Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Za nedobrovolný převoz zaplatí záchranka rodičce odškodné

 
sobota, 17. listopadu 2012, 15:27

Brněnský krajský soud v pátek vyhověl žalobě ženy na záchranáře, kteří ji po domácím porodu před dvěma lety údajně přinutili opustit byt a proti její vůli za asistence policie převezli do porodnice. Krajská záchranka musí ženě zaplatit 50 tisíc korun, stejnou částku dostane i její dítě.

Verdikt vynesl soudce Michal Ryška, který setrval na svém právním názoru i poté, kdy případ vrátil do Brna k novému projednání olomoucký vrchní soud. „Lékaři v žádném případě nestojí nad zákonem,“ konstatoval Ryška při odůvodnění rozsudku.

Znovu zopakoval, že záchranáři nerespektovali rodičovská a osobnostní práva rodičky, která do nemocnice nechtěla. „Nehrozilo navíc akutní nebezpečí z prodlení, sami rodiče chtěli do porodnice jít později, jakmile se podle slov rodičky ´umyjí a připraví´,“ dodal.

Právníci Jihomoravské záchranné služby se proti verdiktu odvolali hned na místě do protokolu, rozsudek proto ještě není pravomocný.

„Trvám na tom, že náš lékař před dvěma lety zachránil podchlazenému novorozenci převozem do porodnice život,“ řekl šéf záchranky Milan Klusák. Dodal, že rozsudek může mít do budoucna zásadní vliv na ochotu lékařů pracovat v záchranných službách.

Opakovaný proces začal v pátek Ryška čtením listinných důkazů, vesměs lékařsko-teoretických textů týkajících se porodnictví. Potom více jak půldruhé hodiny vypovídal soudní znalec z oboru neonatologie Josef Macko.

Soudce s ním přesně rozebíral specifické a technické otázky kolem porodu, zejména mechanismus podchlazení novorozence. Dítě totiž lékaři přivezli do porodnice s teplotou 33,6 stupně Celsia.

„S takovou nízkou teplotou jsem se ještě během pětadvacetileté praxe nesetkal,“ řekl kromě jiného porodník, pracující jako primář ve zlínské Nemocnici Tomáše Bati.

Celý vleklý soudní spor před časem přenesla poněkud do jiné roviny červnová výpověď otce malého Timura, který již se svou bývalou partnerkou nežije - naopak, mají spolu vyhrocené vztahy.

Před soudcem tehdy změnil výpověď. Jeho žena se podle něj v den porodu chovala vyšinutě, s nikým nemluvila a nepřála si, aby volal záchranku.

Muž naznačil, že v bytě v brněnské Údolní ulici, kde žena synka porodila, byl velký nepořádek. Připustil, že lékaře, kterého nakonec sám přivolal k přestřižení pupeční šňůry z pár set metrů vzdálené porodnice na Obilním trhu, mohlo prostředí vést k obavám o život dítěte. Svoji předchozí, podle všeho zřejmě křivou výpověď, omlouval snahou získat si partnerčin respekt.

Žalobu na zdravotníky podala Liga na ochranu lidských práv, která pro rodičku i novorozence požadovala po brněnských záchranářích dvakrát 100 tisíc korun a omluvu.

„Žena porodila předloni 28. února krátce po půlnoci doma syna a pak zavolala zdravotníky kvůli kontrole, jestli je chlapeček v pořádku,“ uvedla k případu mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.

Podle právní zástupkyně Ligy lidských práv Zuzany Candiglioty lékař konstatoval, že je dítě v naprostém pořádku, přesto ženu i s ním přinutil ihned odjet do porodnice. Když se žena zdráhala, zavolal k zajištění jejího převozu na kliniku policii.

Jihomoravští záchranáři chybu odmítají. Šéf krajské záchranné služby Milan Klusák označil opakovaně postup lékařského týmu za správný. Podle něj byl stav novorozeného chlapce takový, že nesnesl odklad převozu do porodnice.
„Přivolání policie bylo jedinou možností, jak předejít hrozící tragédii a jak hájit právo novorozence na život,“ řekl Klusák.

Po domácím porodu, který není v Česku nelegální, skončil podchlazený chlapeček v porodnici v inkubátoru. Se svou matkou pak strávili v porodnici tři dny.

Obě strany během soudu připustily vzájemně vyhrocenou komunikaci. Právní zástupkyně rodiny Zuzana Candigliota řekla, že se její klientka původně chtěla dohodnout mimosoudně a požadovala pouze omluvu. Případ však skončil u soudu kvůli aroganci lékařů, které se ženě při pokusu o smír údajně dostalo.

Soudní spor má další nechtěnou konsekvenci v tom, že lékař Robert Zodl, který chlapečka ´odrodil´, v průběhu procesu v necelých třiačtyřiceti letech náhle zemřel. Jeho okolí se podle informací Mediafaxu domnívá, že na předčasném úmrtí lékaře se mohl podepsat i právě probíhající soudní spor.

Zodla letos v dubnu za jeho přístup k porodu ocenil prezident Václav Klaus. Na Pražském hradě z jeho rukou převzali příbuzní vyznamenání Zlatý záchranářský kříž in memoriam za výjimečný přínos pro záchranářství.

Napsal Jiří Nováček, Mediafax
Foto: www.zzsjmk.cz

 


 

Kam dál?

Soud zprostil obžaloby muže, který zranil protivníka sekerou

středa, 14. listopadu 2012, 15:13

Krajský soud v Brně zprostil ve středu obžaloby sedmatřicetiletého Roberta Žilku, který se zpovídal z pokusu o vraždu....

V Čebíně se deset lidí přiotrávilo oxidem uhelnatým

úterý, 13. listopadu 2012, 15:37

Celkem deset obyvatel jednoho domu v Čebíně na Brněnsku skončilo v péči záchranářů poté, co se přiotrávili oxidem...

Žena na nádraží uhořela po zásahu elektrickým proudem

úterý, 13. listopadu 2012, 12:23

V úterý uhořela na brněnském odstavném nádraží po zásahu elektrickým proudem prozatím neznámá žena. Událost se stala...

Žena oznámila uplácení v Toflově gangu a čeká ji rok vězení

pátek, 9. listopadu 2012, 10:08

Brněnský krajský soud potrestal ročním vězením Věru Koudelkovou, která se zapletla do uplácení v aféře organizovaných...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.