Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

V IDS lze kupovat jízdenky nově i přes mobil

 
středa, 23. dubna 2014, 13:31

Cestující v prostředcích Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) mohou ode dneška využívat mobilní aplikaci Poseidon, která umožňuje nákup jednorázové jízdenky přes chytrý telefon. Cestující po nákupu obdrží QR kód, který lze ve všech dopravních prostředcích snadno zkontrolovat. V Česku jde o pilotní projekt, řekl na dnešní tiskové konferenci ředitel společnosti Kordis JMK Jiří Horský.

Poseidon poslouží těm, kteří cestují nepravidelně a kupují si klasické jednorázové jízdenky, případně univerzální jízdenku za 156 korun s 24 políčky. "Systém může tuto jízdenku nahradit. Za 156 korun si člověk předplatí počet jízd podle toho, jak daleko dojíždí. Nový systém umožní přes chytrý telefon dobít virtuální peněženku a přes aplikaci si pak kupovat libovolné jízdenky v rámci IDS JMK," vysvětlil Horský. 

Po nákupu obdrží cestující unikátní QR kód, kterým se prokáže průvodčímu ve vlaku, řidiči regionálního autobusu nebo revizorovi v městské dopravě. Výhodou je to, že systém je kompatibilní s fungujícím celoevropským systémem pro QR jízdenky. Průvodčí Českých drah už mají čtečku delší dobu, řidiči regionálních autobusů postupně dostali mobilní telefony, které přečtení kódu taktéž umožňují.

Aplikace také umožní najít si odjezdy všech vozidel z konkrétní zastávky podle jejich aktuální polohy. Dále umí vyhledat spojení, upozornit na výluky a má řadu dalších užitečných funkcí. Taktéž si přes ni lze koupit SMS jízdenku pro brněnskou městskou hromadnou dopravu.

Kolik cestujících bude službu využívat, nechce Horský odhadovat. Cestující, kteří mají předplatní jízdenky, si totiž na elektronické odbavení musejí ještě počkat. Kordis JMK má sice schválenou dotaci na spuštění systému, jenže při přípravě narazil na to, že v různých krajích fungují nekompatibilní systémy. Chce však takový systém, kdy cestující bude mít kartu, která bude využitelná jak na jižní Moravě, tak v okolních krajích.

Zdroj ČTK

Kam dál?

Lidé si v Brně začnou půjčovat růžová kola

pátek, 18. dubna 2014, 17:34

Vyhledat kolo pomocí mobilní aplikace, odemknout, nasednout a jet. Takový je princip prvního veřejného půjčování kol v...

Udělejme z Brna Amsterdam, vyzvali cyklisté

pátek, 18. dubna 2014, 09:40

Přes tři stovky cyklistů se ve čtvrtek v šest hodin odpoledne sešly na brněnském Moravském náměstí. Vyjeli z něj na...

U Blanska srazil vlak muže, trať byla několik hodin uzavřená

středa, 16. dubna 2014, 09:59

U Blanska zemřel v noci na dnešek neznámý muž, jehož srazil rychlík. Nehoda se stala před půlnocí na trati mezi Brnem a...

Práce v ulici Milady Horákové postupují podle plánu, tvrdí stavbaři

úterý, 15. dubna 2014, 08:30

Pětačtyřicet až padesát lidí pracuje šest dní v týdnu na sedmi stanovištích v ulici Milady Horákové ve středu Brna....

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • AKTUÁLNĚ: Střelba v Brně na náměstí...

  • FOTOGALERIE: Přes tisíc studentů v Brně...

  • Známý novinář Janek Rubeš hledal pozitiva na...

  • Pro imigranty nevaříme! Majitel restaurace...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Božská voda a sto let tradice. Spa Resort Libverda zve na...

Lázeňský komplex v Libverdě na úpatí Jizerských hor je oázou klidu v dnešní uspěchané době. Spa...

V Keni uhynul poslední samec nosorožce severního bílého

Poslední samec nosorožce bílého severního Súdán naposledy vydechl v pondělí 19. února odpoledne....

Jak fungují referenda ve Švýcarsku?

V rámci debat o zavedení obecného referenda je často zmiňováno Švýcarsko jako příklad země, ve...