Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V IDS lze kupovat jízdenky nově i přes mobil

 
středa, 23. dubna 2014, 13:31

Cestující v prostředcích Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) mohou ode dneška využívat mobilní aplikaci Poseidon, která umožňuje nákup jednorázové jízdenky přes chytrý telefon. Cestující po nákupu obdrží QR kód, který lze ve všech dopravních prostředcích snadno zkontrolovat. V Česku jde o pilotní projekt, řekl na dnešní tiskové konferenci ředitel společnosti Kordis JMK Jiří Horský.

Poseidon poslouží těm, kteří cestují nepravidelně a kupují si klasické jednorázové jízdenky, případně univerzální jízdenku za 156 korun s 24 políčky. "Systém může tuto jízdenku nahradit. Za 156 korun si člověk předplatí počet jízd podle toho, jak daleko dojíždí. Nový systém umožní přes chytrý telefon dobít virtuální peněženku a přes aplikaci si pak kupovat libovolné jízdenky v rámci IDS JMK," vysvětlil Horský. 

Po nákupu obdrží cestující unikátní QR kód, kterým se prokáže průvodčímu ve vlaku, řidiči regionálního autobusu nebo revizorovi v městské dopravě. Výhodou je to, že systém je kompatibilní s fungujícím celoevropským systémem pro QR jízdenky. Průvodčí Českých drah už mají čtečku delší dobu, řidiči regionálních autobusů postupně dostali mobilní telefony, které přečtení kódu taktéž umožňují.

Aplikace také umožní najít si odjezdy všech vozidel z konkrétní zastávky podle jejich aktuální polohy. Dále umí vyhledat spojení, upozornit na výluky a má řadu dalších užitečných funkcí. Taktéž si přes ni lze koupit SMS jízdenku pro brněnskou městskou hromadnou dopravu.

Kolik cestujících bude službu využívat, nechce Horský odhadovat. Cestující, kteří mají předplatní jízdenky, si totiž na elektronické odbavení musejí ještě počkat. Kordis JMK má sice schválenou dotaci na spuštění systému, jenže při přípravě narazil na to, že v různých krajích fungují nekompatibilní systémy. Chce však takový systém, kdy cestující bude mít kartu, která bude využitelná jak na jižní Moravě, tak v okolních krajích.

Zdroj ČTK

 


 

Kam dál?

Lidé si v Brně začnou půjčovat růžová kola

pátek, 18. dubna 2014, 17:34

Vyhledat kolo pomocí mobilní aplikace, odemknout, nasednout a jet. Takový je princip prvního veřejného půjčování kol v...

Udělejme z Brna Amsterdam, vyzvali cyklisté

pátek, 18. dubna 2014, 09:40

Přes tři stovky cyklistů se ve čtvrtek v šest hodin odpoledne sešly na brněnském Moravském náměstí. Vyjeli z něj na...

U Blanska srazil vlak muže, trať byla několik hodin uzavřená

středa, 16. dubna 2014, 09:59

U Blanska zemřel v noci na dnešek neznámý muž, jehož srazil rychlík. Nehoda se stala před půlnocí na trati mezi Brnem a...

Práce v ulici Milady Horákové postupují podle plánu, tvrdí stavbaři

úterý, 15. dubna 2014, 08:30

Pětačtyřicet až padesát lidí pracuje šest dní v týdnu na sedmi stanovištích v ulici Milady Horákové ve středu Brna....

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • AKTUALIZOVÁNO: Řidička srazila chlapce,...

  • KOMENTÁŘ: Lesk a bída Kazmova velkolepého...

  • Řidička předjížděla sanitku a v protisměru...

  • V Brně se dnes otevřely běžně nedostupné...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Brněnští středoškoláci vymysleli projekt na boj proti šikaně. Využívá ho už tisícovka škol

Přes dva tisíce nahlášení rizikového chování za poslední rok prošlo systémem Nenech to být. Platforma vytvořená brněnskými studenty funguje již na více než tisícovce škol po celé České Republice. Ty se do ní mohou zdarma registrovat a aplikace jim pak pomáhá s odhalováním šikany či jejího rizika.

Gott se postavil za Slavíka, podle Ortela ztratil svou podstatu

Zpěvák Karel Gott označil hudební anketu Český slavík, jejíž letošní zrušení oznámil Jaroslav Těšínský z pořádající agentury Musica Bohemica, za nedílnou součást české populární hudby. Zpráva, že si anketa dá roční pauzu, vyvolala velký ohlas na hudební scéně. Má-li být podle Těšínského Český slavík skutečným barometrem masové popularity v oblasti pop music, musí držet krok s dobou, mimo jiné s rychlým rozvojem sociálních sítí. "Není to záležitost nejbližší doby, více oznámíme ke konci roku," řekl Těšínský.

Chcete k nám dostat teroristy, pomáhejte v Sýrii, vezměte si je sami… Jak lidé z Česka volají do Bruselu

"Zrovna před chvílí jsem měl telefonát od pána, který trval na tom, že ho prostě musím přepojit na paní Šojdrovou, že jí musí říct, co si o tom plánu na přijetí padesáti dětí ze Sýrie myslí. Není problém s lidmi diskutovat, jde ale o styl komunikace i její množství,“ říká pravá ruka europoslankyně Michaely Šojdrové Lukáš Pachta.