Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Žít Brno navrhlo nový systém rezidentního parkování

 
čtvrtek, 23. listopadu 2017, 13:50

Náměstek primátora pro dopravu Matěj Hollan (Žít Brno) dnes představil nový projekt rezidentního parkování v Brně. Namísto složitého a nákladného systému tzv. „květinky“ navrhuje Žít Brno zavedení jedné zóny v celém městě s výjimkou historického jádra. S návrhem Žít Brno přišlo po neúspěchu původního konceptu, na které město nedostalo od ministerstva dopravy dotaci.

Kromě historického jádra by celé město bylo jednou zónou. Rezidenti by tak po zakoupení parkovacího oprávnění mohli parkovat v celém městě. Systém by tak byl vstřícný ke všem Brňanům, kteří mají ve městě trvalé bydliště,“ nastínil náměstek primátora pro dopravu Matěj Hollan.

„Chci, aby se v Brně rezidentům parkovalo dobře. Nejsem příznivcem zbytečných regulací, proto jsem po diskuzích s odborníky a právníky přišel na vedení města s návrhem na zavedení jedné velké zóny mimo historické jádro.,"  uvedl Hollan. Prozatím prý nemá podporu u některých koaličních partnerů, kteří se staví za tzv. „květinkový“ systém, kdy rezident za několik set korun ročně může parkovat pouze v okolí svého bydliště, ale všude jinde platí ve zpoplatněných dobách, jako by byl mimobrněnský návštěvník. To se pochopitelně setkává s velkou nevolí Brňáků,“ dodal Hollan.

„Co je důležité a na tom budu trvat, že rezidentní parkování je obec oprávněna zavést pouze tam, kde jsou objektivní problémy s parkováním. Důvod pro rezidentní parkování musí být pouze a jenom dopravní, nikoliv finanční,“ zdůrazňuje Hollan

První auto v řádech sto korun, další už desetinásobek

Rezidenti zaplatí poplatek ve výši stokorun za první auto a mohou parkovat všude po městě. Poplatek za druhé auto už se bude blížit desetinásobku. Nerezidenti, tedy studenti, lidé dojíždějící za prací nebo obyvatelé, kteří v Brně nemají trvalé bydliště, budou platit parkovné. Žít brno chce motivovat nerezidenty, aby využívali P+R parkoviště, parkovací domy, parkovali na místech bez vyznačení speciálních parkovacích zón nebo dojížděli příměstskou dopravou.

Možnost zpřísnit pravidla

„Pokud by se v praxi ukázalo, že v některých nejvíce zatížených lokalitách, například na Veveří, to nestačí, mohou jednotlivá vedení městských částí přistoupit následně k zavedení přísnějších režimů. Zajistit parkování pro rezidenty je nejdůležitější. V tuto chvíli ale žádné relevantní údaje prokazující, že problémy si způsobují Brňané sami, nemáme,“ ukončil náměstek Hollan.

Současný návrh bude teprve Žít Brno projednávat s koaličními partnery i opozicí, chce hledat přesnou podobu a podporu. „Pokud se nám podaří návrh na radě odsouhlasit, je na Brněnských komunikacích, aby vysoutěžily software a pak by bylo možné zavést rezidentní parkování," uvedl Hollan. Návrh rezidentního parkování se týká pouze aut, nikoliv motorek.

Napsal Brněnská Drbna | Foto Česká televize | Zdroj ČTK, Žít Brno
 


 

Kam dál?

Dopravu na křižovatce Staré dálnice s Kohoutovickou a Žebětínskou ode...

čtvrtek, 23. listopadu 2017, 11:51

Křižovatka Staré dálnice a silnic Kohoutovická – Žebětínská, kde docházelo k častým dopravním nehodám, bude nově řízena...

Vlak ve Skalici nad Svitavou zabil člověka, doprava stojí

čtvrtek, 23. listopadu 2017, 10:32

Vlak ve Skalici nad Svitavou na Blanensku dnes dopoledne srazil a usmrtil člověka, doprava na trati je přerušená....

Na Kolišti dnes opět začala rekonstrukce. Hotovo bude až za rok

úterý, 21. listopadu 2017, 11:05

 Na Kolišti mezi ulicemi Lidická a Milady Horákové začaly práce na rekonstrukci kanalizace a vodovodu. Jde o dlouho...

Na D1 se srazily dva kamiony. Hasiči jednoho řidiče vyprošťují

čtvrtek, 16. listopadu 2017, 11:58

Dálnici D1 na 207. kilometru u Tvarožné na Brněnsku ve směru na Brno zablokovala nehoda dvou kamionů, na místě jsou...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Ženy dnes získají v desítkách podniků po...

  • VIDEO: Jak vypadal Špilberk v dobách své...

  • Brněnský strážník zneškodnil zloděje se...

  • Kolemjedoucí řidič našel u silnice mrtvolu...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak jsou na tom zimní pneumatiky? Propadly ty nejlevnější

Chladné dny mohou přijít velmi rychle, a s nimi i povinnost zimního obutí aut. Zákon stanoví, že pokud mají zimní pneumatiky vzorek nižší než 4 mm, je třeba pořídit nové. Podle doporučení výrobců byste měli měnit pneumatiky po čtyřech až šesti letech užívání. Spolehlivým rádcem při výběru kvalitních gum je časopis dTest, který ve spolupráci s německým autoklubem ADAC přinesl výsledky nového testu zimních pneumatik o průměru ráfku 14 a 16 palců. Závěr je jednoznačný – šetřit se nevyplácí.

Češi zachraňují helikoptérou slona v Indonésii, armáda asistuje

Česká nezisková organizace na záchranu pralesů a zvířat, spolek Prales dětem, se vrhla do akce, která je v historii Indonésie nevídaná. Spolek se ve spolupráci se šesti indonéskými organizacemi a armádou rozhodl přesunout kriticky ohroženého slona sumaterského uvízlého na palmové plantáži do třicet kilometrů vzdálené pralesní státní rezervace. Jak? Helikoptérou. Proč? Hrozí mu smrt rukou místních.

Babí léto končí, přichází ochlazení. Příští týden může sněžit

Nezvykle teplý říjen bez srážek je u konce, v příštích dnech se začne ochlazovat a přijdou i tolik očekávané srážky. Kvůli nízkým teplotám by pak v příštím týdnu mohlo dorazit i sněžení.