Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Za nákup 16 tramvají odpustí firma městu dluh

 
středa, 17. prosince 2014, 10:58

Už několik let trvá spor města Brna s plzeňskou společností Škoda Transportation, která od roku 2007 dodala postupně brněnskému dopravnímu podniku celkem 29 velkokapacitních nízkopodlažních tramvají typu „Porsche“. Dluh města ve výši 134 milionů korun za dodávku těchto tramvají bude nyní s největší pravděpodobností smazán.

V úterý to sdělil po jednání rady města náměstek brněnského primátora Richard Mrázek (ANO). „Uzavřeme smlouvu na dodávku dalších šestnácti tramvají. Dohodli jsme se, že součástí smlouvy bude to, že si firma nebude dlužnou částku nárokovat," sdělil Mrázek.

Dopravní podnik nakoupil 29 tramvají Škoda 13T – Porsche v letech 2007 až 2011. Jedna stála necelých 60 milionů korun. „Ve smlouvě ovšem bylo, že se cena může zvýšit o inflaci, k čemuž došlo. Ředitelství podniku ale dostalo od tehdejšího vedení města příkaz platit jen cenu bez tohoto inflačního navýšení," konstatoval náměstek. Tím vznikl onen 134milionový dluh, jehož zaplacení si výrobce nárokoval.

Podle připravované smlouvy město dalších 16 tramvají dostane v příštím a následujícím roce a za každou zaplatí šedesát milionů. Celkem tedy 960 milionů korun.

Součástí smlouvy bude i opce, podle níž Brno může nakoupit ještě další čtyři tramvaje se slevou představující 32 milionů. „Je to celkově velká částka a v této souvislosti chceme prostřednictvím Regionálního operačního programu Jihovýchod zažádat o evropské dotace,“ poznamenal Mrázek.

Evropské dotace na nákup devíti tramvají 13T Brno obdrženo v roce 2009.

S předáním první tramvaje nové řady v roce 2007 obnovil dopravní podnik zároveň tradici pojmenovávání vozidel. První tramvaj dostala jméno Adélka. Do brněnských ulic se vydala s cestujícími 1. listopadu 2007 na lince číslo 1 z Řečkovic do Bystrce.

 


 

Kam dál?

Dálnici D2 uzavřela na Břeclavsku nehoda dvou kamionů s úmrtím

pondělí, 15. prosince 2014, 11:26

Na dálnici D2 u Břeclavi se dnes ráno ve směru na Brno srazily dva zahraniční kamiony, řidič jednoho z nich zahynul....

Největší investicí bude v roce 2015 oprava Horovy a Minské

pátek, 12. prosince 2014, 16:57

Největší investicí Brna by v příštím roce měla být rekonstrukce Horovy a Minské ulice. V návrhu rozpočtu na rok 2015 je...

Cestující v brněnské MHD čekají menší pozitivní změny

úterý, 9. prosince 2014, 16:40

Cestující, kteří využívají brněnskou MHD, se dočkají od neděle menších, ale pouze pozitivních změn. U některých linek...

V Brně začala demolice továrny, ustoupí stavbě okruhu

úterý, 9. prosince 2014, 16:03

V Brně začala demolicí bývalé továrny další etapa výstavby velkého městského okruhu v úseku Žabovřeská. Místo nyní...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš zrušil vrácení neoprávněné dotace dceři Syner Group

Dceřiná firma libereckého stavebního holdingu Syner Group získala evropskou dotaci 10,6 milionu korun na stavbu in-linové dráhy v Liberci, kvůli porušení rozpočtové kázně ji ale měla vrátit. Rozhodnutí o vrácení dotace bylo ale po zásahu současného premiéra Andreje Babiše (ANO), jenž byl tehdy ministrem financí, zrušeno. Brusel ale dotaci neproplatil. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny (HN). Podobně jako v případu Farmy Čapí hnízdo zde sehrála roli otázka velikosti firmy.

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.