli dospívající lidé s Downovým syndromem. V premiéře ji představí už v neděli 23. září v Artbaru Druhý pád.

„Lidé s Downovým syndromem nemají navíc jen chromozom, ale i výjimečné performativní schopnosti. Umějí prožívat přítomný okamžik a na jevišti proto dovedou být velice spontánní“ vysvětluje režisérka Jitka Vrbková.  „Velmi mne obohacuje hloubka jejich ponoru a energie, kterou jsou schopni věnovat prožívání. Nemají smysl pro brzdu a trapno a tím jsou pro mne zrozeni pro umění. Skoro bych lidi s Downovým syndromem nazval lidem uměleckým," dodal  muzikant Jan Kyncl.

Divadlo Aldente je jediným divadlem v České republice, které pracuje s herci s Downovým syndromem v kombinaci s profesionálními divadelníky. Jak je vůbec možné dělat divadlo s herci, kteří obtížně vyslovují a obtížně si pamatují texty? „Divadlo není jen tužka a papír, ani text, ale co na srdci, to na jazyku. Nejlepší texty nejsou na papíře, ale v hlavě a srdci. A když to víš, tak to řekneš divákům, co hrajeme. Pro diváka je důležitý, aby poslouchali příběhy od herců,“  herec s Downovým syndromem Milan Kosmák.

Inscenace Zeď vznikla právě z textů a improvizací lidí s Downovým syndromem. Pojednává o tom, jaké zdi si v životě stavíme, jaké před nás staví okolí a klade si otázku, zda jsme schopni tyto zdi překonávat.

Po premiéře bude možné inscenaci zhlédnout ještě 3. října v 19:00 a 4.listopadu v 17:00 vždy v Artbaru Druhý Pád.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Divadlo Aldente
 


 

Kam dál?

Petr Jákl dnes začíná natáčet Jana Žižku. Historicky nejdražší český...

pondělí, 17. září 2018, 10:14

Režisér Petr Jákl dnes začíná natáčet historický velkofilm Jan Žižka. Rozpočet má půl miliardy korun, což z něj činí...

TIPY NA TÝDEN: Food Truck Festival, Malalata, Czech Truck Show,...

neděle, 16. září 2018, 17:44

Jak pozná pracující začátek semestru vysokých škol? Rozjezdy jsou plné studentů a nováčci vždy v celou zmateně...

TIPY NA VÍKEND: Booka Shade, Vibes of Havana, slavnosti bylinek a...

pátek, 14. září 2018, 15:08

Horké léto je definitivně za námi. V našich volnočasových radovánkách se tak pomalu přesuneme dovnitř, a jak je naším...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Predátor zažívá velký návrat

pátek, 14. září 2018, 09:14

Novinky tohoto týdne potěší především fanoušky vesmírných akčňáků, na scénu totiž opět nastupuje nebezpečný predátor....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.