Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V IDS lze kupovat jízdenky nově i přes mobil

 
středa, 23. dubna 2014, 13:31

Cestující v prostředcích Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) mohou ode dneška využívat mobilní aplikaci Poseidon, která umožňuje nákup jednorázové jízdenky přes chytrý telefon. Cestující po nákupu obdrží QR kód, který lze ve všech dopravních prostředcích snadno zkontrolovat. V Česku jde o pilotní projekt, řekl na dnešní tiskové konferenci ředitel společnosti Kordis JMK Jiří Horský.

Poseidon poslouží těm, kteří cestují nepravidelně a kupují si klasické jednorázové jízdenky, případně univerzální jízdenku za 156 korun s 24 políčky. "Systém může tuto jízdenku nahradit. Za 156 korun si člověk předplatí počet jízd podle toho, jak daleko dojíždí. Nový systém umožní přes chytrý telefon dobít virtuální peněženku a přes aplikaci si pak kupovat libovolné jízdenky v rámci IDS JMK," vysvětlil Horský. 

Po nákupu obdrží cestující unikátní QR kód, kterým se prokáže průvodčímu ve vlaku, řidiči regionálního autobusu nebo revizorovi v městské dopravě. Výhodou je to, že systém je kompatibilní s fungujícím celoevropským systémem pro QR jízdenky. Průvodčí Českých drah už mají čtečku delší dobu, řidiči regionálních autobusů postupně dostali mobilní telefony, které přečtení kódu taktéž umožňují.

Aplikace také umožní najít si odjezdy všech vozidel z konkrétní zastávky podle jejich aktuální polohy. Dále umí vyhledat spojení, upozornit na výluky a má řadu dalších užitečných funkcí. Taktéž si přes ni lze koupit SMS jízdenku pro brněnskou městskou hromadnou dopravu.

Kolik cestujících bude službu využívat, nechce Horský odhadovat. Cestující, kteří mají předplatní jízdenky, si totiž na elektronické odbavení musejí ještě počkat. Kordis JMK má sice schválenou dotaci na spuštění systému, jenže při přípravě narazil na to, že v různých krajích fungují nekompatibilní systémy. Chce však takový systém, kdy cestující bude mít kartu, která bude využitelná jak na jižní Moravě, tak v okolních krajích.

Zdroj ČTK

 


 

Kam dál?

Lidé si v Brně začnou půjčovat růžová kola

pátek, 18. dubna 2014, 17:34

Vyhledat kolo pomocí mobilní aplikace, odemknout, nasednout a jet. Takový je princip prvního veřejného půjčování kol v...

Udělejme z Brna Amsterdam, vyzvali cyklisté

pátek, 18. dubna 2014, 09:40

Přes tři stovky cyklistů se ve čtvrtek v šest hodin odpoledne sešly na brněnském Moravském náměstí. Vyjeli z něj na...

U Blanska srazil vlak muže, trať byla několik hodin uzavřená

středa, 16. dubna 2014, 09:59

U Blanska zemřel v noci na dnešek neznámý muž, jehož srazil rychlík. Nehoda se stala před půlnocí na trati mezi Brnem a...

Práce v ulici Milady Horákové postupují podle plánu, tvrdí stavbaři

úterý, 15. dubna 2014, 08:30

Pětačtyřicet až padesát lidí pracuje šest dní v týdnu na sedmi stanovištích v ulici Milady Horákové ve středu Brna....

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: Policista v Brně bez varování sundal...

  • Přestavba Zvonařky začne už v létě. Za rok...

  • FOTOGALERIE: Riviéra prošla parádní...

  • Se stavbou šaliny do kampusu se v Brně začne...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Aféra Poche, cui bono?

Kladný výsledek referenda v ČSSD byl v posledním týdnu poněkud zastíněn sporem o personálním obsazení ministerstva zahraničí. Komu tento spor prospěje a koho poškodí?

KOMENTÁŘ: O kouřové cloně z trenek a kohoutovi na čínském smetišti

Zemanova demonstrativní grilovačka spodního prádla byla chabým pokusem v dýmu z trenek zamaskovat schůzku s Andrejem Babišem a Danielem Benešem. Zemanovi se podařilo přinutit Babiše, aby nejmenoval ministrem zahraničí Miroslava Pocheho, má totiž v plánu na post šéfa české diplomacie protlačit lobbistu za čínské zájmy Jana Kohouta.

Počasí venku přímo vybízí ke grilování. Co při něm dělat a čemu se raději vyhnout?

Už několik týdnů venku panuje na jaro nadprůměrně teplé počasí, a tak je kromě koupání v plném proudu také grilovací sezona. V souvislosti s ní je dobré připomenout si několik základních zásad a doporučení.