Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pobytu ve vězení za pokus o vraždu policisty se nevyhne

 
úterý, 18. září 2012, 10:46

Brněnský Ústavní soud odmítl stížnost Miroslava Sedláčka, jenž podle obžaloby chtěl v Olomouci při automobilové honičce zabít policistu. Snažil se jej vystrčit za jízdy z auta. Za pokus o vraždu, krádež a útok na veřejného činitele si odpyká 14,5 roku v nejpřísnějším typu věznice. ČTK to dnes zjistila z databáze Ústavního soudu.

V ústavní stížnosti Sedláček tvrdil, že policista zkreslil popis události, aby zakryl neprofesionalitu a nepřiměřenost svého zákroku. Ústavní soud ale označil stížnost za neopodstatněnou.

„Obecné soudy všech stupňů věnovaly souzenému případu dostatečnou pozornost. Jednalo se o zvlášť závažný případ trestné činnosti, a tak k němu bylo ze strany orgánů činných v trestním řízení i přistupováno,“ stojí v usnesení senátu se zpravodajkou Dagmar Lastoveckou.

Incident se stal v noci na 18. prosince 2009. Sedláček nejprve podle rozsudku odcizil v Olomouci Škodu Octavii. Odcizené auto začala pronásledovat policie. Při honičce se snažil najet do policejního vozu, poté kradený vůz odstavil a nastoupil ke svému komplici do automobilu Audi. Stáhl při tom s sebou zakročujícího policistu, který jej držel zezadu za ramena.

Při stokilometrové rychlosti Sedláček podle obžaloby policistu bil pěstí do obličeje a snažil se jej z vozidla vytlačit otevřenými dveřmi. Policista, kterému hrozilo to, že z auta zcela vypadne, použil zbraň. Řidič po střelbě zemřel, Sedláček byl zraněn na ruce a noze.

Obhajoba se u Krajského i Vrchního soudu v Olomouci snažila dokázat, že Sedláček nevěděl o tom, že převáží kradený vůz. Zpochybňovala také postup a výpověď zasahujícího policisty, který prý mohl střílet na kola, místo aby naskakoval do vozidla.

„Výsledkem byl jeden mrtvý a jeden těžce zraněný. Policista o ději vypovídal lživě. Musel, aby se vyhnul dalšímu vysvětlování,“ uvedl u vrchního soudu Sedláček.

Policista později čelil trestnímu stíhání, které bylo nakonec odloženo. Jeho postup přezkoumávala i policejní inspekce.

Napsal Jan Tomandl, ČTK
Foto: RIOT

 


 

Kam dál?

Získá Kometa díky stávce v NHL nějakou posilu?

pondělí, 17. září 2012, 17:12

Už je to definitivní. Nový ročník zámořské hokejové soutěže NHL zatím nezačne, a tak řada českých hráčů zamíří do...

Srážka trolejbusu s třemi auty, doprava ve městě kolabuje!

pondělí, 17. září 2012, 15:46

Dva lidé se v pondělí odpoledne lehce zranili při srážce trolejbusu a dalších tří vozidel na křižovatce Novolíšeňské a...

Při požáru rodinného domku na Brněnsku se zranili čtyři lidé

neděle, 16. září 2012, 11:41

Čtyři lidé se v noci na neděli zranili při požáru rodinného domku v Drahoníně na Brněnsku. Požár propukl v kotelně, k...

Strany JM chválí sociální systém, opozice vytýká dluh

neděle, 16. září 2012, 11:14

Jihomoravský kraj podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) v uplynulém volebním období posílil zdravotnictví, školství a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.