Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ve Strážnici dnes začal mezinárodní folklorní festival, potrvá do neděle

 
čtvrtek, 21. června 2018, 18:42

Zahraniční soubory z Indonésie, Maďarska, Mexika, Ruska a Číny zpestří letošní ročník Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. Začal dnes dopoledne vystoupením hostů z ciziny pro školáky. Potrvá do neděle, nabídne 44 pořadů. V sobotu odpoledne je na programu průvod městem a oblíbená soutěž tanečníků verbuňku

Chcete poznat verbíře, kteří budou ve Strážnici bojovat o titul mistra světa ve verbuňku? Sledujte Folklorní Drbnu

Loni dorazilo do festivalového areálu 33.000 platících diváků, letos pořadatelé očekávají podobnou návštěvnost. Vždy hodně záleží na počasí, krojovaní účastníci se necítí moc dobře v tropických vedrech. Pro nadcházející víkend slibuje předpověď počasí výrazné ochlazení, ovšem s rizikem deště.

„Jsme připravení i na 'mokrou variantu'," uvedl za pořadatele Zdeněk Bobčík. Folklorní festival se letos připojí k oslavám 100. výročí Československa. Při sobotním galavečeru vystoupí vojenský soubor Ondráš se Slovenským lidovým uměleckým kolektivem (SĽUK).

Obě profesionální tělesa patří v zemích bývalého Československa ke špičce umělecké lidové tvorby. Kromě galavečera připomene československé výročí ještě program Síla tradice.

Sleduje proměny lidové kultury a folklorního hnutí na pozadí společenského vývoje. Z českých a moravských národopisných oblastí letos festival několika pořady blíže představí Brněnsko. Folklor je tam překvapivě živý, a to nejen v obcích, ale také v okrajových čtvrtích Brna. Mnohde obnovují kroje, silná je hlavně tradice hodů.

Celkem vystoupí ve Strážnici na 3500 účinkujících z Česka a 300 ze zahraničí. Přesný program najdou zájemci na webových stránkách.

Foto MFF Strážnice | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

TIPY NA TÝDEN: Pivní jóga, Slavnosti moře, festival v Moravském krasu...

neděle, 17. června 2018, 19:00

Ačkoliv už jste myšlenkami možná na prázdninách, nic se nemá uspěchat. Takže zpátky k povinnostem Teda pokud nejste ten...

TIPY NA VÍKEND: Otevřená Rivéra, ohňostroj nad Špilasem, obří rande,...

pátek, 15. června 2018, 18:08

Jsme v polovině června a počasí nám už nějaký pátek dopřává pořádné léto. O víkendu je díky tomu o důvod víc se radovat...

TIPY NA TÝDEN: Poslední soutěžní ohňostroj, největší československé...

neděle, 10. června 2018, 19:09

Mám pro vás tip na tento týden – ve všední dny značně odpočívejte, případně se nechte naklonovat. O víkendu vás čeká...

SOUTĚŽ: Jazz Groove přiveze do Brna opravdové světové špičky....

úterý, 5. června 2018, 09:49

Deset let byl pro Brňany známý jako Moravia Music Fest. V minulosti nabídl divákům cenami Grammy oceněné TAKE 6, Kurta...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo dopravy: S Taxify neplánujeme memorandum ani soudy, vše vyřeší novela zákona

Na trhu taxislužeb a osobní přepravy platformami tzv. sdílené ekonomiky je v posledních měsících živo prakticky neustále. A ještě nějaký pátek určitě bude. Poté, co vláda Andreje Babiše podepsala se společností Uber a hlavním městem Prahou memorandum o sdílení dat a dodržování zákona, zainteresovaní čím dál více upínají své zraky na společnost Taxify.

Pozor na zvěř na silnicích. Počet nehod roste

Pravděpodobnost střetu se zvěří se zvyšuje večer mezi 20 hodinou a půlnocí a dále mezi 5 až 9 hodinou ráno. Nejvyšší výskyt můžeme očekávat na delších rovných, neoplocených úsecích silnic vyšších tříd vedoucích lesem. Vhodná kombinace technických opatření a dopravního značení může pomoci.

Evropská komise nebude vyplácet dotace do vyřešení Babišova případu

Dokud nebude vyjasněna situace okolo možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, nehodlá Evropská komise vyplácet firmám spojovaným s předsedou vlády žádné dotace. Prohlásil to dnes komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger během debaty v Evropském parlamentu. Řekl rovněž, že od začátku srpna, kdy platí nová pravidla posuzování střetu zájmů, nebyly v souvislosti s firmou Agrofert žádné dotace vyplaceny.