Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno chce mít metro. Mělo by mít patnáct zastávek a spojovat Brno s Tišnovem nebo Slavkovem

 
pátek, 10. listopadu 2017, 11:19

Nejedná se o aprílový žert, ani osamělý výkřik do tmy. Jihomoravští politici usilují o výstavbu metra v Brně. Ambiciózní plán už má hotovou studii proveditelnosti, naplánovanou trasu a dokonce i jízdní řády. Obsluhovat bude patnáct zastávek, z toho sedm podzemních. Trať má spojovat centrum metropole s městy na okraji Brna. Lidé by tak mohli "metrem" cestovat z Tišnova až do Slavkova. Dnes o tom jako první informovala Mladá fronta Dnes.

Jihomoravští politici oprášili významný projekt brněnského metra v souvislosti se studií proveditelnosti, která hodnotila možnosti umístění nového vlakového nádraží v Brně. Tyto dvě stavby spolu totiž úzce souvisí. Brněnské metro počítá s náklady zhruba 23 miliard.

Nepůjde o klasické metro

Projekt "severojižní diametr" nepočítá pouze s podzemním vlakovým spojením. Na brněnskou hromadnou dopravu by navazovala zhruba polovina, konkrétně sedm podzemních zastávek. Zbytek by spojoval okrajové části Brna s přilehlými městy, například Tišnovem a Kuřimí na severu, nebo Slavkovem na jihu.

V centru každých pět minut, na okrajích jednou za půl hodiny

Vlakové soupravy v Brně by jezdily co pět minut. Spojení v rámci celého severojižního diametru počítá se spoji každou půlhodinu.

S nápadem přišel krajský výbor pro dopravu

Kvůli údajné jednoznačné potřebě koridoru vytáhl téma krajský výbor pro dopravu. „Významně se tak uleví dopravě v Brně i jeho okolí. Myslím, že bez této stavby už město opravdu za pár let zkolabuje,“ řekl předseda výboru Jan Nečas (ANO). „Diametr podporujeme a vidíme v něm velký potenciál,“ doplnil krajský náměstek pro dopravu Roman Hanák (ČSSD).

Brno ani kraj na projekt nemá finance, platit by musel stát

Vzhledem k vysokým nákladům projektu nejsou Brno s Jihomoravským krajem schopni projekt financovat. Jihomoravští politici tak chtějí, aby byl projekt zařazen do rozhodnutí o poloze nového vlakového nádraží. „Požadujeme, aby nová vláda v rozhodnutí řekla, že má jít o navazující stavbu na modernizaci železničního uzlu,“ uvedl Mf Dnes dopravní náměstek brněnského primátora Matěj Hollan (Žít Brno).

Stát o ničem neví

Stát s tím však nepočítá. „Úvahy včetně zadávání studie byly plně v zájmu Jihomoravského kraje,“ sdělila Mladé frontě mluvčí Správy železniční dopravní cesty(SŽDC) Kateřina Šubová. Projekt navíc nebyl součástí studie proveditelnosti.„Případný budoucí diametr se ve vypracované studii proveditelnosti nezohledňoval, což bylo jasně stanoveno také v zadání,“ doplnila Šubová.

Podle informací Mladé fronty by se v nejvíce optimistických výhledech mohlo začít stavět už v roce 2020.

Infografika: Mladá fronta Dnes

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto pixabay.com, MF Dnes | Zdroj Mladá fronta Dnes
 


 

Kam dál?

Řidič poslal svou Felicii do příkopu. Nadýchal neskutečných 3,74...

čtvrtek, 9. listopadu 2017, 15:25

Nezodpovědnost, se kterou někteří řidič sedají za volant, očividně nezná mezí. Pomyslnou laťku ještě dnes ráno posunul...

Všechna omezení na dálnicích D1 a D2 v okolí Brna mají do začátku...

čtvrtek, 9. listopadu 2017, 10:34

Nejpozději 2. prosince by měla být všechna dálniční omezení v okolí Brna na D1 a D2 minulostí. Zimní provoz by měl být...

Dvaadvacetiletý řidič nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Na místě...

středa, 8. listopadu 2017, 12:38

Mladý život včera tragicky vyhasl při dopravní nehodě u Těšetic na Znojemsku. Teprve dvaadvacetiletý řidič nezvládl...

Vlak v Bílovicích srazil a zabil člověka

středa, 8. listopadu 2017, 09:49

Vlak v Bílovicích nad Svitavou na Brněnsku srazil včera odpoledne člověka, který se pohyboval v kolejišti. Chodec na...

 

Komentáře

Petr Novák

Sorry jako, než se ten vláček rozjede, tak už bude muset zase zastavit. Samotný nápad není možná špatný, ale naprosto zcestně provedený.

úterý, 14. listopadu 2017, 13:03
 
 
 

Napište nám

Nejčtenější

  • AKTUALIZOVÁNO: Řidička srazila chlapce,...

  • Řidička předjížděla sanitku a v protisměru...

  • Brněnští středoškoláci vymysleli projekt na...

  • FOTO&VIDEO: V Drnovicích na Vyškovsku hořel...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Koupili si v Brně rodinné auto. Za půl hodiny jim ho na Lesné někdo ukradl

Na redakci Brněnské Drbny se obrátila Alexandra L. s prosbou o pomoc. S přítelem si našetřili na auto a v brněnském autobazaru si vybrali Seat Alhambru. Z auta za 100 tisíc korun se však neradovali ani hodinu. Z parkoviště u Lidlu na Lesné jim ho totiž někdo záhy ukradl.

Mentální koučink není jen pomůckou pro byznysmeny. Budějckou TJ Karate nasměroval k úspěchům

Posouvání hranic, zlepšení komunikace, odstranění psychických bloků a nebo práce na vyrovnaných výsledcích. Práce mentálního kouče ve sportu je dnes už běžnou záležitostí nejen u mainstreamových odvětví, ale také v dalších sportech. Příkladem může být budějcké TJ Karate, které splnilo také díky spolupráci s mentálním koučem Leošem Kubíčkem a Ondřejem Chromým svůj dlouhodobý plán za polovinu odhadovaného období.

Sony chystá miniaturní verzi konzole PlayStation z roku 1994

Japonská společnost Sony se chystá uvést na trh miniaturní verzi své první herní konzole z roku 1994. Vybavena bude asi 20 retro hrami, včetně populárních Final Fantasy VII a Tekken 3, napsal server BBC.