Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Testování rezidentního parkování začne v létě. V parkovacích domech a na P+R vzniknou nová místa

 
úterý, 9. ledna 2018, 14:25

Brno vedle zavedení systému rezidentního parkování vytvoří nová místa pro stání aut v parkovacích domech i na takzvaných park and ride parkovištích (P+R). Testování rezidentního parkování, které by mělo usnadnit parkování lidem v místě bydliště, má v historickém centru začít v létě. Další lokality i výši poplatků Brno projedná s městskými částmi.

Za 250 milionů korun vzniká asi 200 parkovacích míst v podzemních garážích plánovaného Janáčkova kulturního centra. Hotová mají být ještě letos. „Připravujeme realizaci parkovacího domu v ulici Polní za 20 milionů korun zhruba se 100 místy a parkovacího domu v ulici Skořepka pro 150 parkujících v hodnotě 50 milionů korun," uvedl ředitel Brněnských komunikací Luděk Borový. Na Polní má být hotovo příští rok, kdy by měla začít stavba na Skořepce.

Kromě toho si město nechá zpracovat analýzu 20 míst, kde by mohla vzniknout P+R parkoviště. Lidé by na nich mohli odstavit auto na celý den a do centra za prací nebo obchodů jet městskou hromadnou dopravou. „Takové parkoviště by mohlo být u univerzitního kampusu, v okolí nádraží v Králově Poli, na ulicích Šumavská nebo Purkyňova," vyjmenoval náměstek primátora Richard Mrázek (ANO). Parkoviště by se měla začít budovat až příští rok. Brno má nyní jedno parkoviště P+R u hlavního hřbitova. Podle Mrázka o něj ale není velký zájem, protože lidé mohou jet autem až do centra.

Tři režimy rezidentního parkování

Rezidentní parkování má dostat auta z centra a umožnit místním pohodlně zaparkovat. Město má tři základní režimy. První z nich se bude týkat historického centra vymezeného ulicemi Koliště, Husova a Nádražní. V lokalitě by mohli parkovat jen lidé, kteří v místě bydlí, nebo abonenti, kteří v místě podnikají. Ostatní by mohli zaparkovat jen v parkovacích domech.

Druhý režim je v zónách mimo historické centrum, kde ale bude platit regulace parkování přes den i přes noc. Znamená to, že na místech budou moct parkovat kromě rezidentů a abonentů i ostatní za určitý poplatek.

Třetí režim počítá s tím, že bude regulovat parkovací stání pouze v nočních hodinách, aby v nich mohli auta u bydliště nebo podnikatelského sídla odstavit rezidenti a abonenti. Pro ostatní by byla místa v noci placená.

Rezidentní zóny si určí městské části

Zatím není jasné, kolik rezidentních zón bude. Jejich rozmístění si mají rozmyslet městské části, schvalovat je bude ale rada města. Primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno) upozornil, že zóny budou především v místech, kde jsou problémy s parkováním. Ostatních míst by se týkat neměly. Roční poplatek za jedno auto pro rezidenta by měl být v rámci stokorun, druhé auto v řádech tisíců. Majitel zavede do systému značku auta, bude mít také určitý počet hodin pro návštěvy.

Foto Česká televize | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Na D1 ve směru na Ostravu se srazily čtyři dodávky a dva kamiony,...

pondělí, 8. ledna 2018, 09:12

Srážka čtyř dodávek a dvou kamionů uzavřela provoz na 200. kilometru dálnice D1 ve směru na Ostravu. Na místě jsou...

Na českých silnicích zemřelo loni nejméně lidí za 50 let. Jižní...

pondělí, 8. ledna 2018, 08:39

Při dopravních nehodách na jižní Moravě zemřelo loni 59 lidí. Je to o deset více než v roce 2016. Těžce zraněno bylo v...

Dálnice D2 ve směru na Bratislavu je už od rána uzavřená. Řidič...

sobota, 6. ledna 2018, 14:08

Dnes ráno krátce po třetí hodině boural na dálnici D2 na 19. kilometru ve směru na Bratislavu kamion Mercedes se...

V brněnském centru začal platit nový ceník parkování

středa, 3. ledna 2018, 08:00

Od nového roku platí v Brně nový ceník za parkování aut. Změny se týkají především centra města, kde je dlouhodobě...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš zrušil vrácení neoprávněné dotace dceři Syner Group

Dceřiná firma libereckého stavebního holdingu Syner Group získala evropskou dotaci 10,6 milionu korun na stavbu in-linové dráhy v Liberci, kvůli porušení rozpočtové kázně ji ale měla vrátit. Rozhodnutí o vrácení dotace bylo ale po zásahu současného premiéra Andreje Babiše (ANO), jenž byl tehdy ministrem financí, zrušeno. Brusel ale dotaci neproplatil. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny (HN). Podobně jako v případu Farmy Čapí hnízdo zde sehrála roli otázka velikosti firmy.

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.