Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Žít Brno navrhlo nový systém rezidentního parkování

 
čtvrtek, 23. listopadu 2017, 13:50

Náměstek primátora pro dopravu Matěj Hollan (Žít Brno) dnes představil nový projekt rezidentního parkování v Brně. Namísto složitého a nákladného systému tzv. „květinky“ navrhuje Žít Brno zavedení jedné zóny v celém městě s výjimkou historického jádra. S návrhem Žít Brno přišlo po neúspěchu původního konceptu, na které město nedostalo od ministerstva dopravy dotaci.

Kromě historického jádra by celé město bylo jednou zónou. Rezidenti by tak po zakoupení parkovacího oprávnění mohli parkovat v celém městě. Systém by tak byl vstřícný ke všem Brňanům, kteří mají ve městě trvalé bydliště,“ nastínil náměstek primátora pro dopravu Matěj Hollan.

„Chci, aby se v Brně rezidentům parkovalo dobře. Nejsem příznivcem zbytečných regulací, proto jsem po diskuzích s odborníky a právníky přišel na vedení města s návrhem na zavedení jedné velké zóny mimo historické jádro.,"  uvedl Hollan. Prozatím prý nemá podporu u některých koaličních partnerů, kteří se staví za tzv. „květinkový“ systém, kdy rezident za několik set korun ročně může parkovat pouze v okolí svého bydliště, ale všude jinde platí ve zpoplatněných dobách, jako by byl mimobrněnský návštěvník. To se pochopitelně setkává s velkou nevolí Brňáků,“ dodal Hollan.

„Co je důležité a na tom budu trvat, že rezidentní parkování je obec oprávněna zavést pouze tam, kde jsou objektivní problémy s parkováním. Důvod pro rezidentní parkování musí být pouze a jenom dopravní, nikoliv finanční,“ zdůrazňuje Hollan

První auto v řádech sto korun, další už desetinásobek

Rezidenti zaplatí poplatek ve výši stokorun za první auto a mohou parkovat všude po městě. Poplatek za druhé auto už se bude blížit desetinásobku. Nerezidenti, tedy studenti, lidé dojíždějící za prací nebo obyvatelé, kteří v Brně nemají trvalé bydliště, budou platit parkovné. Žít brno chce motivovat nerezidenty, aby využívali P+R parkoviště, parkovací domy, parkovali na místech bez vyznačení speciálních parkovacích zón nebo dojížděli příměstskou dopravou.

Možnost zpřísnit pravidla

„Pokud by se v praxi ukázalo, že v některých nejvíce zatížených lokalitách, například na Veveří, to nestačí, mohou jednotlivá vedení městských částí přistoupit následně k zavedení přísnějších režimů. Zajistit parkování pro rezidenty je nejdůležitější. V tuto chvíli ale žádné relevantní údaje prokazující, že problémy si způsobují Brňané sami, nemáme,“ ukončil náměstek Hollan.

Současný návrh bude teprve Žít Brno projednávat s koaličními partnery i opozicí, chce hledat přesnou podobu a podporu. „Pokud se nám podaří návrh na radě odsouhlasit, je na Brněnských komunikacích, aby vysoutěžily software a pak by bylo možné zavést rezidentní parkování," uvedl Hollan. Návrh rezidentního parkování se týká pouze aut, nikoliv motorek.

Napsal Brněnská Drbna | Foto Česká televize | Zdroj ČTK, Žít Brno
 


 

Kam dál?

Dopravu na křižovatce Staré dálnice s Kohoutovickou a Žebětínskou ode...

čtvrtek, 23. listopadu 2017, 11:51

Křižovatka Staré dálnice a silnic Kohoutovická – Žebětínská, kde docházelo k častým dopravním nehodám, bude nově řízena...

Vlak ve Skalici nad Svitavou zabil člověka, doprava stojí

čtvrtek, 23. listopadu 2017, 10:32

Vlak ve Skalici nad Svitavou na Blanensku dnes dopoledne srazil a usmrtil člověka, doprava na trati je přerušená....

Na Kolišti dnes opět začala rekonstrukce. Hotovo bude až za rok

úterý, 21. listopadu 2017, 11:05

 Na Kolišti mezi ulicemi Lidická a Milady Horákové začaly práce na rekonstrukci kanalizace a vodovodu. Jde o dlouho...

Na D1 se srazily dva kamiony. Hasiči jednoho řidiče vyprošťují

čtvrtek, 16. listopadu 2017, 11:58

Dálnici D1 na 207. kilometru u Tvarožné na Brněnsku ve směru na Brno zablokovala nehoda dvou kamionů, na místě jsou...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Stánky mezi Tescem a podchodem u nádraží...

  • Po Dornychu se dnes večer projede poslední...

  • Mladý muž se pokusil o sebevraždu skokem z...

  • Nákladní vlak v neděli v Podivíně srazil a...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Za šizení do Vltavy aneb Jaké to bylo, když spotřebitele...

Máslo nastavené lojem, tlučený pepř chlebovou kůrkou, sůl vápnem. Uhynulí lososi obarvení krví...

Soud v Jihoafrické republice rozhodl, že Krejčíř může být...

Čech Radovan Krejčíř může být vydán do České republiky. V pátek 16. března o tom rozhodl soud v...

Dejte nám auto, zaplatíme pokuty. Známý „ochránce kuřáckých...

Kontroverzní podnikatel Petr Kocourek, který stojí za projekty jako je kuřácký klub Libertas,...