Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Aktivisté zahájí kampaň za druhé referendum o nádraží v Brně

 
pátek, 17. ledna 2014, 15:55

Aktivisté příští týden zahájí kampaň za druhé referendum o poloze hlavního nádraží v Brně. Vypsání nového hlasování nejprve v úterý navrhne zastupitelstvu klub Strany zelených.

Pokud návrh neprojde, začnou občanské iniciativy sbírat podpisy, kterých potřebují něco přes 20.000. Hlasování lze spojit s podzimními komunálními volbami, řekli dnes novinářům členové Občanské aliance Referendum 2014.

"Vzhledem k tomu, že většina brněnské veřejnosti je dlouhodobě proti přesunu a proti jednostrannému přístupu radnice, nepochybujeme, že se nám referendum vyvolat podaří," uvedl Jakub Patočka z Masarykovy demokratické akademie. O referendum se zasazují také Děti Země a další sdružení, naopak mnozí aktivisté, kteří iniciovali původní hlasování, s jeho reprízou nesouhlasí.

Odborná i politická debata se o poloze hlavního železničního nádraží v Brně vede po desítky let. První možností je  modernizace nádraží v centru, druhou vybudování nového v odsunuté poloze. Při hlasování před deseti lety se sice většina lidí vyslovila pro nádraží v centru, ale k urnám jich přišlo málo. Referendum nebylo platné a pokračovala příprava odsunu železničního uzlu včetně územního řízení. Od té doby se však změnil zákon, k platnosti stačí účast 35 procent voličů.

Představitelé města loni opakovaně uvedli, že nadále počítají s nádražím v odsunuté poloze u řeky. Na loňský otevřený dopis aktivistů primátor Roman Onderka (ČSSD) podle Patočky nereagoval. Zatím není jasné, kolik zastupitelů v úterý podpoří snahu zelených o vyhlášení referenda městem, tedy bez nutnosti podpisové akce. "Klub ČSSD o tomto tématu bude jedna v
pondělí na svém zasedání,"
řekl Onderka.

V referendu by Brňané podle Patočky odpovídali na dvě otázky: zda si přejí, aby Brno modernizovalo současný uzel v poloze při Nádražní ulici, a zda má konkrétní řešení určit soustava otevřených návrhových soutěží. Právě na transparentní soutěže kladou občanské iniciativy velký důraz. "Otevřené soutěže zabrání tomu, aby se zakázky spojené s modernizací nádraží  účelově přihazovaly na politiky napojeným podnikatelským bratrstvům," řekl architekt Jan Sapák.

S novým referendem nesouhlasí někteří iniciátoři původního hlasování. "Tato iniciativa přichází v době, kdy každou chvílí čekáme na dva roky připravované srovnání naší varianty centrální s variantou odsunutou, po které bude následovat odborná i politická debata a následné rozhodnutí zainteresovaných stran o finálním postoji k výsledku," řekl mediální koordinátor koalice Nádraží v centru Svatopluk Bartík. Podle Patočky ale jakýkoli výsledek studie nezaručuje to, že se jí politici budou  skutečně řídit. "Jediná možnost, jak to definitivně rozlousknout, je lidové hlasování," míní Patočka.

Přestavba železničního uzlu se v Brně připravuje desítky let, stále na ni chybějí peníze. Odhadované náklady jsou 15 až 25 miliard korun, v závislosti na zvoleném řešení.

Zdroj ČTK

 


 

Kam dál?

Nové SMS jízdenky: 20 minut za 20 korun

čtvrtek, 16. ledna 2014, 08:57

Od začátku února budou v rámci nákupu jízdenek přes internetové služby SMS nebo Sejfu cestující využívat rozšířené...

Bomba to nebyla, hlavní nádraží uzavřel kufr s jídlem a oblečením

čtvrtek, 16. ledna 2014, 08:42

Stovky zákazníků Českých drah včera večer překvapil odklon vlaků z hlavního nádraží na náhradní trasu. Po dvacáté...

Revizorka dopravního podniku: Už na mě i plivali

neděle, 5. ledna 2014, 22:11

Práce kontrolora jízdenek v městské hromadné dopravě pravděpodobně nebude tajným snem malých dětí. To, že je to ale...

Místo žlutých autobusů budou jezdit žluté vlaky

pátek, 3. ledna 2014, 14:21

Majitel společnosti Student Agency Radim Jančura by chtěl v budoucnu převést většinu páteřních autobusových linek na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku Mette Frederiksenovou neoslovila jeho nabídka ohledně koupě Grónska. Informovala o tom agentura Reuters. Dánští politici na odřeknutí návštěvy reagují s údivem. Zprávu o tom, že Trump uvažuje o koupi autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě se zhruba 56 tisíc obyvatel, zveřejnil minulý týden americký list The Wall Street Journal.

Česko si připomene srpen 1968 a 1969, Milion chvilek chystá pochod

V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti demonstrací v srpnu 1969. Spolek Milion chvilek pro demokracii přichystal pochod Prahou, při kterém chtějí vzpomenout na potlačení demonstrací před 50 lety a také poukázat na současné politické problémy. Čelní představitelé státu a pamětníci se zúčastní pietního aktu u budovy Českého rozhlasu.