Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Aktivisté zahájí kampaň za druhé referendum o nádraží v Brně

 
pátek, 17. ledna 2014, 15:55

Aktivisté příští týden zahájí kampaň za druhé referendum o poloze hlavního nádraží v Brně. Vypsání nového hlasování nejprve v úterý navrhne zastupitelstvu klub Strany zelených.

Pokud návrh neprojde, začnou občanské iniciativy sbírat podpisy, kterých potřebují něco přes 20.000. Hlasování lze spojit s podzimními komunálními volbami, řekli dnes novinářům členové Občanské aliance Referendum 2014.

"Vzhledem k tomu, že většina brněnské veřejnosti je dlouhodobě proti přesunu a proti jednostrannému přístupu radnice, nepochybujeme, že se nám referendum vyvolat podaří," uvedl Jakub Patočka z Masarykovy demokratické akademie. O referendum se zasazují také Děti Země a další sdružení, naopak mnozí aktivisté, kteří iniciovali původní hlasování, s jeho reprízou nesouhlasí.

Odborná i politická debata se o poloze hlavního železničního nádraží v Brně vede po desítky let. První možností je  modernizace nádraží v centru, druhou vybudování nového v odsunuté poloze. Při hlasování před deseti lety se sice většina lidí vyslovila pro nádraží v centru, ale k urnám jich přišlo málo. Referendum nebylo platné a pokračovala příprava odsunu železničního uzlu včetně územního řízení. Od té doby se však změnil zákon, k platnosti stačí účast 35 procent voličů.

Představitelé města loni opakovaně uvedli, že nadále počítají s nádražím v odsunuté poloze u řeky. Na loňský otevřený dopis aktivistů primátor Roman Onderka (ČSSD) podle Patočky nereagoval. Zatím není jasné, kolik zastupitelů v úterý podpoří snahu zelených o vyhlášení referenda městem, tedy bez nutnosti podpisové akce. "Klub ČSSD o tomto tématu bude jedna v
pondělí na svém zasedání,"
řekl Onderka.

V referendu by Brňané podle Patočky odpovídali na dvě otázky: zda si přejí, aby Brno modernizovalo současný uzel v poloze při Nádražní ulici, a zda má konkrétní řešení určit soustava otevřených návrhových soutěží. Právě na transparentní soutěže kladou občanské iniciativy velký důraz. "Otevřené soutěže zabrání tomu, aby se zakázky spojené s modernizací nádraží  účelově přihazovaly na politiky napojeným podnikatelským bratrstvům," řekl architekt Jan Sapák.

S novým referendem nesouhlasí někteří iniciátoři původního hlasování. "Tato iniciativa přichází v době, kdy každou chvílí čekáme na dva roky připravované srovnání naší varianty centrální s variantou odsunutou, po které bude následovat odborná i politická debata a následné rozhodnutí zainteresovaných stran o finálním postoji k výsledku," řekl mediální koordinátor koalice Nádraží v centru Svatopluk Bartík. Podle Patočky ale jakýkoli výsledek studie nezaručuje to, že se jí politici budou  skutečně řídit. "Jediná možnost, jak to definitivně rozlousknout, je lidové hlasování," míní Patočka.

Přestavba železničního uzlu se v Brně připravuje desítky let, stále na ni chybějí peníze. Odhadované náklady jsou 15 až 25 miliard korun, v závislosti na zvoleném řešení.

Zdroj ČTK

 


 

Kam dál?

Nové SMS jízdenky: 20 minut za 20 korun

čtvrtek, 16. ledna 2014, 08:57

Od začátku února budou v rámci nákupu jízdenek přes internetové služby SMS nebo Sejfu cestující využívat rozšířené...

Bomba to nebyla, hlavní nádraží uzavřel kufr s jídlem a oblečením

čtvrtek, 16. ledna 2014, 08:42

Stovky zákazníků Českých drah včera večer překvapil odklon vlaků z hlavního nádraží na náhradní trasu. Po dvacáté...

Revizorka dopravního podniku: Už na mě i plivali

neděle, 5. ledna 2014, 22:11

Práce kontrolora jízdenek v městské hromadné dopravě pravděpodobně nebude tajným snem malých dětí. To, že je to ale...

Místo žlutých autobusů budou jezdit žluté vlaky

pátek, 3. ledna 2014, 14:21

Majitel společnosti Student Agency Radim Jančura by chtěl v budoucnu převést většinu páteřních autobusových linek na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Trump dnes vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď

Americký prezident Donald Trump chce ještě dnes exekutivním nařízením vyhlásit stav nouze, aby mohl bez souhlasu Kongresu USA získat peníze na stavbu zdi na hranicích Spojených států s Mexikem. Trump to oznámil na dnešním briefingu v Bílém domě. Očekává se, že jeho rozhodnutí vyvolá sérii žalob. Jednat může i Kongres, aby však zneplatnil prezidentův dekret, musí zákonodárci příslušné usnesení schválit dvoutřetinovou většinou, což komentátoři považují za nepravděpodobné.

Za týrání skotu dostal chovatel z Trutnovska podmínku a 10 let nesmí chovat dobytek

Okresní soud v Trutnově vynesl rozsudek nad chovatelem Vladimírem Čepelkou z Trutnovska, který týral svůj dobytek. Od soudu odešel s tříletou podmínkou se zkušební dobou pět let a byl mu také na deset let zakázán chov hospodářských zvířat. Do potrestání soud zahrnul i trest za neplacení alimentů na dceru. Rozsudek je pravomocný.

Jablonecké strážníky vede člen SPD Michal Švarc. Město vyhlásilo konkurz na nového ředitele

V Jablonci nad Nisou hledají nového ředitele městské policie. Luboš Raisner, který ji vedl bezmála osm let, po dohodě kvůli kritice své práce na konci ledna skončil. Strážníky zatím vede primátor Milan Kroupa (ANO). Řízením městské policie pověřil Michala Švarce, který je zkušeným policistou a mimo jiné dlouholetým bezpečnostním manažerem Fotbalového klubu Jablonec. Město zároveň vypsalo výběrové řízení na ředitele. Uzávěrka přihlášek je na konci února.