Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno jako první umístí do MHD kamery se záznamem

 
středa, 2. října 2013, 16:30

Jako první v České republice může Dopravní podnik města Brna po dobu dvou pracovních dnů uchovávat záznam z kamerového systému tramvají. Novinku zavádí v devětadvaceti vozech typu T13 díky povolení od Úřadu na ochranu osobních údajů.

Vedení dopravního podniku si od nahrávání cestujících slibuje snížení počtu vandalismů. „Záznam z kamer nám usnadní identifikaci pachatelů trestných činů. Ať už jde o poškozování našeho majetku nebo o poškozování majetku či zdraví našich cestujících,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Tento krok je součástí kampaně NO TAG!, kterou spustil dopravní podnik koncem srpna. „Jedná se o dlouhodobý projekt zaměřený na boj s lidmi, kteří škrábou nebo leptají skla dopravních prostředků. Odstranění následků vandalismu totiž stojí dopravní podnik každoročně kolem pěti milionů korun,“ podotkla mluvčí Dopravního podniku města Brna Linda Hailichová.

Zvýšenou pozornost lidí k vozidlům dopravního podniku registrují i brněnští strážníci. „Například devětadvacátého září dopadla hlídka v Joštově ulici jednadvacetiletého muže podezřelého z vykopnutí dveří autobusu. Strážníci zjistili, že ve vozidle někdo vykopl skleněnou výplň dveří. Mladík však odmítal, že by měl s rozbitím dveří cokoliv společného, proto hlídka oslovila svědky a případ předala k prošetření u přestupkové komise,“ informoval mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. V tomto případě by přítomnost kamer pomohla pachatele jednoznačně určit. „V některých situacích může záznam posloužit jako důležitý důkaz. Navíc samotné nahrávání často potenciální pachatele od jejich jednání často odradí. Kamery tak můžeme vnímat nejen jako nástroj k zajištění důkazů, ale i jako prevenci,“ doplnil Ghanem.

Pozitivně vnímají monitorování tramvají i brněnští cestující. „Je to dobře. Snad to pomůže nejen snížit vandalismus, ale i neobjasněné krádeže v tramvajích,“ myslí si Lucie Křížová. Nevadí jim ani možný zásah do soukromí. „Jedná se o veřejnou dopravu, nemyslím si, že by to někomu mohlo překážet. Maximálně vandalům,“ řekla Kristýna Hloušková. Souhlasí s ní i Michal Reich. „Určitě se najdou lidé, kterým to vadí z principu, protože to je určitý zásah do soukromí. Na druhou stranu by si měli uvědomit, že hromadná doprava je veřejná služba, takže nevidím důvod, proč by se měl na veřejnosti někdo chovat tak, že by ho poškodilo, kdyby se to dostalo do hledáčku kamer v tramvajích,“ míní Reich.

Štítky doprava, MHD, Brno, kamery

 


 

Kam dál?

Žena bourala na Vídeňské - měla 4,3 promile

pátek, 27. září 2013, 11:49

Včera před pátou hodinou odpolední nám oznámila projíždějící řidička podivné chování tmavého fordu, jehož řidička...

Soud zrušil verdikt v kauze řidiče, jenž prý nepoznal chodník

pátek, 27. září 2013, 09:44

Nejvyšší správní soud (NSS) už potřetí zrušil rozsudek v kauze řidiče, který dostal pokutu za parkování na chodníku na...

S Nakoleonem se po Brně projelo 1100 cyklistů

pátek, 20. září 2013, 09:14

Brnem projelo dnes v podvečer na kole asi 1100 cyklistů. Účastí na akci Nakoleon a 1000 jeho věrných podpořili aktivitu...

Karel Abraham při střetu s vozíkem zničil své porsche

čtvrtek, 19. září 2013, 20:02

Závodník Karel Abraham v poslední době nemá moc štěstí. Při velké ceně USA si poranil při pádu rameno, se kterým musí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.