Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na českých silnicích zemřelo loni nejméně lidí za 50 let. Jižní Morava je však smutnou výjimkou

 
pondělí, 8. ledna 2018, 08:39

Při dopravních nehodách na jižní Moravě zemřelo loni 59 lidí. Je to o deset více než v roce 2016. Těžce zraněno bylo v minulém roce 240 lidí. Vyplývá to ze statistik, které dnes zveřejnila policie. Na českých silnicích naopak loni zemřelo v celé ČR 502 lidí, což je nejméně od roku 1961.

Jihomoravský kraj zůstává regionem, kde je obětí na silnicích vzhledem k lidnatosti kraje a rozsahu dopravní sítě, ve srovnání s jinými kraji hodně. Více úmrtí na silnici bylo loni jen ve Středočeském kraji. Naopak v Praze bylo "jen" 17 obětí dopravních nehod a v Karlovarském kraji 12.

V jihomoravském regionu se loni stalo celkem 7587 dopravních nehod, což znamená meziročně zhruba sedmiprocentní nárůst. Z toho ve 407 případech policie zjistila u řidičů alkohol a ve 34 případech drogy, což je nejvyšší počet ze všech krajů.

Nehodovost ale vzrostla ve všech krajích, celostátně v průměru o pět procent. Výsledkem bylo pak v celé republice mimo jiné 502 mrtvých. V jihomoravském regionu loni policie zaznamenala 2305 nehod s následky na životě a zdraví.

Celoroční počty mrtvých v celé republice klesaly vytrvale od roku 2008, s výjimkou let 2014 a 2015. V roce 2016 se počet obětí havárií opět snížil. Před rokem 2008 se počet usmrcených při nehodách v Česku pohyboval většinou nad jedním tisícem.
 

Foto ilustrační foto | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Dálnice D2 ve směru na Bratislavu je už od rána uzavřená. Řidič...

sobota, 6. ledna 2018, 14:08

Dnes ráno krátce po třetí hodině boural na dálnici D2 na 19. kilometru ve směru na Bratislavu kamion Mercedes se...

V brněnském centru začal platit nový ceník parkování

středa, 3. ledna 2018, 08:00

Od nového roku platí v Brně nový ceník za parkování aut. Změny se týkají především centra města, kde je dlouhodobě...

Obavy se nepotvrdily. Rychlíky RegioJetu osobním spojům na Brněnsku...

úterý, 2. ledna 2018, 13:01

Během prvních tří týdnů od zavedení nového jízdního řádu se zatím nepotvrdily obavy Jihomoravského kraje, že nové...

U Šlapanic havaroval trolejbus. Čtyři lidé se zranili, řidiče museli...

úterý, 2. ledna 2018, 10:13

Na výjezdu z Brna do Šlapanic dnes dopoledne havaroval trolejbus, narazil do sloupu. Podle informací hasičů jsou čtyři...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.