Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Aktivisté zahájí kampaň za druhé referendum o nádraží v Brně

 
pátek, 17. ledna 2014, 15:55

Aktivisté příští týden zahájí kampaň za druhé referendum o poloze hlavního nádraží v Brně. Vypsání nového hlasování nejprve v úterý navrhne zastupitelstvu klub Strany zelených.

Pokud návrh neprojde, začnou občanské iniciativy sbírat podpisy, kterých potřebují něco přes 20.000. Hlasování lze spojit s podzimními komunálními volbami, řekli dnes novinářům členové Občanské aliance Referendum 2014.

"Vzhledem k tomu, že většina brněnské veřejnosti je dlouhodobě proti přesunu a proti jednostrannému přístupu radnice, nepochybujeme, že se nám referendum vyvolat podaří," uvedl Jakub Patočka z Masarykovy demokratické akademie. O referendum se zasazují také Děti Země a další sdružení, naopak mnozí aktivisté, kteří iniciovali původní hlasování, s jeho reprízou nesouhlasí.

Odborná i politická debata se o poloze hlavního železničního nádraží v Brně vede po desítky let. První možností je  modernizace nádraží v centru, druhou vybudování nového v odsunuté poloze. Při hlasování před deseti lety se sice většina lidí vyslovila pro nádraží v centru, ale k urnám jich přišlo málo. Referendum nebylo platné a pokračovala příprava odsunu železničního uzlu včetně územního řízení. Od té doby se však změnil zákon, k platnosti stačí účast 35 procent voličů.

Představitelé města loni opakovaně uvedli, že nadále počítají s nádražím v odsunuté poloze u řeky. Na loňský otevřený dopis aktivistů primátor Roman Onderka (ČSSD) podle Patočky nereagoval. Zatím není jasné, kolik zastupitelů v úterý podpoří snahu zelených o vyhlášení referenda městem, tedy bez nutnosti podpisové akce. "Klub ČSSD o tomto tématu bude jedna v
pondělí na svém zasedání,"
řekl Onderka.

V referendu by Brňané podle Patočky odpovídali na dvě otázky: zda si přejí, aby Brno modernizovalo současný uzel v poloze při Nádražní ulici, a zda má konkrétní řešení určit soustava otevřených návrhových soutěží. Právě na transparentní soutěže kladou občanské iniciativy velký důraz. "Otevřené soutěže zabrání tomu, aby se zakázky spojené s modernizací nádraží  účelově přihazovaly na politiky napojeným podnikatelským bratrstvům," řekl architekt Jan Sapák.

S novým referendem nesouhlasí někteří iniciátoři původního hlasování. "Tato iniciativa přichází v době, kdy každou chvílí čekáme na dva roky připravované srovnání naší varianty centrální s variantou odsunutou, po které bude následovat odborná i politická debata a následné rozhodnutí zainteresovaných stran o finálním postoji k výsledku," řekl mediální koordinátor koalice Nádraží v centru Svatopluk Bartík. Podle Patočky ale jakýkoli výsledek studie nezaručuje to, že se jí politici budou  skutečně řídit. "Jediná možnost, jak to definitivně rozlousknout, je lidové hlasování," míní Patočka.

Přestavba železničního uzlu se v Brně připravuje desítky let, stále na ni chybějí peníze. Odhadované náklady jsou 15 až 25 miliard korun, v závislosti na zvoleném řešení.

Zdroj ČTK

 


 

Kam dál?

Nové SMS jízdenky: 20 minut za 20 korun

čtvrtek, 16. ledna 2014, 08:57

Od začátku února budou v rámci nákupu jízdenek přes internetové služby SMS nebo Sejfu cestující využívat rozšířené...

Bomba to nebyla, hlavní nádraží uzavřel kufr s jídlem a oblečením

čtvrtek, 16. ledna 2014, 08:42

Stovky zákazníků Českých drah včera večer překvapil odklon vlaků z hlavního nádraží na náhradní trasu. Po dvacáté...

Revizorka dopravního podniku: Už na mě i plivali

neděle, 5. ledna 2014, 22:11

Práce kontrolora jízdenek v městské hromadné dopravě pravděpodobně nebude tajným snem malých dětí. To, že je to ale...

Místo žlutých autobusů budou jezdit žluté vlaky

pátek, 3. ledna 2014, 14:21

Majitel společnosti Student Agency Radim Jančura by chtěl v budoucnu převést většinu páteřních autobusových linek na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podchod u budějckého Mercury přejde do správy města. Budou pro něj hledat nájemce

Prázdné obchody, popsané stěny a otlučená omítka. Taková je realita v podchodu u Mercury, který je jednou z mála možností, jak se dostat přes Nádražní ulici k vlakovému nebo autobusovému nádraží. Po letech přechází správa podchodu na město. To chce najít nájemce, který by do zaprášených výloh vrátil život.

Samsung odložil zahájení prodeje ohebného telefonu Galaxy Fold

Jihokorejská společnost Samsung Electronics se po zprávách o problémech s displejem rozhodla, že ohebný smartphone Galaxy Fold zatím na trh neuvede. Firma tak dnešním oznámením potvrdila informace zdrojů. Nový telefon v ceně 1980 dolarů (zhruba 45 tisíc korun) se měl už v pátek začít prodávat ve Spojených státech, o týden později se měl objevit i na pultech obchodů v Evropě.

O Velikonocích zemřelo na silnicích šest lidí, dvakrát víc než loni

Při dopravních nehodách v Česku za čtyři dny od Velkého pátku do Velikonočního pondělí zemřelo šest lidí. Předběžná čísla oznámil ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Proti loňsku je počet obětí dvojnásobný. Podle Lercha se zvýšil také počet nehod a přibylo nehod zaviněných pod vlivem alkoholu.