Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Muž měl ustláno na penězích. V gauči schovával 21 milionů, teď mu hrozí až deset let vězení

 
pondělí, 1. července 2019, 17:50

Jednadvacet milionů korun a osm tisíc amerických dolarů zajistili policisté při domovních prohlídkách na pěti místech v České republice. Policii ČR se tak velkou částku v hotovosti ještě nikdy předtím zajistit nepodařilo, od jedné z bank ve Velkém Meziříčí si museli dokonce zapůjčit počítačku bankovek.

Brněnští kriminalisté téměř tři roky pracovali na případu, kdy se dvaapadesátiletý Ukrajinec dopouštěl podvodů s DPH. Upozornil je na to finanční úřad. Muž zprostředkovával zaměstnání cizincům z východní Evropy v pěti řetězcích po přibližně osmi továrnách a dalších provozovnách.

Mimo zákon se dostal tím, že firmy řetězil a vydával fiktivní faktury, čímž si muž snižoval základ daně. Nastrčené firmy navíc nekomunikovaly s úřady,“ řekl brněnský kriminalista Petr Sívek. „Jednatelé firem, cizí státní příslušníci, se navíc nezdržovali na území republiky. Cizinec měl tedy malé DPH a měsíčně si tak mohl přijít až na jeden a půl milionu korun,“ dodal Sívek. Co se týče počtu zaměstnanců těchto firem, policie mluví o desítkách lidí během měsíce, kteří se v průběhu tří let ve firmách různě střídali.

Peníze schovával v gauči, policie si na jejich sečtení musela vypůjčit počitadlo

Minulou středu se rozběhla policejní akce v Brně, na Vysočině a ve Středočeském kraji. Zásahu se podílelo přibližně 40 policistů. „Při domovních prohlídkách kriminalisté objevili 21 milionů 300 tisíc korun a 8 tisíc amerických dolarů uschovaných v gauči,“ uvedl tiskový mluvčí Policie ČR Pavel Šváb. V gauči policisté našli asi 1600 pětitisícovek, 6400 dvoutisícovek, 554 tisícovek a další bankovky nižší hodnoty. Vzhledem k množství peněz si museli vypůjčit počítačku bankovek od jedné z velkomeziříčských bank. Kromě toho našli policisté také falšované faktury a razítka jednotlivých firem, které poslouží jako další důkazní materiál.

Cizinec byl obviněn ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Páchaná trestná činnost byla dlouhodobá a muži tak hrozí až deset let vězení. Momentálně je ve vazbě. Podle policie vznikla na daních škoda v milionech korun. Kriminalisté na případu i nadále pracují. „Lze předpokládat, že všechny zajištěné peníze pocházely z trestné činnosti. Teď budou podrobeny znaleckému zkoumání, aby byly zajištěny případné stopy. Pak bude následovat rozhodnutí o tom, zda budou sloužit k náhradě škody,“ vysvětlil vedoucí brněnské hospodářské kriminálky Vladimír Machala.

 


 

Kam dál?

Zátah na zkaženou mládež na Znojemsku přinesl policistům žně. Mladým...

pondělí, 1. července 2019, 15:20

V pátek večer se do klubu v Moravském Krumlově nechystaly pouze zástupy teenagerů, ale přišli i drogoví dealeři. Dlouho...

Motorkář na Znojemsku narazil do mostku, na místě zemřel

neděle, 30. června 2019, 10:40

Čtyřiatřicetiletý motorkář v sobotu 29. června ve Vémyslicích na Znojemsku zřejmě nezvládl předjíždění a narazil do...

Ve Vranovské přehradě utonul muž, tělo našli policejní potápěči

sobota, 29. června 2019, 09:52

Ve Vranovské přehradě na Znojemsku utonul pětatřicetiletý muž, našli ho až policejní potápěči. Záchranná služba se za...

K naříkajícímu seniorovi se policisté museli dostávat přes sousedův...

pátek, 28. června 2019, 12:40

Svého otce přišly navštívit jeho dvě dospělé děti, místo veselého setkání na ně však čekaly zamčené dveře a slabé...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.