Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Šéf brněnských strážníků pravděpodobně porušil zákon

 
úterý, 11. června 2013, 15:54

Aktualizováno Státní zastupitelství dnes podalo brněnskému městskému soudu soudu návrh na potrestání ředitele brněnských strážníků Jaroslava Přikryla za to, že podle spisu neoprávněně nakládal s informacemi a osobními údaji z databáze městské policie.

Hrozí mu až pět let vězení, řekl ČTK mluvčí brněnského městského státního zastupitelství Jan Petrásek.

Přikryl by měl čelit obvinění z neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle návrhu zastupitelství by kauza měla být řešena ve zkráceném řízení. Zda mu soud vyhoví, se zatím neví.

Kauza souvisí s jiným případem, v němž je Přikryl stíhán za nezákonný postup při vyřizování dopravních přestupků. Některé z nich prý řešil nestandardně, místo pokuty domluvou.

Za toto zahlazování přestupků, tedy konkrétně za zneužití pravomoci úřední osoby, hrozí Přikrylovi zákaz výkonu činnosti nebo až pět let vězení. Ředitel strážníků se již od konce loňského roku připravuje na případný proces. Právě při tom podle státního zástupce pochybil.

K soudu totiž Přikryl zaslal dokumenty městské policie obsahující osobní údaje lidí, jejichž dopravní přestupky v minulosti řešili strážníci nikoli pokutou, ale jen domluvou.

"Tyto údaje získal neoprávněnou lustrací informačního systému Městské policie Brno a učinil tak nikoli v rámci zákonem stanovených práv a povinností obecní policie, ale pouze za účelem své obhajoby v jiném trestním řízení, tedy v soukromé věci," řekl dnes Petrásek zpravodajskému serveru iDnes.cz.

Přikryl vede brněnskou městskou polici od března 2011. V minulosti řídil brněnskou republikovou policii a hovořilo se o něm jako o možném kandidátovi na policejního prezidenta. Z Brna ale odešel, poté co jeho podřízení dělali machinace se statistikami s cílem zlepšit "na papíře" své výsledky. Přikryl v této věci nepochybil. Léta pak řídil policii na Hodonínsku.

Aktualizováno

Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) ponechal Přikryla ve funkci ředitele strážníků i po nedávném obvinění ze zahlazování pokut. ČTK dnes sdělil, že je o nové kauze informován. Počká na to, až bude v jednom či druhém případě vynesen pravomocný rozsudek a teprve pak bude připraven Přikrylovu budoucnost u strážníků řešit.

Primátor je podle svých slov překvapený, že ještě dříve, než mohla být vyřešena jedna kauza týkající se Přikryla, objevila se náhle další. "Připomíná mi to kauzu bývalého policejního prezidenta (Petra Lessyho), který byl ve zkráceném řízení do měsíce odsouzen a následně za dalších šest měsíců osvobozen. Zajímavé, normální nebo účelové," doplnil Onderka.

Lessy byl v květnu zproštěn obžaloby z pomluvy a zneužití pravomoci za to, že údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi policejního krajského ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Lessy vinu důrazně odmítá. Kvůli kauze byl odvolán z postu policejního prezidenta.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Dahgren usiluje o propuštění bez kauce

pátek, 7. června 2013, 10:40

Právní zástupce Kevina Dahlgrena Theodore Simon podle informací Českého rozhlasu usiluje o propuštění svého klienta bez...

Petice žádá o vydání Dahlgrena české justici

čtvrtek, 6. června 2013, 15:37

Petice za vydání Kevina Dahlgrena do České republiky sbírá podporu z celého světa. Na portálu www.change.org, který...

Policista chytil viníka autonehody v šalině

středa, 5. června 2013, 15:28

Velmi rychle policisté dopadli pachatele, který v pondělí ráno kvapně opustil havarovaný vůz u kuřimského kruhového...

Dahlgren jel do Vídně taxíkem, policie věří svým důkazům

středa, 5. června 2013, 12:33

Všechny důkazy podle policie svědčí o tom, že dvacetiletý Američan Kevin Dahlgren v uplynulých dnech zavraždil v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nejstarší MHD v Česku slaví 150 let. Česká pošta vydala k výročí městské dopravy v Brně speciální známku

Město Brno si letos připomíná 150. let koněspřežné tramvaje v Brně. K výročí vytvořila Česká pošta ve spolupráci s Klubem filatelistů Alfonse Muchy novou poštovní známku. Hlavním motivem se stala právě tramvaj zvaná koňka. Zájemci si mohou známku zakoupit na kterékoli přepážce, a to až do vyprodání zásob.

Babišova vláda po 17 hodinách jednání ustála hlasování o nedůvěře

Vláda ANO a ČSSD ustála i druhé hlasování o nedůvěře. Opozici, která schůzi iniciovala kvůli unijním auditům na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), se podobně jako před půl rokem nepodařilo sehnat ve Sněmovně potřebných 101 hlasů proti kabinetu. Kromě poslanců ANO a ČSSD podpořili vládu také poslanci KSČM, kteří se zdrželi hlasování. Pro vládu i proti ní hlasovalo 85 zákonodárců. Zasedání začalo ve středu dopoledne a skončilo ve čtvrtek v ranních hodinách, trvalo zhruba 17 hodin.

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí

Dnešní valnou hromadu energetické společnosti ČEZ přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Do sálu kongresového centra Cubex, kde se akce koná, vniklo ve 12:45 šest aktivistů. Další dvacítka zůstala stát v přísálí nad schodištěm. Protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Na výzvu policie budovu v poklidu opustili.