Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno chce mít metro. Mělo by mít patnáct zastávek a spojovat Brno s Tišnovem nebo Slavkovem

 
pátek, 10. listopadu 2017, 11:19

Nejedná se o aprílový žert, ani osamělý výkřik do tmy. Jihomoravští politici usilují o výstavbu metra v Brně. Ambiciózní plán už má hotovou studii proveditelnosti, naplánovanou trasu a dokonce i jízdní řády. Obsluhovat bude patnáct zastávek, z toho sedm podzemních. Trať má spojovat centrum metropole s městy na okraji Brna. Lidé by tak mohli "metrem" cestovat z Tišnova až do Slavkova. Dnes o tom jako první informovala Mladá fronta Dnes.

Jihomoravští politici oprášili významný projekt brněnského metra v souvislosti se studií proveditelnosti, která hodnotila možnosti umístění nového vlakového nádraží v Brně. Tyto dvě stavby spolu totiž úzce souvisí. Brněnské metro počítá s náklady zhruba 23 miliard.

Nepůjde o klasické metro

Projekt "severojižní diametr" nepočítá pouze s podzemním vlakovým spojením. Na brněnskou hromadnou dopravu by navazovala zhruba polovina, konkrétně sedm podzemních zastávek. Zbytek by spojoval okrajové části Brna s přilehlými městy, například Tišnovem a Kuřimí na severu, nebo Slavkovem na jihu.

V centru každých pět minut, na okrajích jednou za půl hodiny

Vlakové soupravy v Brně by jezdily co pět minut. Spojení v rámci celého severojižního diametru počítá se spoji každou půlhodinu.

S nápadem přišel krajský výbor pro dopravu

Kvůli údajné jednoznačné potřebě koridoru vytáhl téma krajský výbor pro dopravu. „Významně se tak uleví dopravě v Brně i jeho okolí. Myslím, že bez této stavby už město opravdu za pár let zkolabuje,“ řekl předseda výboru Jan Nečas (ANO). „Diametr podporujeme a vidíme v něm velký potenciál,“ doplnil krajský náměstek pro dopravu Roman Hanák (ČSSD).

Brno ani kraj na projekt nemá finance, platit by musel stát

Vzhledem k vysokým nákladům projektu nejsou Brno s Jihomoravským krajem schopni projekt financovat. Jihomoravští politici tak chtějí, aby byl projekt zařazen do rozhodnutí o poloze nového vlakového nádraží. „Požadujeme, aby nová vláda v rozhodnutí řekla, že má jít o navazující stavbu na modernizaci železničního uzlu,“ uvedl Mf Dnes dopravní náměstek brněnského primátora Matěj Hollan (Žít Brno).

Stát o ničem neví

Stát s tím však nepočítá. „Úvahy včetně zadávání studie byly plně v zájmu Jihomoravského kraje,“ sdělila Mladé frontě mluvčí Správy železniční dopravní cesty(SŽDC) Kateřina Šubová. Projekt navíc nebyl součástí studie proveditelnosti.„Případný budoucí diametr se ve vypracované studii proveditelnosti nezohledňoval, což bylo jasně stanoveno také v zadání,“ doplnila Šubová.

Podle informací Mladé fronty by se v nejvíce optimistických výhledech mohlo začít stavět už v roce 2020.

Infografika: Mladá fronta Dnes

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto pixabay.com, MF Dnes | Zdroj Mladá fronta Dnes
 


 

Kam dál?

Řidič poslal svou Felicii do příkopu. Nadýchal neskutečných 3,74...

čtvrtek, 9. listopadu 2017, 15:25

Nezodpovědnost, se kterou někteří řidič sedají za volant, očividně nezná mezí. Pomyslnou laťku ještě dnes ráno posunul...

Všechna omezení na dálnicích D1 a D2 v okolí Brna mají do začátku...

čtvrtek, 9. listopadu 2017, 10:34

Nejpozději 2. prosince by měla být všechna dálniční omezení v okolí Brna na D1 a D2 minulostí. Zimní provoz by měl být...

Dvaadvacetiletý řidič nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Na místě...

středa, 8. listopadu 2017, 12:38

Mladý život včera tragicky vyhasl při dopravní nehodě u Těšetic na Znojemsku. Teprve dvaadvacetiletý řidič nezvládl...

Vlak v Bílovicích srazil a zabil člověka

středa, 8. listopadu 2017, 09:49

Vlak v Bílovicích nad Svitavou na Brněnsku srazil včera odpoledne člověka, který se pohyboval v kolejišti. Chodec na...

 

Komentáře

Petr Novák

Sorry jako, než se ten vláček rozjede, tak už bude muset zase zastavit. Samotný nápad není možná špatný, ale naprosto zcestně provedený.

úterý, 14. listopadu 2017, 13:03
 
 
 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: Policista v Brně bez varování sundal...

  • Přestavba Zvonařky začne už v létě. Za rok...

  • FOTOGALERIE: Riviéra prošla parádní...

  • Se stavbou šaliny do kampusu se v Brně začne...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Aféra Poche, cui bono?

Kladný výsledek referenda v ČSSD byl v posledním týdnu poněkud zastíněn sporem o personálním obsazení ministerstva zahraničí. Komu tento spor prospěje a koho poškodí?

KOMENTÁŘ: O kouřové cloně z trenek a kohoutovi na čínském smetišti

Zemanova demonstrativní grilovačka spodního prádla byla chabým pokusem v dýmu z trenek zamaskovat schůzku s Andrejem Babišem a Danielem Benešem. Zemanovi se podařilo přinutit Babiše, aby nejmenoval ministrem zahraničí Miroslava Pocheho, má totiž v plánu na post šéfa české diplomacie protlačit lobbistu za čínské zájmy Jana Kohouta.

Počasí venku přímo vybízí ke grilování. Co při něm dělat a čemu se raději vyhnout?

Už několik týdnů venku panuje na jaro nadprůměrně teplé počasí, a tak je kromě koupání v plném proudu také grilovací sezona. V souvislosti s ní je dobré připomenout si několik základních zásad a doporučení.