Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno jako první umístí do MHD kamery se záznamem

 
středa, 2. října 2013, 16:30

Jako první v České republice může Dopravní podnik města Brna po dobu dvou pracovních dnů uchovávat záznam z kamerového systému tramvají. Novinku zavádí v devětadvaceti vozech typu T13 díky povolení od Úřadu na ochranu osobních údajů.

Vedení dopravního podniku si od nahrávání cestujících slibuje snížení počtu vandalismů. „Záznam z kamer nám usnadní identifikaci pachatelů trestných činů. Ať už jde o poškozování našeho majetku nebo o poškozování majetku či zdraví našich cestujících,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Tento krok je součástí kampaně NO TAG!, kterou spustil dopravní podnik koncem srpna. „Jedná se o dlouhodobý projekt zaměřený na boj s lidmi, kteří škrábou nebo leptají skla dopravních prostředků. Odstranění následků vandalismu totiž stojí dopravní podnik každoročně kolem pěti milionů korun,“ podotkla mluvčí Dopravního podniku města Brna Linda Hailichová.

Zvýšenou pozornost lidí k vozidlům dopravního podniku registrují i brněnští strážníci. „Například devětadvacátého září dopadla hlídka v Joštově ulici jednadvacetiletého muže podezřelého z vykopnutí dveří autobusu. Strážníci zjistili, že ve vozidle někdo vykopl skleněnou výplň dveří. Mladík však odmítal, že by měl s rozbitím dveří cokoliv společného, proto hlídka oslovila svědky a případ předala k prošetření u přestupkové komise,“ informoval mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. V tomto případě by přítomnost kamer pomohla pachatele jednoznačně určit. „V některých situacích může záznam posloužit jako důležitý důkaz. Navíc samotné nahrávání často potenciální pachatele od jejich jednání často odradí. Kamery tak můžeme vnímat nejen jako nástroj k zajištění důkazů, ale i jako prevenci,“ doplnil Ghanem.

Pozitivně vnímají monitorování tramvají i brněnští cestující. „Je to dobře. Snad to pomůže nejen snížit vandalismus, ale i neobjasněné krádeže v tramvajích,“ myslí si Lucie Křížová. Nevadí jim ani možný zásah do soukromí. „Jedná se o veřejnou dopravu, nemyslím si, že by to někomu mohlo překážet. Maximálně vandalům,“ řekla Kristýna Hloušková. Souhlasí s ní i Michal Reich. „Určitě se najdou lidé, kterým to vadí z principu, protože to je určitý zásah do soukromí. Na druhou stranu by si měli uvědomit, že hromadná doprava je veřejná služba, takže nevidím důvod, proč by se měl na veřejnosti někdo chovat tak, že by ho poškodilo, kdyby se to dostalo do hledáčku kamer v tramvajích,“ míní Reich.

Štítky doprava, MHD, Brno, kamery

 


 

Kam dál?

Žena bourala na Vídeňské - měla 4,3 promile

pátek, 27. září 2013, 11:49

Včera před pátou hodinou odpolední nám oznámila projíždějící řidička podivné chování tmavého fordu, jehož řidička...

Soud zrušil verdikt v kauze řidiče, jenž prý nepoznal chodník

pátek, 27. září 2013, 09:44

Nejvyšší správní soud (NSS) už potřetí zrušil rozsudek v kauze řidiče, který dostal pokutu za parkování na chodníku na...

S Nakoleonem se po Brně projelo 1100 cyklistů

pátek, 20. září 2013, 09:14

Brnem projelo dnes v podvečer na kole asi 1100 cyklistů. Účastí na akci Nakoleon a 1000 jeho věrných podpořili aktivitu...

Karel Abraham při střetu s vozíkem zničil své porsche

čtvrtek, 19. září 2013, 20:02

Závodník Karel Abraham v poslední době nemá moc štěstí. Při velké ceně USA si poranil při pádu rameno, se kterým musí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babišova vláda po 17 hodinách jednání ustála hlasování o nedůvěře

Vláda ANO a ČSSD ustála i druhé hlasování o nedůvěře. Opozici, která schůzi iniciovala kvůli unijním auditům na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), se podobně jako před půl rokem nepodařilo sehnat ve Sněmovně potřebných 101 hlasů proti kabinetu. Kromě poslanců ANO a ČSSD podpořili vládu také poslanci KSČM, kteří se zdrželi hlasování. Pro vládu i proti ní hlasovalo 85 zákonodárců. Zasedání začalo ve středu dopoledne a skončilo ve čtvrtek v ranních hodinách, trvalo zhruba 17 hodin.

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí

Dnešní valnou hromadu energetické společnosti ČEZ přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Do sálu kongresového centra Cubex, kde se akce koná, vniklo ve 12:45 šest aktivistů. Další dvacítka zůstala stát v přísálí nad schodištěm. Protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Na výzvu policie budovu v poklidu opustili.

GLOSA: Vážně se na drahém koncertě světové kapely máme spokojit se špatným zvukem?

Zvuk byl strašný… fronty před vstupem… přestřelená kapacita. Tahle slova, to už je takřka evergreen. Evergreen řady větších koncertů a festů. V posledních týdnech je slýchávám častěji, než je běžné, na čemž ale není nic zvláštního, prostě se teď koná mnoho monstr akcí. Vede to však k jedné úvaze…